Robotik Cerrahi Nedir?

 Robotik Cerrahi Nedir?

Hastanın karın boşluğundan açılan ufak kesiler aracılığıyla içeriye bir kamera ve birkaç cerrahi alet sokularak gerçekleştirilen ameliyatlarda kullanılan teknoloji robotik cerrahi teknolojisidir.

Robotik Cerrahinin Avantajları Nelerdir?

Bu yöntemin en büyük avantajı hastanın karnında büyük kesik açılarak gerçekleştirilmediği için ameliyat sonrası karında büyük bir ameliyat izi bırakmamasıdır. Bunun yanı sıra büyük kesiklerle yapılan ameliyatlardan sonra gündelik hayata dönmek zorlu bir süreç iken, robotik cerrahi kullanılarak gerçekleştirilen operasyonlarda gündelik hayata dönme süresi oldukça kısadır. Hastanın iyileşmesi, işine, ailesine kavuşması oldukça kısa bir süre içerisinde mümkün olmaktadır.

Bu ameliyat türünün doktor tarafından en büyük avantajı, doktorun ameliyat ettiği bölgeyi bilgisayar ve teknoloji aracılığıyla üç boyutlu ve derinlemesine görebilmesidir. Küçük sinirleri dahi çok net şekilde görebilmesi, doktorun bu ameliyattaki en büyük kolaylığı ve avantajlarından birisidir.

Robotik cerrahide kullanılan yöntemlerle hassas ameliyatlar çok daha rahat şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Çünkü doktorun açık cerrahi uygulanırken zarar verme ihtimali bulunan bölgelere yapay bir el ile doktor müdahale eder, bu el üzerinde tam kontrolü hakimdir. Bu sebeple cerrahın dışarıdan uyguladığı el hareketlerini birebir ve sıfır hassasiyet ile uygulayan bu yapay el ameliyatı mükemmelleştirmektedir.

Robot kolu, içerde sınırsız bir hareket yeteneğine sahiptir. Birden fazla aleti aynı anda kullanmak gibi mükemmel özelliklerle donatılmış bu robot ile günümüz cerrahisinin çağ atladığını söyleyebiliriz. Artık ameliyatlar açık cerrahi yöntemlerle değil, robotik cerrahi kullanılarak çok daha kolay ve başarılı şekilde gerçekleşebiliyor.

Son on yılda kullanımı üroloji ile artmaya başlamış olsa da, günümüzde genel cerrahi alanında da rahatlıkla uygulanabilen bir yöntemdir. Doktorun klasik cerrahi yöntemlerle ulaşamayacağı bölgelere ulaşım imkânı vermesi sebebiyle kullanımı gün geçtikçe artmaktadır. Klasik cerrahi yöntemlerden robotik cerrahi yöntemlere geçişin hızla sürdüğünü söylemek mümkün.

Robotik cerrahi ile ameliyatlarını sürdüren bir doktor, gerek duyulduğunda geleneksel yöntemlere de geri dönerek ameliyatı o şekilde sürdürebilir. Zira hiçbir şey insan sağlığından daha değerli değildir. Geleneksel yöntemle müdahalenin zorunlu olduğu durumlarda doktorun klasik yöntemlerle ameliyat etmesi kesinlikle doktor başarısızlığı olarak algılanmamalıdır. Doktor, hastası için en doğrusunu düşünüp uygulayan inşan olduğu için doktorun verdiği karar en doğru karar olacaktır.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!