Parlak Saçlara Sahip Olabilmek İçin Saç Maskesi Önerileri

 Parlak Saçlara Sahip Olabilmek İçin Saç Maskesi Önerileri

Parlak Saçlara Sahip Olabilmek İçin Saç Maskesi Önerileri

Saç kadınlarında erkeklerin en önemli aksesuarıdır. Parlak saçlar deyince önceden ilk aklımıza gelen kadınlarken şimdi erkeklerde saç bakımlarına, parlaklıklarına çok önem veriyor. Herkes saçlarının; kısa olsun uzun olsun, boyalı olsun boyasız olsun bakımlı sağlıklı ve parlak görünülmesi istenir. Saç renk, kalınlıklık incelik gürlük seyreklik konusunda ağırlıklı olarak aileden gelen genlere bağlı olmakla birlikte hor kullanılan, bakım yapılmayan ya da çeşitli sebeplerle yaşanan rahatsızlıklardan ötürü gürlük ve seyreklik durumları değişiklik gösterebilir. Saçlarınızın her zaman sağlıklı olabilmesi için çeşitli maskeler ve bakımlarla destekleyebilir saçlarınıza harika bir görünüm kazandırabilirsiniz. Bu maskeleri kişisel bakım ve kozmetik ürünleri satan yerlerden satın alabileceğiniz gibi evinizde de kendiniz evinizde bulunan malzemelerle yapabilirsiniz. Satın alacağınız ürünlerin içeriğinde kimyasal söz konusu olabilir ve bu saçınıza iyi gelmek yerine daha da zarar verebilir. Ayrıca sırf marka değeri var diye ekstra fazla ücretler ödeyerek bu ürünleri satın almak zorunda kalabilirsiniz. Ancak satın almak yerine evde kendiniz yapacağınız maskeler kullanarak daha uygun fiyatla mal ediğ doğal, katkısız zararsız maskeler elde edebilirsiniz.

Saç Maskesi Önerileri

Saç Maskesi Önerileri

Parlak Saçlara Sahip Olmak İçin Doğal Yollarla Hazırlayacağınız Saç Maskeleri Nelerdir?

Pahalı markaların saç bakım maskelerine tonla para ödeme yerine evde hazırlayacağınız bu maskelerle parlak ve sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz.

Muz’lu Saç Maskesi; 2 adet muz, 2 yumurtanın sarısı, 1-2 yemek kaşığı süzme bal, Yarım çay bardağı saç kremi ve 2 yemek kaşığı zeytin yağı (tercihen eczanelerde satılan zeytin yağlarından) püre haline getirilerek karıştırılır ve her duştan önce 30 dakika kadar bekletiniz. Durulamayı mutlaka soğuk su ile yapmalısınız.

Tarçın Maskesi; Saçlarınızın uzunluk ve yoğunluk miktarına göre tamamına yetecek kadar hindistan cevizi yağını ve tarçın yağını eşit ölçüde karıştırınız. Hazırlanan karışımı saçın tamamına masaj yaparak uygulayın ve saç üzerinde 30-40 dakika beklettikten sonra durulayın.

Yumurtalı saç Maskesi; 2 adet yumurta sarısına bir kaç damla limon suyu ekleyip karıştıktan sonra saçınızın köklerinden uçlarına doğru maskenizi uygulayıp 30 dakika bekletin.

Bal Maskesi; Saçınızın tamamına yetecek kadar bal, elma sirkesi ve hindistan cevizi yağını eşit ölçüde karıştırıp saçlarınıza uyguladıktan sonra 20 dakika bekletin ardından şampuanla durulayın. Bu saç maskesi aynı zamanda boyalı saçlarında renklerini koruyarak parlak ve canlı görünmelerini sağlar.

Hindistan Cevizi Yağı Maskesi; 1 yemek kaşığı kadar Hindistan cevizi yağını fırın, ısıtıcı ya da mikro dalgada ısıttıktan sonra hafif nemli saçınıza uygulayın imkanınız var ise uyguladığınız bu maske ile 1 gece yatın ve daha sonra saçlarınızı şampuanla durulayın. Saçınızın cinsine göre eğer hindistan cevizi yağı ağır gelirse aynı maskeyi avokado yağı ya da zeytin yağı ile de yapabilirsiniz.

Parlak Saçlar İçin Saç Maskenize Ek Yapılabilecek Farklı Yöntemler

Satın alacağınız hazır maske uygulamalarınıza ya da evde hazırladığınız doğal maskelerine ek olarak saçlarınızı yıkarken çok sıcak su ile yıkamamanız da parlaklığa destek olabilecek bir yöntemdir. Saçını şekillendirmek için kullanacağınız ürünlerin ısısı da çok önemlidir. Kontrolsüz bir şekilde ısınan saç şekillendiriciler saçınızın parlaklığını alacağı gibi aynı zamanda saçınıza hasar da verebilir. Kendi beslenmenize de saç bakımında dikkat etmek gerekir. Vücudunuza giren besinler sizin sağlınızı etkilediği gibi saçlarınızında sağlığını etkileyecektir.

Saçlarınıza bakım yaparken bu bakımı belirli bir rutinde yapmalısınız. Ayrıca saçınızın cinsine göre yapacağınız bakıma yön vermelisiniz. Örneğin saçınız kuru ise durulanabilen değil durulanamayan bir saç kremi tercih ederek duştan sonra saçınızın nemli kalmasını sağlayabilirsiniz.

Saç Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Bu güne kadar doğru bildiğimiz hatta uyguladığımız bir çok yöntem günümüz bilim insanlarının araştırması sonucunda yanlış olabildiği tespit edilmiştir.

Örneğin saçlarımızı her gün yıkamak saçlarımıza zarar vermektedir. Saçın kendine ait neminin üzerinde kalması için her gün yıkanmamalıdır. Ayrıca pratiklik olması açısındam şampuan ve saç kremi bir arada olan 2’si 1 arada ürünleri kullanmak yerine şampuan ve saç kremini ayrı ayrı kullanmanızı öneririz. Saçlarınızı temizlenmesi için çok sıcak su ile de değil ılık suyla yıkamanız saçınızın sağlığı ve parlaklığı açısından çok önemlidir. Her ne kadar kuaför uygulamalarında saça zarar vermediklerini bunun için özel ürünler kullandıklarını iletselerde aşırı ısı ve kimyasal ürünler saçlarınıza zarar verir ve kepek oluşumu yapabilir. Bunu bilerek uygulamalarınızı yaptırmalısınız.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!