Saç Dökülmesi Nedenleri

 Saç Dökülmesi Nedenleri

Erkeklerde sadece yüksek testesteron olduğunda saç dökülmüyor ve tabii başka sebeplerde var bunun için. Kellik belirtisi kronik stresten, endokrin hastalıklarından, immünolojik patolojiden olabilir. Her ayrı durumda da tanı yapılmalı saçların dökülüyor olmasından dolayı, her erkekte farklı bir sebep olabilir.

Türleri Nelerdir

En çok sebep erkeklerde- kalıtsal kellikir. Genetik sebepten 95%’ erkeklerde görülür. Bazı erkeklerde ilk saç dökülmesi belirtileri 20 yaşında başlar. Saç dökülmesinin sık olarak devam etmesi durumu 35 yaşından sonra- 50-60% oranında erkeklerde görülebilmektedir.Saçlar genç yaşta çok hızlı kaybetmeye başlayınca psikolojik sorunlar ve kendine güvenme problemleri başlar.

Genetik Saç Dökülmesinin Belirtileri

1. İlk belirtileri saç çizgisinde, alın bölgesinde kellik başlamasıdır,
2. Önce saçlar değişir- incelir, kısalır ve pigment kaybetmeye başlar, saç var ama kafada açılma görülmeye başlar.
3. Yavaş yavaş saç kaybı kafa ortasında başlıyor yuvarlak veya oval kellik bölgesi oluşuyor ve daha sonra kel kafa oluyor.
4. Başın arkasında saçlar dökülmüyor.

Kalıtsal Kellik Nedenleri

• Testosteron;
• Genetik nedeniyle saç kökleri zayıf olur frontal ve parietal alanda kafa yüksek testesterondan dolayı.

Bu nedenler tek başına saç dökülmesinin kalıtsal sebebi değildir.
Testosteron aktif olunca kan dolaşımı saçlar için damarları dar ediyor bu yüzden saç kökü iyi beslenmiyor ince oluyor, renk kaybediyor.Yaklaşık 10-12 yıl sonra saçları kaybetmeye başladıktan sonra saç dökülmesinin görüldüğü alanda bağ dokusu oluşuyor ve orada saç hiç çıkmaz.Testesteron hormonu sadece alın, frontal ve parietal alanlarda saç köklerini etkiliyor.
İkinci tür diffüz. Saç köklerinin aktif büyümesi yerine dinlenme fazına girer. Sebep ise olumsuz bazı şeylerin insan vücuduna etkileridir, örneğin toksin gibi.Diffüz kendini genellikle 4-6 hafta sonra göstermeye başlar vücuda zararlı bir faktör etkileyince.Saç dökülmesi üç aydan 1 yılla kadar sürer, olumsuz faktör bitse bile de. Ama zamanla saçlar kendiliğinden yine büyümeye başlar.

Diffüz Nedenleri

• Uykusuzluk, stres, evde ve iş yerinde problemler;
• Hastalık, cerrahi işlem, özellikle tiroid bezi hastalıkları;
• Yoğun fiziksel aktivite, aynı sırada düşük kalorili diyet;
• Denge bozukluğu, vitamin ve element eksikleri ( çinko, selenyum, demir, A vitamini, vs.);
• Bazı ilaçlar – steroidler, antidepresanlar ve diğerleri.

Diffüz çok güçlü etkinlikten oluşabilir. Saç kökleri dinlenme fazına giremiyor saç büyüme esnasında da dökülmeye başlayabilir.Şiddetli durumlarda sakal, kirpik, kaşlar da dökülebilir. Bazı durumlarda kıl dökülmesi, bacak ve gövdede olur.
Skar saç dökülmesi –saç alanlarında yaralar, ezilmeler, yanıklar olunca saç çıkmaz. Travmadan saç dökülmesi, En sık travma saç dökülmesine neden oluyor.Ne zaman erkeğin biraz saç dökülmesi başladığında özel peruk gibi saçları takıyor ve normal saçları bu sebepten travma yapar, dökülmeye başlar. Kellik başlar saç takılan yerde.Çünkü peruk , normal saça kilo yapar ondan dolayı normal saç bozulur.

Önleme

Çoğu erkek kel olabileceğinden dolayı, saç dökülmesini önlemeli. Genellikle genç yaşta, peruk giyen erkekler toplumda iyi karşılanmıyor bu yüzden saçlara bakmalı.

Etkisiz Önlenme Yolları

• Kısa saç modelleri, saçların köklerini yük olmasın diye. Ancak bu önleme hiç saçları korumaz. Kısa saç iyidir sadece kolay bakım yapmak için.
• Saçların tıraş edilmesi saçın daha iyi büyümesi için önemlidir diye bir algı vardır. Ancak bu çok doğru değildir.
• Halk arasında dilden dile dolaşan doğal ilaçlar, arkadaş tavsiyesi ile öğrenilen bir takım yöntemler. Saç tedavisi yapmadan önce saç dökülmesinin sebeplerini bulmak lazım. Tanı bilmeyerek tedavi yapılırsa saçların problemlerini çözemezsiniz ve sadece zaman kaybı yaşanır.
• Şapka giymemek, «cilt nefes alıyor diye». Ama bu kötü etki yapmaz.

Önlemenin Etkili Yolları

• Diyet ,zengin protein, çinko, demir, vitaminler.
• Fiziksel aktivite kanın hızlı dolaşımı için koşmak
• Zamanında tedavi yapılmalı , ilaçları doğru kullanılmalı.
• Saç köklerini güçlendirmek için özel ilaçlar kullanmalı..

Özel İlaçları 4 Gruba Ayırabiliriz

• Vitaminler ve elementler, saç büyümesi için gereklidir: B grubu vitaminleri, vitamin A, demir, çinko vb;
• Madde tonikleri: pantenol, bitkisel özler, katran, propolis, hardal, kırmızı acı biber, kafur, mentol, nikotinik asit veya nikotinamid ve ark.;
• Antifungal (mantardan) ilaçlar, Nizoral şampuan.
• Genetik kellik olursa bu ilaçlar yardımcı olamaz..

Saç Dökülmesi Tedavisi

Tedaviye başlamadan önce doğru sebebi bulmak çok önemlidir. Onun için doktora gitmeli.

sac-dokulmesi-tedavisi

Diffüz sebebi

Prensip olarak, diffüz saç dökülmesine sebep ise saç dökülmesini durdurmak zordur ancak saç köklerine geçmesin diye özel araçlar kullanmalı.

Halk Arasındaki Bilindik Yöntemler

Bu araçlar cilt maskeleridir. Hardal tozu, soğan suyu, kırmızı acı biber, alkol olan ilaçlar.Ayrıca diyet fındık, kurutulmuş meyve, deniz ürünleri, çünkü orada değerli yağlar, vitaminler ve mineraller vardır sağlıklı saçlar için. Yoga gibi eğer düzenli olarak egzersiz yapılırsa çok yardımcı olur.Genellikle şampuanlarda aktif maddeler vardır: vitaminler, mineraller, proteinler, bitki özleri, arı ürünleri, pantenol. Ayrıca alkol, mentol, kafur, nikotinamid ve ark.

Fizik Tedavi

Kafa cildi ve saç köklerini beslenmek için lazer tarak, masaj, kriyoterapi iyi gelir. Saç büyümesini arttırmak için mezoterapi kullanabilirsiniz, eğer doğru ilaçlar enjeksiyon olarak kullanılırsa ozon terapi diffüz problemlerde yardımcı olur.

Erkeklerde Genetik Problemler

Ne yapmamalı genetik kellik olunca.
• 7 % genetik alopesi ilk kez gelişebilir insanlarda, ailede kel insan yoksa bile de.
• Erken saç dökülmesi stres ve sigara, dengesiz beslenme, uykusuzluktan ileri gelebilir,. Bu durum sadece diffüz alopeside olur ama genetik sebepte durum farklıdır.
• Kelliğe karşı harika bir araç bulunabilir ancak genetik sebepten dolayı o araç yardımcı olamaz. Mucizevi bir araç yoktur. Halk arasında bilinen yöntemler bu sorunu çözemezler. Ama kanıtlanmış tıbbi ilaçlar bulunabilir. Bunun için doktora hemen gitmeli zaman kaybetmemek için.

Genetik Sebeplerden Saç Dökülmesinin Tedavisi

•Ne kadar hızlı tedavi başlanırsa daha belirgin etkisi olur;
•Tedavi etkili olur eğer sürekli ve arasız devam edilirse, çünkü ara verilmesi ile saç kökleri hemen zayıflamaya başlar;
Saç dökülmesi büyük bir alanı kapsaması durumunda ilaçla çözüm bulunması imkansız hale gelir.Dökülen bölgede saç yeniden çıkmaz çünkü orada saç kökleri bulunmamaktadır.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!