Romatizma

 Romatizma

Romatizma hastalığı genelde dizlerin ağrıması olarak halk arasında dillendirilir ve en yaygın olarak bilineni diz ağrısı şeklinde olanıdır. Fakat gerçekte romatizma hastalığı sadece diz ağrısı olarak algılanmamalıdır.Dirsek ağrısı da Romatizmal ağrılardan biridir. Birden fazla çeşidi bulunduğu için Romatizma ‘nın aslında eklem yerleri ağrısı olduğunu unutmamak gerekir.En yaşlısından gencine olmak üzere her yaşta insanda görülme riski bulunur.Eklem yerlerinde sıvı azalmasına bağlı olarak da Romatizmal rahatsızlıklar görülebilmektedir.Romatizmal hastalıklar sadece eklem yerlerini değil aynı zamanda vücudun herhangi bir yerinde örneğin gözleri bile etkileyebilmektedir.Bulunduğu yer dışından vücut fonksiyonlatını da etkileyebilme gücüne sahip olan bu hastalığın tedavisi önemlidir.

Neden Ortaya Çıkar

Romatizma hastalığının ortaya çıkma sebepleri çeşitlidir.Ayaklarına ıslak çorap geçirip tüm gününü ayakkabısını bu şekilde giyen birinin Romatizma hastalığına yakalanma riski oldukça yüksektir.Ya da soğuk yerlerde yalın ayak yürüymek suretiyle ayakların soğuması da bunlardan biridir.Romatizma hatalığında ayaklar çok önemlidir ve kış aylarında başta olmak üzere her zaman sıcak tutulmalıdır. Bir diğer durum ise kemiklerin kaza sonucusunda kırılmasıdır.Kırık bulunan kemiklerde eklem ağrıları zaman zaman sızlama şeklinde görülebilir. Filmlere konu olan diz ağrısının başrolde oynadığı Romatizmal rahatsızlığı bulunan insanlar , havanın nemli ve yağmurlu olacağını tespit etmekte zorlanmazlar. Bundan dolayıdır ki nemli havalar ağrıların daha da şiddetli olmasına sebep olmaktadır.

Eklem Yerlerinin Yapısı

Kol,bacak,el,ayak ve çene vücuttaki eklem yerleridir.Kemikleri farklı yönlere çeşitli ve rahat hareketler yapma imkanı verir.Eklem bölgesindeki kemikler arasında kayganlık verici eklem sıvısı vardır.Eklem sıvısı ile kemik başlarındaki kıkırdak rahat hareket etmeyi sağlar ve kemik başlarının aşınmasını önler.Omuzda, dirsekte,dizde,parmak aralarında,alt çeneyi kafa tasına bağlayan yerde eklemler bulunur.Omurganın yapısında da eklemler bulunur.Omur kemiklerini birleştirerek omurgayı şekillendirir.Kemiklerin arasında kıkırdak tabaka ve eklem sıvısı vardır.Bu eklemler omurganın eğilme ve bükülme şeklinde kısıtlı hareket yapmasına olanak sağlar.

Romatizmal Hastalıklardan Korunma

Romatizmal rahatsızlıklar, bu hastalıklara yakalanan mağdurların fena halde canını sıkabilir.Özellikle dizleri ağrıyan bir hasta , gece rahat uyku uyuyamaz ve neredeyse hayat çekilmez bir hal alır. Dizleri şiddetli ağrıyan hastanın ayakları terleyebilirse, ağrısı dinebilmektedir ancak bu durum hem geçicidir hem de her hastada aynı olmayabilir. Ayak terlemesi de aşırı ayak terlemesini tetiklyebileceğinden bu sefer farklı bir sorunla karşı karşıya kalınabilmektedir.Günümüzde Romatizmal şikayetlerin çözümü bulunabilmektedir.Mutlaka hekimlerden destek alınmalıdır.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!