Saç Dökülmesine İyi Gelen Bitkiler

 Saç Dökülmesine İyi Gelen Bitkiler

Saç dökülmesi her yaşta çok yaygındır. Saç dökülmesinden dolayı insan görüntüsü değişiyor ve kendini rahatsız hissedebiliyor.Bir çok kozmetik ürün ve ilaç üreticileri reklamlar vasıtasıyla çok iyi araç diye ürünlerini gösteriyorlar ancak etkisi beklendiği gibi olmayabilir bu yüzden insanın morali daha da bozulabilir.
Tabii ki bazı ilaçlar saç döklmesini durduramaz çünkü kişi saç dökülmesinin gerçek sebebini bilmediği için bir takım ilaçlar kullanır. Ancak çoğu durumda reklam ürünlerinde önemli malzemeler olmadığı için yardımcı olamaz o ürünler.Para kaybedince kişi sonuçta halk arasında yaygın olan doğal ilaçları denemeye başlar. En popüler ve sık kullanılan yöntemler kelliğe karşı şunlardır:

Dulavratotu Yağı

Bu genellikle ilk akla gelen üründür. Bu yağ saç köklerini güçlendirir, saç büyümesini hızlandırır ve en önemlisi saç köklerinden uçlara kadar besler. Zeytinyağı, siyah kimyon yağlarıda kullanılır, ancak dulavratotu yağından daha güçlü yağ saçlar için yoktur. Bu yağ ayrı maske olarak kullanılır ya da başka bitkilerle karışık kullanılabilir.

Hardal

Hardal tozu, saç büyümesi için maske şeklinde kullanılır.Güçlü bir tahriş edici cilt için, kan akışını hızlandırır buna göre de saçta büyümeyi geliştirir.
Maske yapmak için hardal tuzu uygundur ya da hardal tohumlarını kendiniz de parçalayabilirsiniz. Hardal maskesi yapmadan önce elle temas sağlandığında acı verebilir.Bunu test amaçlı gerçekleştirmelidir. Eğer çok yakmazsa o zaman kafaya da sürülebilinir.

Isırgan Otu

Bazı kişiler ısırganın gücüne inanmıyorlar belki ısırgan her yerde var diye ancak yanlış düşünüyorlar çünkü ısırgan saçları çok güçlendiriyor ve onların büyümesini de hızlandırıyor.
Isırganı kullanmak için önceden su ile biraz kaynatmalı, sonradan saçları yıkadıktan sonra ısırgan su ile durulamalı.

Bal

Bal ve diğer propolis, arı sütü, arı zehri gibi arı ürünleri harika besleyici ve uyarıcıdır saçlar için. Ayrıca onlarla birlikte özellikle süt ürünleri kefir, yoğurt gibi ürünler saç renginin tonunu açarlar.Renk için bütün gece maske ile kafayı kapatıp tutmalı. Kimyasal boyamaya nazaran bal-kefir maskesi daha faydalı olur ve renk verir. Eger bal ve kefir maskesine kaynatılmış kahve koyarsanız o zaman saçlar çikolata rengine bürünür.

Limon

Saçları yıkadıktan sonra durulamak için limonlu su uygundur. Onun için suya limon suyu damlatmalı ya da biraz sirke eklemeli. Limon suyu saçlara vitaminler veriyor, saçlar daha uzun zaman temiz kalıyor.

Alkollü Bitki Suları

Alkol etkiliyor çünkü kafa cildini ısıtır kan daha çok dolaşmaya başlar. Alkol kafadaki yağı temizler. Mesela böyle hazırlayabilirsiniz.
Kavanoz alıyorsunuz. Oraya 1-2 soğan kesip (dört parçaya) koyuyorsunuz. Sonradan votka dolana kadar ekliyorsunuz 7-10 gün bekliyorsunuz. Sonra maske olarak saçlara sürersiniz. Alkolle birlikte soğan kokusu sonra kalmaz saçlarda.

Yumurta Akı Ve Sarısı

Yumurta maskesi mükemmel bir besin aracıdır, saç köklerini besler, cildi geliştirir ve saçları en uca kadar besler. Yumurtayı ayrı kullanabilirsiniz ya da başka maskelerle birlikte.

Kadınlar İçin Önemli Öneriler

1. Daha iyi saç maskeleri yapmalı dökülmeler başlamadan önce. Örneğin kadınlar hamileyken maskeleri aktif yapmalı. Bebek doğurduktan sonra da maskeleri yapmalı önlemek için çünkü çoğu kadınların saçları çok dökülmeye başlar.
2. Erkeklere kadın bir yardımcı olmalı. Eğer kadınların problemleri olursa hemen birbirinden tavsiyeleri öğreniyorlar ve kullanmaya başlıyorlar. Erkekler öyle değil, sorun başlayınca içe kapanma gerçekleşiyor problemle birlikte. Bu yüzden kadın erkeğe tavsiye vermeli ne yapmalı ya da doktora gitmeli şeklinde.

Erkekler İçin Konyak Maskesi

• 2 yemek kaşığı konyak;
• 1 yemek kaşığı mayonez.
Tüm karışımı saça uygulayın duş bonesi giyin ve bir saat bekleyin Daha etkili olsun diye kalın şapka giymeli maske üstüne ya da fönle biraz ısıtmalı.. Sonra kafayı yıkamalı limonlu su ile duralamalı. Kısa saç olunca bir bardak su da yeterli olur.

Saça İyi Gelen Bikiler

– Papatya – saçı açar ve güçlendirir.
– Isırgan otu – güçlendirir.
– Şerbetçiotu kozalakları – kepeği çözer, saçı güçlendirir.
– Ihlamur – parlaklık ve esneklik sağlar.
– Dulavratotu kökü – saç köklerini güçlendirir, büyümeyi arttırır.
– Keten tohumu – parlaklık, kesit önleme.
– Adaçayı- saç dökülmesi sorununu çözer.
– Meşe kabuğu – hasar görmesini engeller, saç dökülmesi, halsizlik, kepek problemlerini çözer.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!