Prostat ve Prostat Kanseri

 Prostat ve Prostat Kanseri

Prostat ve Prostat Kanseri

Prostat Büyümesi
Prostat büyümesi ya da diğer adıyla iyi huylu prostat büyümesi, prostat bezinin büyümesi ve idrar yolu üzerinde kıskaca benzer bir şekilde ortaya çıkar, bu nedenle basınca neden olan doğal bir hastalıktır. İyi huylu prostat büyümesi; idrarın kesesinden çıkış yeri ve idrar yoluna geçiş durumunda bulunan bölgenin daralması sonucu idrarın tam boşaltılamaması sonucunda oluşur. İdrar kesesinde normalinden fazla kalan idrarın geri kaçması ile böbreğin kanı temizle işlemine zarar verebilir.

Prostat Büyümesinin Yaygın Görülme Durumları

– Gece uykuda sık sık tuvalete çıkma
– Ani şekilde gelişen idrar yapma isteği
– İdrarı dışarı atma durumunda zorlanma
– Ağrı ve yanmalar
– Mesanenin tam olarak boşalmadığını hissetme
– İdrarın çamaşıra damlaması
– İdrar çıkış ve akışının zayıf olması
– İdrarı yaptıktan sonra yoğun olarak damlama

Erkeklerde Kişisel Özgürlüğün Kaybolma Durumu

Yolculuktan kaçınmak, günlük faaliyetlerde zorlanmak, günlük yaşamı zorlayacak durumlar erkeklerin şikayetleri arasındadır. Erkeklerde idrar kesesinin altında bulunan salgı bezine verilen isim olan prostat, yalnızca erkeklerde bulunmaktadır. Genellikle 40lı yaşlarda belirtilerini gösteren hastalık, genç yaşlarda ceviz büyüklüğünde ve daha az görülmektedir. Bazı durumlarda ameliyat ile küçültülen bir prostat bezi sonrasında normal idrar yapmak mümkün olmaktadır. Cinsel ilişki ve isteği etkilemeyecek olan bu rahatsızlığın günlük yaşama etkisi ile cinsel ilişki sırasında tuvalete gitme isteği ile bağlantılı olarak cinsel arzuları düşürebilir.

Prostat Kanseri

Erkeklerde deri kanserinden sonra en sık görülen hastalıklardan biridir. Kansere bağlı ölümler arasında yer alan prostat kanseri, testler sonucunda erken teşhis konulma ve tedavi yolu mümkündür. Kesin bir tedavisi olmamakla birlikte ilaç olarak henüz prostat için çözüm bulunmamaktadır. Farklı lazer ameliyatları ile yapılan ve tedaviler tamamen başarılı olunmasa da önemli oranda sağlığa kavuşma durumu görülmektedir. Kalıtsal olan bu rahatsızlık özellikle ailede görülme durumunda sıklıkla çocuklarında da görülmektedir. Yağlı beslenme, hormon bozukluğu durumları bu hastalığı tetikleyebilir.

Prostat Kanserini Önleyici Besinler

Domates içerisinde yoğun bir şekilde lycopene maddesi bulunmaktadır. Bu maddenin kullanımı son zamanlarda yapılan araştırmalar ile prostat kanserini %15 azalttığı görülmektedir. Soya fasulyesi içerisinde bulunan phytoestrogen bitkisel maddesi ise bu rahatsız aynı şekilde önleyici şekilde olduğu ve soya kullanan toplumlarda kanser riskinin azaldığı görülmüştür. Balık yağı omega 3 yağ asidi açısından yoğun bulunan bir besindir. Omega 3 ün kanser risklerini önemli oranda azalttığı görülmüştür. Soğuk deniz balıkları olan somon ve tuna balığı içerisinde bulunan bu besin maalesef ülkemiz adına az bulunan bir vitamindir.

Prostat Hastaları için Faydalı Bitkiler

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!