Saç Dökülmesinin Doğal Çözümleri

 Saç Dökülmesinin Doğal Çözümleri

Saç dökülmesi ve daha sonrasın da seyrekleşmes sorununuz var, bunun için basit ama doğal çözüm yolları arıyorssanız eğer bu konu başlığımız tam size göre Etkili birçok tedavi yöntemi olduğunu öğrendik. Saçlarının parlak ve sağlıklı olması kadınlar için en büyük zaferlerden biridir. Ama bazı dönemlerde, özellikle mevsim geçişlerinde dönemsel olarak saç dökülmesi yaşanabilir. Bunun sebepleri arasında genetik, dış etkenler, beslenme ve stresi göstermemiz yanlış olmaz. Bunları doğal tedavi yollarıyla tedavi etmeye çalışabilirsiniz. Ama uzun süre saç dökülmesi devam eder ve dökülen saç miktarı artacak olursa mutlaka uzman bir doktordan yardım alınması ve saç dökülmesinin sebeplerinin öğrenilmesi gerekir. Sonuçlara göre doktorunuz sizin için en uygun tedaviyi başlatacaktır. Eğer saç dökülmeniz doktora başvurulacak kadar kötü derecede değilse yazımızın devamında sizin için bazı yöntemler listeledik.

1-DİYET

Yaptığınız diyetler sadece yağlarınız ve kilolarınızı etkilemez. Bunlar cildinize, tırnaklarınıza hatta saçlarınız dahil bütün vücudunuza yansımaktadır. Eğer doğru beslenmiyor ve yeterli vitaminleri, mineralleri almıyorsanız saçınızın harika görünmesini ve gür olması sizin için bir hayalden öteye gitmeyecektir. Diyet listelerinin bir çoğu saç dökülmesinin ana sebebi olabiliyor. Sağlıklı ve parlak saçlar için anahtar besinleri iyi seçin. Protein, demir ve B12 içeren besinler saç dökülme sorununuza da iyi gelecektir. Bu; yağsız et, balık, yeşil yapraklı sebzeler, fasulye ve bakliyatı bol bol tüketmeniz anlamına geliyor.

2-STRES

Stres de saç dökülmesinin başlıca kaynakları arasında gelir. Duygusal stres, özellikle saç dökülmesini tetikler. Eğer stresli zamanlar yaşıyorsanız ve saçlarınız dökülmeye başladıysa sakin olup stresle başa çıkmanın zamanı gelmiş demektir. Biraz huzur bulmak, hatta meditasyon öğrenmek için alıştırmalar yapabilirsiniz. Streslerin kaynağını belirlemek ve bunları çözmek için çabalayabilirsiniz..

3-ISILI SAÇ STİLLERİ

Sağlıklı ve dengeli besleniyorsunuz. Son zamanlarda pek derdiniz, stresiniz yok. Ama saçlarınız mı dökülüyor? Bunun sebebi saç maşası gibi ısılı aletlerle saçınıza şekil vermeye çalışmanız olabilir. Bu nedenle saçlarınız dökülmeye başladıysa, saçınızı en az bir ay dinlenmeye alın ve ısı veren saç şekillendiricilerden uzak durun. Eğer illa ki ısı kullanmanız gerekiyorsa düşük ayarda veya kuaförde kullanın ve kullanmadan önce saçınızı koruyucu ürünler kullanın. Ayrıca geniş dişli veya yumuşak kıllı taraklar ile, saçlarınız nemliyken tarayın.

4-YIKAMA

Düzenli olarak saçınızı yıkamanız gerektiğini unutmayın. Ama eğer her gün saçınızı yıkıyorsanız da bundan vazgeçin. Saçlarınızı artık 2-3 günde bir yıkayın. Çünkü saçlarınız için yararlı olan yağlar da vardır. Aşırı yıkama sonucunda bunları da kaybedebilirsiniz.

5-KİMYASAL TEDAVİLER

Saç kaybında etkili olan birçok yardımcı ürün olduğu kabul edilir. Saçınıza yararı olacağını düşünerek aldığınız ürünlerin içerisinde Minoksidil olmasına dikkat edin. Minoksidil, saç tedavisinde önemli gelişme veren FDA onaylı bir maddedir. Minoksidil, saç folikülünün boyutunu arttırma prensibiyle çalışıor. Aslıda saç dökülmesi durmuyor. Ama iyi bir şekilde yedek saçların çıkmasına teşvik ediyor.

6-DİĞER TEDAVİLER

Saçlarınızın sağlıklı büyümeyi teşvik etmek için gereken balık yağı, çinko, C vitamini, niasin (B3 vitamini) ve biyotin gibi temel içerikleri aldığınızdan emin olun. Bir diğer seçenek de lazer tedavisidir.

Bunlardan herhangi biri için kesin olarak bir doktora gitmeli ve sorunun ne olduğunu öğrenmelisiniz. Doktorunuz burada, herkesi ayrı bir şekilde tedavi edebilir. Çünkü sonuçlarınızda bir hormon dengesizliği veya başka hastalığa sahip etkenler çıkabilir.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!