Saç Uzatma Yöntemleri

 Saç Uzatma Yöntemleri

Saç uzatan maske çeşitleri arasında aşağıdaki şekilde yöntemler mevcuttur.Saç uzatma yöntemleri sağlıklı ve doğal yollarla sağlanabilinir.Bu şekilde güçlü saçlara kavuşabilirsiniz.

Domates Maskesi:

Bu en basit ve uygun fiyatlı halk arasında bilinen saç uzatan maske olarak bilinir saçları büyütmek için.Sadece bir taze domates almalı. Domatesi ikiye ayırın ve iki yarısınıda saç köklerine sürün, yaklaşık 1 saat saçları yıkamadan önce tutun. Sonra saçlarınızı her zamanki gibi yıkayın.
Tercihen 2-3 ay boyunca her saçları yıkamadan önce bu maskeyi yapın. Ayrıca unutmayın, domates doğal olmalı, pazardan alın, marketten değil.

Saç Uzatan Şampuan Maskesi

Saç uzatan şampuan olarak da düşünülebilinir.1 bardak yeşil çay (1 çay kaşığı yeşil çay demlemeli 1 bardak kaynar suda, kapatmalı ve soğuk olana kadar beklemeli), 1 yumurta ve çeyrek siyah ekmek.
Soğuk çaya, yumurta ve parçalanmış ekmek koyun. Şimdi iyice karıştırın (mikser ile daha iyi olur), şampuan krem gibi olsun. Koyun bu kreme bir kavanoza ve buz dolapta saklayın birkaç kere için bu şampuan yetiyor.
Bu şampuana normal şampuan yerine kullanın, sonra 3-5 dakika saçları suda durulayın. Tercihen çok sıcak su ile saçları durulamayın.Birkaç ay sonra saçlar çok aktif olarak büyümeye başlar.Bu şekilde saç uzatan şampuan yapmış olursunuz.

Doğal Kına Maskesi

Bu maskeyi yapmak için renkli veya renksiz kına alın. Ama kızıl kına sarışın kadınlar için iyi olmuyor, bu yüzden renksiz kına onlara daha uygundur.
Açın 1 veya 2 poşet (saçların uzunluğuna göre) kuru toz kına ve sıcak sütte ya da sadece kaynar suda karıştırın macun gibi olsun. Maske içine daha iyi olsun diye bir çay kaşığı bal ekleyin ve hepsini iyice karıştırın.Bu maskeyi kökten uçlara kadar saçlara çok iyi sürün, sonrada en az 1,5 saat tutun (uzun zaman tutmak daha etkili olur). Sonra saçları normalde yıkadığınız gibi yıkayın.Böyle maske sadece büyütmek için değil aynı sırada sağlıklı bir parlaklık saçlara verir ve kepeklerden kurtulmak için yardımcı olur. Ama bu maskeyi sadece 1 ayda iki kere uygulamalı, sık sık olmaz.

Maya Maskesi:

1 yemek kaşığı normal maya alın ve yarım su bardağı sıcak süte dökün ya da daha iyi biraz ısınmış kefire. Oraya 1 tatlı kaşığı bal veya şeker ekleyin.
(Kuru tip saçlar için tavsiye edilir süt veya kefir , yağlı saçlar için –az yağlı kefir yada süt).İyice bunların hepsini karıştırın ve maskeyi sıcak tutun, bir havlu ile kapatın, 30 dakika bekletin. Sonradan bu maskeyi bütün saçların köklerine iyice sürün, 1 saat bekleyin.Bu maskeyi haftada 1-2 kez yapmalı.

Sarımsak Maskesi:

Sarımsak, daha doğrusu sarımsak suyu alın. Sarımsağı en küçük ölçüde rendeleyin, saç köklerine iyice sürün ve tutun. Maske biraz yakabilir, rahatsız eder. Sonradan saçlarınızı şampuanla yıkayın.Çok hassas cildiniz varsa sarımsağa dulavratotu ya da hint yağı ekleyin yada yumurta sarısı ( kuru saçlar için) veya kefir (yağlı saçlar için).En fazla 1 haftada iki kere bu maske yapmalı.Sarımsak maske gibi soğan maskesinide aynı şekilde yapabilirsiniz. Soğan rendeleyin ve saçlara sürün. Hassas ciltler için soğana bitki yağları yada kefir ekleyin.Sarımsak ve soğan maskelerinin saçlarda kokusu kalıyor. Ancak haftasonu bu maskeleri yapmak uygundur.

Siyah Turp Maskesi:

Temizlenmiş turpu çok küçük olarak rendeleyin. Sonra rendelemiş turpa 1 saat kadar saçları sürün. Rahatsızlık hissedince (yanma hisleri) daha erken saçlarınızı yıkayabilirsiniz.Siyah turp çok iyi yardımcı saçlar için oluyor, büyüyor, güçlendiriyor.

Maydanoz Tohumu Maskesi:

Kuru maydanoz tohumunu un gibi parçalamalı. Sonradan bu maydanoz ununu saçlara sürün. Korkmayın saçları un pisletmiyor. Yağlı saçlar için yardımcı olur. Böyle de yapabilirsiniz: 1 yemek kaşığı maydanoz tohum unu, 2 yemek kaşığı hint veya dulavratotu yağla karıştırın. 2-3 saat sonra saçları yıkayın.Haftada 1-2 kez bu maskeyi uygulayabilirsiniz.

Jelatin Maskesi:

1 yemek kaşığı jelatini küçük bir miktar sıcak suda (3-4 yemek kaşığı) karıştırın, püre şeklinde olmalı. 15 dakika bekleyin, jelatin şişmeli, saç balsam ekleyin biraz.Sonra saçları ıslatmalı jelatin püresini sürmeli. 20 dakikadan sonra saçları yıkayın.Bu maskeyi haftada bir-iki kere yapmalı.Jelatinda çok fazla vitamin vardır saçlar için iyi gelir.

 

Saç uzatma yöntemleri sayesinde sizde sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!