Saç Ekimi İşlemi Nasıl Yapılır?

 Saç Ekimi İşlemi Nasıl Yapılır?

Saç Ekimi Nasıl Yapılır ?

Saç ekimi saç olmayan bölgeye saç ekme işlemidir. Genelde ense bölgesindeki saçlarımız dökülmemeye kodlanmış ve dökülmemeye oranlı saçlardır bu bölgeden saçlar alınıp saç olmayan bölgeye nakledilir. Kişiler buna karar verirken öncelikle var olduğu durumdan şikayetçi ve net durumlarını göz önüne alıp saç ekimine karar vermeleri gerekir. Bazı insanlar saçsızlıktan memnun iken bazı insanlar problem yaratmaktadır.

Eğer problem yaratıyor ense bölgesinde saçları var ise yaş kriterleri ve sağlık kriterleri uygun ve dökülmüş alanın açıklığı buna uygun ise saç ektirmekten korkmalarının hiçbir neden yoktur. %80-90 oranında herkes için uygun tedavidir çok düşük kriterler vardır uygun olmayan bunlarda ense bölgesindeki saçların yetersizliği kişinin ileriki derecede sağlık problemleri bu durumlar ileri derecede cilt hastalıkları ve kalp rahatsızlıkları en önemli olan şeyler birde yaş kriterleri vardır yaşı çok genç ve tamamıyla dökülme oluşmamış ise o zaman tamamıyla dökülmenin oluşması için o süreyi beklemek gerekir.

Onun dışındaki herkes saç ektirebilir. Kişiler gelir analizleri yapılır. Değerlendirmeleri yapılır. Saç ekimine alınırlar. Yaklaşık 6-7 saat içinde işlemleri biter. Operasyon sonrası herhangi bir ağrı sızı çekmezler. İki gün istirahat ve üçüncü gün itibariyle işlerine başlayabilirler. Bakımı zor değildir. Bir hafta boyunca yıkama işlemleri yapılır. Bunlarda normal duş alırken uygulanan şampuan sürme yıkama tarzı işlemlerdir. Günde bir kere olmak şartıyla ekilen saçlar tekrar dökülmez. Ekildikleri alanda bir güç kazanmaktadırlar. Yeni bir kan dolaşımıyla beraber o yüzden ömür boyu kalıcı saçlardır.

Saç ekiminden sonra ilk bir hafta saçlar yeni ekildiği için sürtme çarpma dikkat etmelidirler. Sonra ki 1 ay güneş, hamam, havuz, sauna gibi uygulamalardan kaçınmalıdırlar. 1 ay sonra istedikleri gibi yaşayabilirler. İlk 6-7 ay içerisinde prp bakımları vardır. 2 veya 3 seans olarak ihtiyacına göre onun dışında özel bir tedavisi yoktur. Prp aslında normalde saçı olan sağlıklı insanlara da uygulanabilen bir tedavidir. Saç bakım tedavisidir. Saçınız vardır fakat daha güçlü olmasını istersiniz ilerde dökülmesin sağlıklı olsun gibi gibi bütün insanlar saçına bu tedaviyi yaptırabilir.

SAÇ EKİMİ KİMLER TARAFINDAN YAPILMADIR?

Plastik cerrahi ve estetik cerrahi operasyonu ve plastik cerrahlar tarafından yapılmalıdır. Kuaförlerde, güzellik salonlarında veya çatı katlarında, apartman dairelerinde yapılacak bir işlem değildir. Saç ektireceğiniz zaman bir doktorla görüşün bir plastik cerrahla görüşün ve onun ameliyatınıza girdiğinden emin olun bunu mutlaka düşünmelisiniz buna mutlaka önem vermelisiniz.

EKİLEN SAÇLARIN ÇIKMASI NE KADAR ZAMAN ALIR?

Saç ekiminden sonra saçların çıkması yapılan ekimin titizliğine yapılan ekimde dokuya gösterilen saygıya bağlıdır. Ortalama olarak düzgün yapılan saç ekimlerinde 2 aydan itibaren yeni saçların çıkmaya başladığını görmekteyiz ancak bu çıkma süresi kişinin diğer biyolojik özelliklerine de bağlı olarak uzayabilmektedir. Ortalama süreç 2 ila 4 ay arasındadır. 4 aydan sonra muhakkak saçlardan sonra bir uzama çıkma beklemektedir.

Bu dönemde yapılacak işlemler saçın bakım işlemleri de özellik arz eder. Özellikle ilk dönemlerden başlayarak kabuklanmanın hızla ortadan kalkmasına yönelik losyon ve günlük yıkama şeklinde saç bakımlarının yapılması önemlidir. Saçın kabuklanma dönemini atladıktan sonra birinci aya doğru ekilen saçların yaklaşık olarak %40 ı dökülme gösterir. Bundan sonraki dönemde ikinci aya kadar bazı kişilerde %70-80’e varan ekilen saçlardaki dökülme dönemini izlemekteyiz. Bu dökülmenin özellikle kaynağı enseden alınıp ön kısımda ekilecek bölgeye getirilen saçların dışarıda geçirdiği süre çok önem arz etmektedir.

Dışarı ki ortamla temas haline geçen saçların hemen korucu bir solüsyonla korunması ve belli bir dereceye kadar soğutulması gerekir. Doku metabolizmasını azaltan bu işlemler dökülme miktarını en asgari düzeye indirmektedir. Yapılan işlemin kalitesi ve başarısını da belirleyen dokuya saygılı yaklaşmak yapılan işin titizliğini ve kalitesini en önemli etkenlerden bir tanesidir.

Saç ekiminden sonra 4 aya kadar beklediğimiz saç çıkması çok nadir olarak %10 daha az kişide biraz daha uzun bir döneme yayılabilir bu yayılmanın çok çeşitli ortaya konmuştur. Bilimsel olarak gösterilmiştir ki bazı kişilerde genetik olarak saç uzama ömrü ve saç uzaması daha yavaş olmaktadır bundan dolayı bu kişilerin uzaması çokta nadir olarak 6. Aya kadar sürebilir ve telaşlanmamak gerekir ancak gördüğümüz günlük pratikte iyi yapılmış saç ekimlerinde bu dökülme miktarını %50 azaltılabilir.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!