Saç Nasıl Uzar

 Saç Nasıl Uzar

Saç Nasıl Uzar

Saç nasıl uzar? Saçlarımızın büyümesi tamamen kişinin vücut yapısına bağlıdır.Saçların uzamasında etkili olan sebepler arasında kişinin çevresindeki faktörler yer aldığı gibi vücut yaşı, yediğine-içtiğine dikkat etmesi gibi etmenlerde etkilidir.Normal bir insanın saç uzama ortalaması 2 ile 2,5 cm arasındadır. Saçın büyüme hızı çeşitli bölümlere ayrılır.Bazı bölümlerde saç uzaması çok yavaşlar.Bunda saçın büyümesindeki durma aşaması etkilidir.Durma aşaması geçildikten sonra saç büyümesine devam eder.
Kadınlık hormonu olarak da halk arasında bilinen östrojen hormonu sayesinde kadınların belli zamanlarında saç uzama grafiği bir hayli yükselmektedir.Bu belli dönem sonunda vücudun biyolojik yaşı ilerlediği için gittikçe vücut hareketlerinde yavaşlama görülür. Metabolizmanın yavaşlaması yine saçın uzamasındaki yavaşlığa da sirayet eder.
Çocuklarda ise saç büyümesi büyüklere oranla daha aktiftir ve hızlı bir şekilde cereyan eder.
Saç nasıl uzar sorusunun yanıtını yukarıdaki şekillerde öğrenmiş olduk.Peki saç nasıl çabuk uzar?

Saç Nasıl Çabuk Uzar

Bu sorunun cevapları arasında çeşitli sebepler vardır.Çeşitli bitkisel saç uzatma yöntemleri vardır ancak bunlar uygulanmadan önce yapılması gereken bazı işlemler bulunmaktadır.Örneğin saçlarımızı temiz tutmak bunlardan bir tanesidir.”Saç nasıl çabuk uzar” sorusunu soran bir kimsenin uygulamakta olduğu saç uzatma yöntemlerinden birinin ya da birkaçının gerçekten etkili olabilmesi amacıyla saç temizliğine titiz yaklaşması gerekmektedir.Saç diplerinde bulunan ve bir cilt sorunu olarak da lanse edilebilen kepeklenme yüzünden kafa üstündeki gözenekler hava alamaz.Bu havasızlık durumu saçların uzamasındaki hıza da etki eder.Buna paralel olarak saç diplerindeki yağlanma ile saçların da aşırı yağlanması yüzünden saç uzatma yöntemlerinin etkisi oldukça zayıflar hale gelir.Bu sebeple saç köklerimizi temiz tutmayı unutmamalı , sık sık saçlarımızı doğru ve kaliteli şampuanlarla yıkamalıyız. Bir diğer saçı hızlı uzatma tekniği ise saç uçlarında meydana gelen kırıklıklardır.Saç uçlarındaki kırılmalar, saçın uzama hızını düşüren etmenlerdendir.Bilhassa bayanlarda görülebilen saç kırılması halini gidermek için sık sık saç kırıkları kestirilmelidir. Buna dikkat edilirse saçlar rahatlar.Kafa yüzeyindeki derinin rahatlaması saç uzamasında değerli bir başka adımdır.Bunun adına yapılması gereken şey saç diplerindeki deriye bazı zamanlar parmak uçlarıyla masaj yapılmasıdır.Bir başka etken ise banyo sonrasında saçlarımızı kurutmak için kullandığımız saç kurutma makinelerinden uzak durulmasıdır.Saç kurutma makineleri saç tellerini ısıttığından incelmesine de neden olur.Bazı saç maske türleri de uygulanabilir.Kişinin kullanmış olduğu şampuanın kalitesi de çok önemlidir.Ayrıca buna paralel olarak şampuanın saç yapısına uygun seçilmiş olması da aynı şekilde önem arz etmektedir.Mesela yağlı saçlara sahip olan bir kimsenin seçmesi gereken şampuan türü kuru saçlar için olmamalı. Saçların uzamasında diğer bir faktör ise elbette doğru beslenmedir. Yeterli ve dengeli beslenmes sayesinde vücuda faydası olan çeşitli vitaminleri sağlamış oluruz.Bu vitaminler yeterli düzeyde alındığında saçların uzama haline de katkısı yadsınamaz bir geçektir.Sebze ve meyvelerin yanısıra kuruyemiş olarak tükettiğimiz çekirdek, badem gibi şeylerde de saç için gerekli olan vitaminler mevcuttur. Günlük hayatımızda yeterli düzeyde su tüketiminde bulunmakta saç uzamasına avantaj sağlamaktadır.

Saç Gürleştirme

Günlük hayatımızda insanların dikkatini çeken ilk şey saçlarımızdır.Yüzümüzün nihai görüntüsü saçlarımız sayesinde çevremizce hatırlanır ve bilinir.Saçlarımızın bakımlı ve düzenli kontrolleri sayesinde görüntümüz her zaman daha iyi olur.Saç gürleştirme daha çok zayıf saçlara sahip olan kimseler tarafında revaçtadır.Saç gürleştirme yapmak isteyen kimseler öncelikle saç kurutma makinesini ve ya saçları düzleştirici aletleri aşırı ve sürekli kullanmamalıdır.Doğru şampuan seçimi de önemlidir.Saç gürleştirme yöntemlerinden birisi sarmısak ile yapılan saç maskedir.Bu yöntem sayesinde sağlıklı bir saç şekline kavuşabilirsiniz.Bunun için bir kaç diş sarmısağı doğrayıp saç köklerine kadar suyunun da değeceği şekilde masaj yaparak yediriyorsunuz.Bu işlem sonrasında saçlarınızı yıkayabilirsiniz ancak sarmısak masajı sonrasında yarım saat kadar saçınızın o halde kalmasına özen göstermelisiniz.Aktarlarda da sarmısak özlerinin bulunduğu küçük şişelerden elde edebilirsiniz.Bu da iyi sonuçlar verecektir.Ayrıca ısırgan olarak bilinen yeşil bitkiden de güzel saç gürleştirmesine katkı sağlanabilir.Bunun için ısırganı kaynatıp , suyu ile saçların durulanması gerekir.Bu şekilde de saç gürleştirme işlemine katkı sağlanmış olur.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!