Saç Ekimi Fiyatları 2021

 Saç Ekimi Fiyatları 2021

Saç Ekimi 2021 Fiyatları Güncel

2021 yılı saç ekimi fiyatlarını sizler için derledik.

Saç dökülmesi yaşa bağlı olarak en yaygın estetik sorunudur. İstatistiklere göre erkeklerin 30% ‘nda 35 yaşından sonra kellik belirtileri ortaya çıkmaya başlar, 70 yaşına kadar kellik yaklaşık 80%’e varan oranlardadır.

Saç nakli (transplantasyon) hastanın kendi saç köklerinin donör bölgesinden, kel bölgeye transfer etmek demektir. Genellikle donör bölgeler, oksipital ve kenar başın bölgesinden saç kökleri alınır çünkü oradaki yerlerde kellik nadiren görülür.

Saç ekimi fiyatları 2021

Saç ekimi fiyatları 2021

Cerrahların saç nakli tekniğinde , iki yüzyılı bulan pratik deneyimleri vardır (ilk belgelenmiş deneyler 1822 yılıdır). Bugünlerde foliküler nakli yapılmaktadır, ameliyat esnasında az acı duyulur ve az miktarda yara izi olur.

Hangi Durumlarda Saç Ekimi Yapılır

Bu durumlarda:saç ekimi yapılır:
•Yoğun saç dökülmesi;
•Üst ve alın bölgelerinde saçları kaybolunca;
• Kafada cilt değişiklikleri yüzünden saçların kaybedilmesi;
• Kaş şekli bozuk (veya kaş hiç yok) ve sakal olmadığı zamanlarda
Eğer saçlar aşırı dökünürse ve hiç bir şey yardım etmiyorsa o zaman sadece saç ekimi ameliyatı yardımcı olabilir.

Hangi Bölgeden Saç Nakli İçin Saç Kökleri Alınır

• Hastanın kendi kafasından,ensesinden saç kökleri alınır. Eğer kişinin kafasında saç kökleri çok fazlaysa o zaman kökleri yandan ya da ense tarafından alınır. Ancak böylece saç nakli yapılması için kelliğin az olduğu bölgelerden kökler ile operasyon gerçekleşirilebilir.
• Diğer vücut alanlarından: el, bacak, sakal, göğüs gibi yerlerden.
• Başka bir insandan. Eğer kişinin saç kökleri az ve ya zayıf ise o zaman saç kökleri başka bir kişiden alınır ama bazen başka kişinin saç kökleri uyumlu olmayabilir, saçlar gelişmeyebilir.
Ameliyat esnasında lokal anestezi yapılır saç dikilen bölgeye. Ameliyat 2-4 saat sürer.Sağlıklı saç kökleri, kel olan bölgelere transfer edilir ve dikilir.

Yöntemler

Geleneksel olarak, saç nakli iki yönteme ayrılır : Ameliyatlı(dikişli) ve ameliyatsız (dikişsiz).

Ameliyat Teknikleri

Saç Ekimi fiyatları – FUT Yöntemi

Yöntem FUT (Follicular Unit Transplantation) klasik ve ilk ortaya çıkan ameliyat yöntemidir. Bu yöntem en acı ve travmatik saç ekimi yöntemidir çünkü sağlıklı alandaki ciltten saç kökleri kesilir ve kel olan bölgeye dikilir. Bu işlem birkaç saat sürer (4 ya da 8-10 saat olabilir) :
1. Öncellikle donör bölgelerden saçlar kesilir, boyu 3×10 cm sadece olmalıdır.
2. Sonra 3 x10 cm boyutundan daha küçük kesilir (sadece bir cilt kökü kestiği parçada kalır). Mikroskopla yapılır bu işlem.
3. Daha sonra kel alanda neşter ile birçok kesim yapılır.
4. Sonuçta her kesik bölgede cımbız ile küçük cilt parçacıkları saç köklerine yerleştirilir.
Ameliyat yaparken kişiye anestezi yapılır.
Bu yöntem çok acı hissi verir, günümüzde nadiren kullanılır. Dokuya enfeksiyon geçebilme riski oldukça yüksekir. İkinci olarak iyileşme süresi 3 ay kadar sürer.Donör bölgede yara izleri kalır. Acı ameliyattan sonra da olur. Aynı kişiye bu ameliyat sadece 3 kere yapılır. Ameliyatlar arasında 6 ay olmalıdır.
Ortalama fiyatlar 4000 – 8000 TL ‘dir. Bir saç kökü nakli 150 – 300 TL’dir. Bu işlem 3 – 5 cm lik alanı kapsar.

Saç Ekimi Fiyatları – STRİP Yöntemi

STRİP Yöntemi, FUT yöntemine benzer. Ama bu yöntemde de cilt kesilir donör bölgesinden çizgi şekilinde, uzunluğu 20 – 25 cm ve genişliği 2-3 cm. Bu şekilde kellik bölgesinde yara izi kesin kalır. Aktarma bölgesinde küçük kesikler yapılır. Bu yöntem şimdi kullanmıyor çünkü daha faydalı yöntemler vardır.
Ortalam fiyatı 4000 – 8000 TL arasındadır.Eğer kellik bölgesi daha da açık ise fiyat yükselir.

Ameliyasız Yöntemler

Modern tıp ve kozmetoloji daha gelişmiştir. Prosedürler daha az acılı, daha hızlı ameliyattan rehabilitasyona geçmeyi kapsar. Şimdilerde bu şekilde ameliyatsız yöntemler vardır:

FUE Yöntemi

Bu yöntem dikmesiz yapılır ancak biraz yara kalabilir. Nakli böyle yapılır:
1. Önce cerrah özel bir araçla donör yerinden köklü saç alır.
2. Sonra kellik bölgesinde mikroskobik kesikler ve ya delikler (ikinci seçenek daha az travmatiktir) oluşur.
3. Daha sonra delinen yerlere cımbız ile saç kökleri yerleştirilir.

Genellikle saç kökleri alınınca çok fazla görünmez bu yüzden bazı saç kökleri kaybolur. Ama bu yöntem daha az acı verir ve rehabilitasyon kısa sürer 1-1,5 ay kadar. İzler kalır ama küçüktür. Bu yöntem çok etkilidir. Zaten altı ay sonra kel olan kişi kellik problemini unutur. Ortalama fiyat 5000 – 12500 TL arasındadır.

HFE Yöntemi

HFE yöntemi (Hand follicul extraction) en yeni yöntemdir ve elle yapılanm nakildir. Bu işlem :
1. Cerrah özel bir aletle (özel iğne ile) saç kökünü alır.
2. Sonra uzman yine elle kel olan bölgeye saç kökünü yerleştirir. Kesikler ve delikler yapmaz. İğne ile saç kökü cilt altına yerleştirilir.
Bu işlem en travmasızdır. Kişi çok acı çekmez ama rahatsızlık verirse lokal anestezi yapabilir uzman. Dokulara bu ameliyat zarar vermez ve enfeksiyon geçmez, risk sıfırdır.. Rehabilitasyon süresi sadece birkaç hafta kadar sürer. Üç ay sonra saç aktif olmaya ve büyümeye başlar. Ortalama fiyat 7500 – 15000 arasındadır.

Saç Ekimi Kimlere Yapılmaz

• Kan pıhtılaşması bozukluğu yaşayanlara (ciddi kanama olur);
• Diyabeti olanlara;
• Akut ve kronik hastalıkları bulunanlara;
• Bazı ciddi sinir sistemi hastalıkları;
• Cilt hastalıkları olanlarda (dermatit, sedef hastalığı, egzama ve diğer kafa alanda).

Elbette önce doktor kişiyi muayene eder, analize alır var mı yok mu bazı hatalıklar diye. Test sonuçlarına göre saç ekimi yapılır ve ya yapılmaz.

Ameliyatsız yöntemlerin riskleri çok azdır ama ameliyat ile yapılan yöntemlerde kaba yara izi, enfeksiyon, saç dökülmesi, düşük cilt duyarlılığı riskleri ekim bölgelerinde artabilir.
Türkiye’de saç ekimi oldukça eskiye dayanır , bu bölümdeki bilgi ve becerisi diğer ülkelere nazaran daha gelişmiş seviyededir.İyi klinikleri bulmaya çalışın. Doktorlardan sertifika, lisans ve diploma izin belgesi gibi işinin ehli olduğunu gösteren belgelerin olduğundan emin olun.Klinik hakkında araştırma yapıp güvenilirliğini kontrol edin.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!