Saç Gürleştirme Yöntemleri

 Saç Gürleştirme Yöntemleri

Saçlar vücudun elbette önemli parçasıdır.Onlar en sık iç ve dış faktörlerden etkilenir. Vücudunda sağlık sorunları olunca, yanlış bakım yapınca, çevrenin kötü etkileri, yanlış beslenme sayesinde parlaklık düşmeye başlar. Saç güçlendirme için ne yapılmalı ?
Saçların sinir uçları yoktur bu yüzden, saçlar soğuk, yanık, kaşıntı, ağrı ve diğer şeyleri hissetmez, bu nedenle çok kolay saçlar zarar görebilir ve kişi farkında olmaz. Saçların dökülmemesi için saç köklerini güçlendirmek lazım, özel saç araçları kullanmalı: şampuan, maske, tonik, balsam, bitki suları. Ayrıca özel saç bakım kuralları takip etmeli.

Doğru Beslenme

Kış ve bahar aylarında vitamin ve mineraller vücutta azalır, bu nedenle taze sebze, meyve, et, süt ürünleri, yumurta, balık ve başka sağlık gıdaları tüketmeli, protein, lif, vitamin ve minerallerle zengin gıdalar alınmalıdır.
Besin eksikliği sırasında, vücut yavaş çalışmaya başlar.Önemli vitaminleri önce iç organlar için gider. Saçlar zayıflamaya başlar: kuru, kırılgan, uçları koparır, saçlar dökülmeye başlar.Saç kaybını önlemek için doğru beslenme çok önemlidir. Vücudun günlük normal miktarda vitamin ve mineral maddelerini alması gerekiyor, bunun için uygun doğal ürünler: bal, fındık, kurutulmuş meyve, süt ürünleri, sebze, meyve, et ve diğer şeyler tüketilmelidir. Gıdaları seçerken doğal kökenli olmalı. Çünkü doğal ürünlerde mikro ve makro vitamin değerleri çok miktarda vardır. Ayrıca doğal ürünler alerji riskini azaltır.Saç güçlendirme için bu tarz beslenme önemlidir.Bu şekilde seçilmiş olan doğru yaşam vücut sağlığımız için oldukça önemlidir ve dolaylı yoldan da saç gürleştirici etkisi vardır.

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir

Saç dökülmesine ne iyi gelir? Saç dökülmesine karşı en çok tercih edilmesi gereken gıdalar şunlardır:
• baklagiller;
• et;
• bal;
• deniz ürünleri;
• yeşil sebzeler;
• fındık;
• yumurta;
• süt ve süt ürünleri.
Çok önemlidir su. Sağlıklı yetişkin bir insanın gündüz en az 1,5 litre temiz su içmesi gereklidir.

Saç Maskeleri

Saç köklerini güçlendirmek ve korumak için çok pahalı şampuanlar ve başka saç araçları almaya gerek yok.Kendi buzdolabınızı açın ve bakın maske için ne vardır. Bazı ev yapımı besleyicileri daha iyi olur marketteki araçlardan.
Yaşlıların eski zamanlardaki tarifleri çok kere test edilmiştir ve bir çok kadın bu tarifleri kullanmıştır. En önemlisi bu tariflerin saç gürleştirme etkisi yadsınamaz.Eski insanlar biliyordur hangi ürünler saçlara iyi gelir, çünkü tecrübelidir.
Örneğin saç derisinde kan dolaşımını güçlendirme için bu ürünler iyi gelir: hardal, sirke ve kırmızı biber. Saçı beslemek için yumurta, kefir, bira mayası uygundur. Saç köklerini güçlendirmek ve dokuların rejenerasyonunu yapmak için yaygın olarak bilinen dulavratotu, hint yağı, katran, sarımsak, soğan ve diğer maskelerdir. Güzel bir doğal şampuan olan yumurta sarısı saçları iyi besler ve güçlendirir. Durulamak için saçları çeşitli bitki suları iyi olur. Bitkileri kendiniz yazın toplayabilirsiniz ya da eczaneden, aktardan alabilirsiniz.Hijyen prosedürleri sırasında kan iyi dolaşsın diye masaj yapılabilinir saç derisine.Masaj özel salonlarda yada kendiniz evde yapabilirsiniz. Masaj yapmak için yağlar, bitki suları kullanın . Masaj kan dolaşımını iyileştirir, saçların kökleri güçlenir bu sayede. Maskeler en etkili olur saçları güçlendirmek için. Maskeler uzun bir süre yapılmalıdır. Haftada 2-3 kez yapın.

Saç Kozmetik Ürünleri

Günümüzde saç güçlendirme için bir çok ürün vardır. Özel şampuanlar farklı bitkisel özlerden yapılmıştır. Ayrıca üreticiler şampuana vitamin ve mineral kompleksleri ekliyorlar, saçlar sağlıklı olsun diye.Güçlendirici şampuanı kendinizde evde yapabilirsiniz. Bunun için bitkisel tentür yumurta sarısı, bira mayası, malt, kefir, hardal, acı biber kullanabilirsiniz. Hepsini karıştırın ve uygulayın.Neden kozmetik fabrikalarının bitki şampuanları iyi. Çünkü bu şampuanı hazırlamak gerekmiyor ve bazı bitkiler yanımızda yoktur sadece özel yerlerde oluyorlar. Örneğin bambu, hindistan cevizi, biberiye, ginseng, jojoba yağı ve diğerleri. Ayrıca, üreticiler ürünleri geliştirmek için yeni saç formülü buluyorlar saçların dökülmesine karşı. Şampuanda vitaminler, organik asitler, kollajen lifleri, enzimler vb şeyler kullanıyorlar.
Kozmetikte kullanılan bitki özleri : buğday proteini, aloe özleri, ısırgan otu, deve dikeni, biberiye, huş ağacı, nane, at kestanesi ve diğer.Şampuanlara sık sık aktif şeyler ekliyorlar.Mesela kepeğe karşı malzemeler. Sonuçta ürün temizleme dışında saçları beslemek için de kullanılmış oluyor.

Saç Gürleştirme Ve Koruma

• saçları kurutmak için fön kullanmayın;
• ıslak saçları taramayın;
• saç tarağı, keskin dişli olmamalı;
• yıkandıktan sonra saçları havlu ile 20 dakika tutun iyi nemlendirir kafayı;
• şampuan kullanmalı size uygun tipli;
• saçınızı çok sıcak yada çok soğuk su ile yıkamamalı;
• masaj yaparak saçları yıkamalı;
• kimyasal boyalar kullanmayın;
• kimyasal perma yapmayın;
• sıcak banyoda ya da saunada koruyucu bir şapka kullanın;
• saçları çok sıkı bağlamayın;
• aşırı saç ürünleri kullanmayın.

Saçların güçlü olması bir çok faktöre bağlıdır ve en önemlisi kişinin sağlıklı olması, bu yüzden enfeksiyon, bağışıklık, hormon ve diğer ciddi hastalıklardan korunması önemlidir. Doğru beslenme, sağlıklı aktif bir yaşam tarzı da çok önemli olur.Ayrıca unutmayın çeşitli bitkiler saçlara çok iyi olur, bunun için bitkileri kullanın.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!