Saç Dökülmesi ve Saçkıran Nedir?

 Saç Dökülmesi ve Saçkıran Nedir?

Saç Dökülmesi – Saçkıran Nedir ?

Saç dökülmelerinin pek çok tipi var pek çok nedeni var tedavilerinde nedene göre tipine göre değişmekte öncelikle saç dökülmesinin nedenini bilmek gerekir. Kadınlarda ve erkeklerde bunların sebepleri birbirinden farklıdır.

KADINLARDA SAÇ DÖKÜLMESİ

Kadınlardaki en önemli sebepler vitamin eksikliği, hormon el sebepler ve genetik faktörlerdir. Hastanın tedavisine karar vermeden önce saç dökülmesinin sebebini tespit etmek gerekir. Kadınlarda ilk hasta bir dermatoloğa gittiğinde başvuru yaptığında saçını inceledikten sonra muayene çok önemlidir çünkü erkek tipi saç dökülmesi yani tepeden, yanlardan geri çekilme şeklindeki saç dökülmesi erkek tipi saç dökülmesi demektir. Yapılan tetkikler ve istenilen şeyler değişir. Hasta muayene olduktan sonra doktor ne istediğine karar vermesi gerekiyor eğer hastanın erkek tipi saç dökülmesi varsa ona yönelik hormon el tetkikiler doktor ister. Kadınlarda Hormon el tetiklerinde özellikle adetli olduğu dönemde istemek doğru tanıyı sağlamaktadır. Herhangi bir dönemde hormon el tetkikler istenmez. İlk yapılması gereken eğer erkek tipi saç dökülmesi varsa hastanın o zaman vitaminlerine özellikle demir, çinko, D vitamini, B12 gibi değerlerine bakmak gerekir. Özellikle troid hastalığı çok ciddi bir saç dökülmesine sebep olabilir. Böbrek hastalıkları ve karaciğer hastalıkları da çok ciddi bir saç dökülme nedenidir. Hastanın sadece saç dökülmesinden yola çıkarak tiroit hastalığı için tanı ve karaciğer, böbrek hastalığı için bile tanı konulabilir o yüzden değerlerinin normal olduğunu bilinmesi gerekir. Tedaviyi düzenliye bilmek için hastanın bütün bu tetkikleri istendikten sonra saydığımız hastalıklara yönelik bir bozukluk çıkarsa bunları tedavi etmek gerekiyor beraberinde de saç tedavisi yapmak gerekiyor. Her şey normal çıkabilir yani tiroit hastalığı vitaminleri, karaciğer, böbrek hormon el değerler bunların hepsi normal olabilir ama saç dökülmesi olabilir. Saç dökülmesine nasıl karar verilir. Bir tutam saçı alıp elimizle çektiğimizde 5 taneden daha fazla saç geliyorsa elimize evet bu normal bir dökülme değildir yani herhangi bir tutamı alıp hafif bir bası yaparak çekilerek elimizde 7-8 tane saç var karşı tarafa geldik oradan da çektik yine 7-8 tane saç var 5 taneden fazla o zaman demek ki hastanın saç dökülmesi vardır veya hastadan birkaç gün dökülen saçlarını sayılması istenir tarayarak 100 telden fazla günlük saç dökülmesi varsa özellikle bu hastada çok ciddi saç dökülmesi vardır.

  • saç dökülmesi var
  • tetkikler normal
  • problem yok
Saç Dökülmesi ?

Saç Dökülmesi ?

Ne olabilir?

Strese bağlı olabilir. Strese bağlı olduğunda da her şey normal olduğunda da yapılacak tedaviler birbirine benzer hastalık kısmında hastalık çıktıysa tedavisi yapılır. Her şey normal saç dökülmesi var o zaman yapılabilecek en güzel şey saça dışarıdan uygulanacak tedaviler çünkü ağızdan beslenmekte çok önemli mesela demir eksikliği kuru üzüm yemek gibi pekmez gibi bunlar takviye olarak hastaya önerilebilir ama onun dışında dışarıdan uygulanacak dökülecek şeylerin saçı kurtarması çok zor işte saç losyonları gibi şampuanlar gibi mutlaka enjeksiyon yapmak gerekir ki enjeksiyonla saç köklerine girilebilsin ne enjekte etmek lazım saç için çok önemli olan vitaminler protein gibi keratin gibi bunların mezoterapi başlığı altında hazırlanan özel kokteyllerin saç köklerine küçük mm lik iğne uçlarıyla verilmesi buna mezoterapi denir. Burada doktor kendisi belirler hastanın saçını besleyeceğini bildiğiniz tıbbi bilgilerle bu kokteyllerle bir araya getirip saç köklerine minik minik enjeksiyonlar yapılır.

İkinci tedavi ise prp dediğimiz yani trombositten zengin bir plazma neden trombositten zengin bir plazma trombosit büyüme faktörü sağlayan hücrelerimizdir. Bunların hepsini bir araya toplayıp yani prp özel tüpünü santrifüj ederek yani kişiden kan alıp kendi trombostlerinden yoğun bir plazma elde edip bu plazmayı aynen mezoterapi de olduğu gibi 4 mm iğne ucuyla saç köklerine enjekte etmek gerekir. Saç vitaminleri vermiş olunur. Saçı canlandırma ve dermopen uygulaması yapmak gerekir. Tek başına uygulamakta bir etkinliktir ama dermapenin saç köklerindeki kan dolaşımını arttırmak üzerinde çok net bir etkisi vardır yani dermapen uygulaması yaptığınızda saç köklerine hızlı hızlı dönen bir kalem gibi düşünün ucunda minik minik iğneler vardır bununla saç köklerindeki kanlanma arttırılır. Kendisi de tek başına saç köklerini uyaran bir şey beraberinde de prp ve mezoterapi uyguladığınızda hem bunların saç köklerinin emiliminin arttırmış oluyorsunuz hem de kan dolaşımını arttırdığınız için saç köklerine dağılımını da arttırmış olursunuz. Dermapen uygulaması üzerine mezoterapi, prp beraberinde de saç lazerleri uygulamış oluyorsunuz. Beraberinde de saç lazerleri genellikle kep şeklinde takılan lazerler kep şeklinde uygulamayı yaptıktan sonra saç lazerlerine 3 dakika kadar saç köklerine hem uygulanan şey daha iyi emilsin diye hem de lazerin kendisinin saç köklerine uyarma olduğu için böyle üçlü tedavi saçların tekrar yenilenmesi için canlanması için dökülmenin durması için yetecektir. Genellikle 15 gün bir 10 seans kadar bir tedavi uygulamak gerekir. 7-8. Seanslarda hasta ne hissediyor, gerçekleri söylemek lazım

  • %20 civarında yeni saç çıkışı
  • Saç tellerinde kalınlaşma
  • Saç dökülmesi engellenir

Hastanın durumuna göre 6 aylık veya yıllık tetkikler şeklinde tekrar ederek saç korunabilir. Bayanlardaki durum bu kadar erkeklerdeki durum farklı.

Kadınlarda Saç Dökülmesi

Kadınlarda Saç Dökülmesi

ERKEKLERDEKİ SAÇ DÖKÜLMESİ

Erkeklerdeki saç dökülmesi yine hastalığa bağlı saç dökülmesi olabilir. Erkek tipi saç dökülmesi 20li yaşlarda ve sonrasında görülür. Bu durumda mutlaka vitaminlerine bakmak lazım başka bir ek hastalık var mı diye tahlil istenmesi gerekir. Normal ise eğer erkeklerde aynı tedavi protokolü uygulanabilir. Beraberinde de ağızdan ilaçlar önerilebilir çünkü erkekler eğer erkek tipi saç dökülmesi varsa akla hiçbir şey çıkmayacak normal genetik testesterona bağlı saç dökülmesi olduğu düşünülür. Özellikle alından geriye çekilme tepeden açılma 20li yaşlar genetiğinde baba, amca sorgulanır dayı sorgulanır. Genellikle bunlarda saç kaybı vardır hastamızda da normal erkek tipi saç dökülmesi başlamıştır. Buna yapacak hiçbir şey yoktur. Tamamen hormon el bir şey normal süreç buna ne yapılır geciktirilebilir yani hastanın saçlarını kaybetmesini geciktirilebilir daha uzun saçlı kalmasını sağlanabilir. Biraz önce anlatılan tedaviler erkek hastalara da uygulanabilir. Prp, mezoterapi, dermopen, saç lazerleri tedavisi uygulanır. Bunu dışında erkeklerde kullanılabilecek testesteron hormonunun baskılanmasına yönelik tedavilerde verilebilir. Ağızdan ilaçlar önerilebilir.

Testesteron hormonunun birden fazla etkisi vardır bu kanallardan bir tanesi saça gider yani testesteron hormonu metabolize oluyor metabolize olduğunda bir kısmı saç dökülmesine sebep olur işte o bir kısmının saç dökülmesine sebep olan yol bloke edilir yani orada saç dökülmesine sebep olan kısım önlenir. Bunun için uygulanabilecek ağızdan ilaçlar var yazdığımız tedavilerle birlikte ağızdan tedavi erkek hastalarda çok güzel sonuç verir diğer erkeklik hormonunun gerekli olan fonksiyonları da bloke edilmiyor. Sadece saç kısmı bloke edilir. O yüzden hastanın sosyal hayatını da etkilemez. Doğru dozlarda hastanın kilosuna ve durumuna göre bu ilaçlar erkeklerde hasta saçını kaybetmeden daha uzun yaşlara gelebilir.

Erkeklerde Saç Dökülmesi

Erkeklerde Saç Dökülmesi

SAÇKIRAN NEDİR?

Saçkıran halk dilinde il sınırlı yamalar şeklindeki saç dökülmesine verilen addır. Eski yıllarda daha çok mantar enfeksiyonlarına bağlı bu tarz dökülmeler olurdu. Günümüzde hijyen koşullarının iyileşmesi nedeniyle mantar atık hiç görülmez. Günümüzdeki tek sebep Alopecia areata bağlı olan saç dökülmeleridir. alopecia areata otoimmün bir hastalıktır. Otoimmün hastalıklarda vücut kendi hücrelerini yabancı olarak kabul edip kendi hücresine karşı savaşmakta kıl hücrelerinin etrafındaki lenfositlerde sitokin dediğimiz maddeler salgılanarak kılların kaybına yol açmaktadır. Otoimmün bir hastalık olduğu için bu hastalıkta otoimmün olan diğer hastalıkları da araştırmak gerekir. Troid hastalıklarıyla birlikte olabilir. B12 eksiklikleriyle de olabilir. Doktor muayene bulgularına göre isteyeceği testlerin çeşitliliğini arttırabilir. Gerekli tetkiklerden sonra tedavi aşamasına geçilir.

Saçkıran

Saçkıran

SAÇ KIRAN NASIL GEÇER?

Saç kıran aslında bulaşıcı bir hastalık değildir. Tedavisinde de genellikle kortizonlu kremler şiddetliyse de kortizonlu hap ya da iğneler doktor kontrolünde tahriş edici solüsyon kullanılır. Vücut tahrişle uğraşır saçı dökmeyi unutur zaten nedeni geçici olarak vücut kıl köklerini düşman bilir gidip orayı geçici olarak uyutur o zaman o bölge dökülür. Genellikle tedavisi mümkün bir hastalıktır.

Bir diğer yöntem ise sarımsak kürüdür. Sarımsak saç kıran için ve mantar için en önemli etkenlerden bir tanesidir. Antifungal özelliği de bilinmektedir. Sarımsak kürü nasıl hazırlanır? 2 diş sarımsak 3 yemek kaşığı sarımsak, 3 yemek kaşığı balı karıştırarak saç kıran olan bölgeye sürüyoruz bu işlemi 1 hafta sürüyoruz.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!