Ruh Sağlığı Nedir?

 Ruh Sağlığı Nedir?

Ruh Sağlığı Nedir? Ruh Sağlığı Bozukluğu

Kişinin, anne karnından ta ki ölüme kadar devam eden duygusal gelişim, düşünce, iletişim becerilerinin bir dizi süreci ruh sağlığını kapsamaktadır.

Yüzeysel olarak baktığımızda kişinin yaşamının geçmekte olan zaman diliminde ve değişen yerlerde, kendisiyle olan, ailesi ve yakın çevresi ile olan, aynı zamanda içinde yaşadığı toplum ve iş yaşamını ile yoğun bir ilişki içerisindedir. Kişi bu ilişki düzeni içerisinde,

-Doyum
-Uyum
-Dengeyi kendinde barındırıyorsa, bu birey ruhsal açıdan sağlıklı diyebiliriz.

Kişinin ruhsal durumu, bireyin tüm yaşam deneyimini ve genetik yapısını etkiler.

Ruh sağlığını tanımlamak, diğer hastalıkların tanımlanması kadar kolay değildir. Aynı toplumda yaşansa bile kültürel değişiklikler göz önünde bulundurulmalıdır. Bu konuda ki gecikmeler ve nedenlerine ilişkin bilgilerin sınırlılığından diğer sağlık hizmetlerine göre her ülkede olduğu gibi ülkemizde de sağlık hizmetleri geç olmuştur.

Ruh sağlığı hakkında yapılan çalışmalar artık ileri boyutlarda olduğundan tedavi de çok hızlı bir şekilde yapılmaktadır. Ruhsal bozukluğu olan kişiler artık rahatlıkla tedavi edilebilirler.

Ülkemizde ruhsal bozukluğu olan kişiler tedavi hizmeti alamıyorlar. Bunun sebebi ise toplumda damgalanma korkusu. Bu sebepten ruhsal bozukluğu olan kişilerin tedavi oranı oldukça düşüktür.

Ruhsal sağlığı bozulan kişilerin, duygu, düşünce ve davranışlarında bozukluklar, aşırı uygunsuzluk ve tutarsız davranışlar boy gösterir. Dünya da ve ülkemizde ruhsal bozukluklar açısından risk grubunda olan;

-Çocuk ve Gençler
-Travma tize olmuş kişiler
-Yoksullar ve Göçmenler yer alır.

Ruh Sağlığı Bozukluğu

Çoğu ülkede olduğu gibi ülkemizde de önemli bir sağlık sorunu. Nedenlerini incelediğimizde bilgisizlik, ön yargı, korkular, ekonomik kayıplar en çok görülen nedenler arasında, Ruhsal bozukluklar toplumu hastayı, aileyi psikososyal ve ekonomik açından önemli oranda etkiler. Kişinin ve ailenin yaşam temposunu düşürür. Ruhsal sağlığı bozulan kişilerin oranı dünya da yaklaşık 500 milyonu bulmuştur. Hemen hemen 4 kişiden birinin bu sorunla karşı karşıya kaldığı biliniyor. Tüm dünyada yapılan araştırmalar ve çalışmaların, günümüzde ruhsal bozuklukların sebebi olarak erken ölüm ve özgürlük nedenleri arasında ikinci sırayı aldığını gösteriyor.

Başka bir taraftan da ruhsal bozuklukların damgalanma ve insan hakları ile birleşen, toplum tarafından dışlanma, utanç, işsizlikle sonuçlanan ağır ve gizli bir yük ile söz konusu olmaktadır. Bir toplumda rastlanan ruhsal ve nörolojik hastalıklar
-intihar
-şizofreni
-depresyon
-bunama(demans)
-epilepsi
-zihinsel özürdür.

Ayrıca 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü olarak kutlanmaktadır.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!