Prostat Kanseri Nedir?

 Prostat Kanseri Nedir?

Prostat, erkek üreme sisteminin bir parçasıdır. İdrar torbasının alt tarafında yer alır. Temel görevi spermleri korumaktır. Spermleri koruyan sıvının üretilmesini sağlar ve bu sıvı sayesinde spermler sağlıklı bir şekilde saklanır. Ayrıca bir diğer görevi de idrar kaçırılmasının önüne geçmesidir. Kaslar aracılığıyla mesanenin ağzını sıkar ve kişinin idrar kaçırmasını önler.

PROSTAT KANSERİ NEDİR?

Prostat kanseri, erkekler arasında en fazla görülen kanser türlerinden bir tanesidir. Dünyada bu hastalığa yakalanan kişi sayısının nüfusa oranı bizim ülkemizde %9 daha fazladır. Her 4-5 erkekten birisi hayatı boyunca prostat kanseriyle karşılaşabilir. Bu sebeple bu hastalık iyi tanınmalı, sebepleri ve belirtileri öğrenilmelidir.

Bu kanser türü erken evrede teşhis edildiğinde tedavi edilmesi mümkün bir kanser türüdür. Fakat başlangıç evresinde pek bir belirtisi olmadığından, 40 yaşını aşmış her erkeğin düzenli olarak prostat kanseri konusunda bir hekim gözetiminde muayene olması gerekmektedir.

PROSTAT KANSERİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Erkeklerde yaşlanmaya bağlı olarak prostat bezi büyümeye başlar. Bu büyüme, beraberinde bazı sıkıntıları da getirebilir. Genellikle erkeklerde ortaya çıkış belirtileri kanlı ve ağrılı idrar, sık idrar ve sperm problemleridir. Bel ağrısı da prostat rahatsızlıklarının belirtilerinden bir tanesidir. Bu belirtiler iyi huylu prostat büyümesinin alameti olabileceği gibi prostat kanserinin de habercisi olabilir. Bu sebeple bu gibi şikayetleriniz varsa mutlaka uzman bir hekime danışmalı ve muayene olmalısınız.

Prostat kanseri, prostat bezindeki hücrelerin orantısız şekilde büyümesiyle baş gösterir. Bu hücreler orantısız büyümeyle beraber prostatın tamamına yayılır. Ardından prostatın dışına doğru bir yayılma sürecine girer. Prostat kanserinde idrar şikayeti kişiyi kanserin ilerleyen evrelerinde rahatsız etmeye başlar. Büyüme döneminde prostat kanseri vücuttaki çeşitli bölgelere yayılabilir. Yavaş seyirli bir kanser türüdür fakat yayılmaya oldukça elverişlidir.

PROSTAT KANSERİNDEN NASIL KORUNULUR?

Prostat kanseri sinsi bir kanser türüdür. Başlangıç evresinde kişinin hiçbir şikayeti olmayabilir. Hastalığın ilerlemesine bağlı olarak belirtiler ortaya çıkmaya başlar. Bu sebeple bu kanser türünün önlenmesi için düzenli doktor muayeneleri oldukça önemlidir. Erkeklerin düzenli olarak doktor muayenesiyle gerekli tetkikleri yaptırmaları, bu hastalığa yakalanmaları ihtimalini azaltacaktır.

Ayrıca prostat kanseri genetik unsurlardan ötürü de ortaya çıkabilmektedir. Bu kansere yakalananların %9’u genetik yatkınlık sebebiyle bu kanser türüne yakalanmaktadır.Bunun yanı sıra çevresel faktörler, ırk faktörü, yaş etkisi, beslenme gibi faktörler de bu kansere yakalanma ihtimalimizi belirleyen faktörlerdendir.

Erken evre belirtileri pek fazla olmadığı için idrar zorlukları, sık idrara çıkma, bel bölgesinde ağrı, idrarın kesik kesik gelmesi, gece uykudan kalkarak idrara sık sık çıkma gibi belirtiler görüldüğü an doktora başvurulmalıdır. Ülkemizde insanların çekingenlikleri, doktora gitmekten gücenmeleri hastalık oranını arttıran faktörlerdendir. Doktor utanılacak, çekinilecek bir şey değil. Görevi orada olmak ve sizin bu şikayetlerinizi dinlemek, bunlara çözüm üretmektir. Bu sebeple doktora başvururken kesinlikle çekingenlik yaşanmamalıdır. Unutmayın ki erken teşhis hayat kurtarır.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!