Pirincin Faydaları Nelerdir? | Hasta Saglik Sitesi

Pirincin Faydaları Nelerdir?

Faydalı Gıdalar Erman Güneş 112

Pirinç genellikle sağlıksız bir besin olarak anılsa da yapılan araştırmalar, pirincin birçok faydası olduğunu ortaya koyuyor. Her yiyecekte olduğu gibi zararlı ve yararlı yanlar, pirinçte de var. Pirincin yararları özelliklerini, bu yazımızda bir araya topladık.

Pirinç, özellikle içerisinde bulunan kalsiyum, demir, niasin, fosfor, potasyum gibi mineraller ile öne çıkmaktadır. Yapılan araştırmalar, pirincin içerisinde farklı vitamin ve minerallerin vücudumuz için yararlı olduğunu ortaya koymuştur. Bu vitamin ve mineraller; kas ve kemik yapısı başta olmak üzere birçok noktada yarar sağlamaktadır.

Pirincin Yararları Nelerdir?

Pirincin içerisinde protein, karbonhidrat, fosfor, kalsiyum, sodyum, potasyum, magnezyum, çinko, A, E, B1, B2 vitaminleriyle beraber folik asit bulunmaktadır. B grubu vitaminleri açısından oldukça zengin olan pirinç, bu özelliği sayesinde enerji oluşumuna yarar sağlamaktadır.

Pirincin en bilinen özelliği ise karbonhidrat deposu olmasıdır. Bir günde tükettiğimiz enerjinin yaklaşık %50’si karbonhidratlardan sağlanmaktadır. Pirinç, enerji bakımından son derece önemlidir.

Glutensiz besinler tüketme, günümüzde oldukça yaygındır. Çölyak hastaları ve gluten itoleransı olan hastalar, pirincin gluten içermemesi nedeniyle bu besini rahatça tüketebilirler.

Sıvıyı çekme özelliğine sahip olan pirinç, dokularda bulunan fazla su ve tuzun vücuttan atılmasına yardımcı olmaktadır. Bu durum, böbreklerin yükünü hafifletmekle beraber böbrek taşı oluşumunu da engellemektedir.

Dolaşım sisteminin ve kalbin dostu olan pirinç; kolesterolü düşürür, kalp riskini azaltır ve bağırsak kanserine karşı koruyucu etki gösterir.


Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

facia üçlü izle