Pigment Lekeleri Nelerdir

 Pigment Lekeleri Nelerdir

Hayat boyunca her kadın güzel olmak ister ve bunun için elinden gelen her türlü çabayı gösterir.Güzelleşmek için bazen çok şiddetli acılara bile dayanır.Pigment lekeleri , kadınların bu çabalarına gölge düşürmek için var olan ve yüz başta olmak üzere vücudun bir çok yerinde beliren bir lekedir.Bu lekeler sadece kadınlarda görülmemekte,erkeklerde de var olabilmektedir.Fakat yüzde çıkması vücudun başka yerlerinde olmayacağı anlamına gelmez.Yüzde çıkmasının , vücudun görünmeyen diğer yerlerinde çıkmasına oranla daha can sıkıcı olmasından dolayı kadınların en sevmediği cilt hastalıklarının başında gelmektedir. Bazı kadınlar , ciltte beliren lekelere karşı geçici olarak fondoten gibi makyaj malzemeleri kullanmayı tercih edebilirler.

Pigmenasyon Nedenleri ve Türleri

Genç yaşlarda ortaya çıkan bu rahatsızlık ,ileri yaşlarda cildin yaşlanmaya başlaması ile beraber daha fazla karşılaşabilir duruma gelmektedir.Özellikle ortalama 35-40 yaşları arasında çıkma olasılığı yüksektir.Yaşlanmaya başlayan ciltte , melanin aktivasyonu artmasından dolayı pigment lekeleri daha yaygındır.Nadiren de olsa herkesin yapısına göre değiştiği için ciltte beliren lekeler kendiliğinden de çözülebilmektedir. Pigment lekeleri cildin bir yerinde melaninin toplanması üzerine izah edilebilen bir cilt rahatsızlığıdır.Ciltte renksiz pul lekeleri oluşmaktadır.Genellikle açık sarı ve kahverengi olarak ciltte kendini göstermektedir. Pigment türlerinden yüzde kalıcı olarak bulunan en bilindik örnek çildir.Çilli bir yüze sahip olmak , daha çok genlerle ilgili bir durumdur ve doğuştan geldiği için hastalık olarak adledilemez.Ben ve doğum lekeleri de aynı gruba dahil edilmektedir.
Geçici olanları ise bahsetmiş olduğumuz gibi açık sarı ve kahverengi olanlarıdır.Özellikle kadınlarda hamilelik döneminde de sık sık görülebilmektedir.

Hormonal Hastalıklar ve Değişiklikler

Pigment lekeleri düzensiz olarak ciltte kendini gösterebilmektedir.Adet , gebelik sırası ve sonrasında olmak üzere kadınlarda farklı zaman dilimlerinde görünebilmektedir.Hormonal değişiklikler , jinekolojik rahatsızlıklar , trioid bozuklukları esnasında da ortaya çıkabilir.Güneşin zararlı ışınlarına maruz kalan açık tenli insanlarda da aynı durumla karşılaşılabilmektedir.Pigment lekeleri ciltte var olmaya başladığında, cilt hekimine başvurmadan önce aslında yapılması gereken ilk şey cilde bu tepkiyi verdiren asıl şeyin ne olduğunun bulunmasıdır.Mesela karaciğerinden rahatsızlık geçiren bir kimsenin cildinde ortaya çıkan pigment lekeleri için asıl kaygı verici olanın cilt değil karaciğeri olması gerekliliğini bilmesi ilk kural olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yüzden önceliğin karaciğerdeki sorunun giderilmesi olmalıdır.Esas tetikleyici olan iç organdaki sorun çözüldüğü takdirde, ilgili organ (bu böbrek ,safra kesesi ya da bağırsak da olabilir vs) ciltteki olumsuz etkisini de yitirecek ve cilt eskisi gibi daha sağlıklı bir görünüme kavuşacaktır.

Bitkisel Reçeteler Nelerdir

Pigment lekeleri çok çeşitli sebeplerden dolayı ciltte kendini var edebilmektedir.Eğer vücutta iç organlardan kaynaklı ciddi sorunlar yoksa ve güneşin zararlı ışınlarından kaynaklı yüzde beliriyorsa ,aşağıdaki doğal yöntemler uygulanabilir.Fakat her halükarda bir hekime başvurulması önerilmektedir.

Taze salatalık maskesi: salatalık rendeleyin, pigment yerine sürün ve 30 dakika bekleyin. Maskeyi yıkamaya gerek yok sadece kuru peçeteyle temizleyin.

Maya ve limon suyu maskesi: 20 gr taze maya, 1 limon suyunu sıkarak karıştırın. Pigment yerlerine sürün ve 15-20 dakika bekleyin, sonra ılık suyla yıkayın.

Maydanoz losyonu: 2 çorba kaşığı küçük küçük parçalanmış maydanoz 100 ml kaynatın sıcak suya koyun ve bir saat bekleyin. Maydanoz suya 100 ml süt koyun ve günde iki kere yüzünüzü yıkayın. Bu maydanoz losyonu buzluğa koyabilirsiniz ve maydanoz losyonunu soğuk bir şekilde sabahları yüze uygulanabilirsiniz.

Pirinç unu, bal ve sirke maskesi: 2 çay kaşığı pirinç unu, 1 çay kaşığı bal ve 1 yemek kaşığı sirkenin hepsini karıştırın. Maskeyi yarım saat sürün. Sonra kuru peçeteyle temizleyin ve ılık suyla yıkayın.

Badem ve limon suyu maskesi: Yarım bardak küçük küçük parçalı badem , limon suyu ve bir miktar su ile karıştırın. Karışımı yüzünüze 20 dakika sürün. Maskeyi ılık suyla yıkayın.

Patates ve yumurta sarısı maskesi: Bir patates haşlayın ve çatalla ezip püre haline getirin. Püreye yumurta sarısını koyun ve karıştırın. Yüzünüze sürün ve maskeyi patates soğuk olana kadar tutun . Ilık suyla yıkayın.
Bu maskeleri yapmadan önce alerji olmamak için cildinize deneme yapıp sonra uygulanın.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!