Pekmez ve Pekmezin Faydaları Nelerdir

 Pekmez ve Pekmezin Faydaları Nelerdir

Pekmezin Faydaları Nelerdir

Pekmezin tarihi çok eskilere dayanır. Sadece kış aylarında hatırladığımız pekmez, eski zamanlar bu zamana hak ettiği değeri görememiştir. Uzmanların hem kış hem de yaz aylarında pekmezin tüketilmesi gerektiğini söylemesi üzerine, pekmeze ilgi de oldukça artmıştır. Pekmezin dut, üzüm ve hurma gibi birçok çeşidi bulunmaktadır. Pekmez mineral, magnezyum, demir, fosfor ve protein içerir. Bu yazımızda Pekmez ve Pekmezin Faydaları Nelerdir, hakkında biraz bilgi sahibi olacağız.

Pekmezin Sağlığa Faydası Nedir?

Pekmezin birçok çeşidinin bulunduğundan bahsetmiştik. Keçiboynuzu, hurma, dut pekmezi, üzüm gibi çeşitleri bulunan pekmezin en çok bilinen özelliği kan yapıcı olmasıdır. Bununla birlikte vücut direncinin arttırılmasına yardımcı olur. Kış aylarında bağışıklık sistemimizin sağlam olmasına ihtiyacımız vardır. Pekmez bağışıklık sistemini güçlendirir, damarları açar ve karaciğeri temizler. Kan basıncını düzenler, herhangi bir hastalık aşamasında ise hızla iyileşmeye yardımcı olur. Anne sütünü arttırır ve mide rahatsızlıklarının giderilmesine yardımcı olur. Öksürüğü azaltan etkiye de sahip olduğu bilinir ve balgam söktürür. Pamukçuk adı verilen ağız içi yaraları hem yetişkinlerde hem de bebeklerde rastlanabilir. Pamukçuk yaralarının iyileşmesine yardımcı olur ve iltihap sökücü özelliğe sahiptir.

Pekmez Karaciğer Hastalıklarına İyi Gelir: Pekmez kan dolaşımını dengeler ve düzenler. Karaciğer hastalarına pekmez içmesi önerilir. Sigara kullananlarda oluşan karaciğer ve damar, akciğerlerde meydana gelen hasarın onarılmasına pekmez yardımcı olur.

Pekmez Kanseri Önler: Birçok araştırma sonucunda pekmezin kanseri önlediği uzmanlarda söylenmiş ve yazılmıştır. Kanserin başlangıç aşamasında pekmez kullanımı kanseri önleyebilir. Pekmez yüksek oranda kalsiyum içerir. Bu sebepten kolon kanseri riskini azaltır. Bununla birlikte kanser tümörlerine karşı etkilidir.

Pekmez Harika Bir Antioksidan: Bir yemek kaşığı pekmezde, önemli ölçüde antioksidan ve manganez içerir. Etkili bir antioksidan olan pekmez, kalp ve kanser hastalıklarına karşı iyi bir koruyucudur.

Pekmez Enerji Verir: Pekmez de bulunan yağ ve karbonhidrat, vücutta enerjiye neden olmaktadır. İçerdiği demirin vücutta depolanmasına yardımcı olur ve sağlıklı bir şekilde oksijen depolanmasına yardımcı olur.

Pekmez Kemik Sağlının Korunmasına Katkı Sağlar: Pekmez kalsiyum, magnezyum, demir, manganez, potasyum ve bakır olmak üzere güçlü ve sağlıklı kemiklerin oluşumunu sağlar. Bu sayılan minerallerin düzenli olarak alınması kemik ve başka hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

Pekmez Kalp Sağlığını Korur: Pekmez kalp krizi ve kalp sağlığını korur. Bununla birlikte kardiyovasküler ve inme gibi hastalıkların oluşma riskini azaltır. Aynı zamanda kan pıhtılaşmasını engeller ve kan basıncını normale çevirir.
Pekmez Kolon Sağlığının Korunmasına Yardımcı Olur: Pekmezde kalsiyum yüksek ölçüde bulunur. Pekmez kolonu toksinlerden temizler ve kolon kanserini önler.

Bununla birlikte pekmez bir demir deposudur.

Cilt sağlığına iyi gelir. Akne, egzama, sedef gibi hastalıkların iyileşmesine yardımcı olur.

Pekmez mide ve sindirim sitemi sorunlarının giderilmesi sağlar. Kilo vermeye yardımcıdır.

Pekmez, kalsiyum ve selenyum deposudur.

Harnut Pekmezinin Faydaları

Keçiboynuzu pekmezi olarak da bilinen harnut pekmezinin sağlık açısından faydası büyüktür.

Öksürüğü, soğuk algınlığı ve grip hastalıklarına iyi gelir.

Solunum yolu hastalıkları olarak da bilinen astım ve bronşite iyi gelir.

Uzun yıllar kullanılan sigara ve onun bıraktığı hasarların onarılmasına yardımcı olur.

Kanı temizler ve kalp sağlığının korur.

Akciğer kanserine yakalanma riskini azaltır.

Kış aylarında sık sık hasta oluruz. Bunun sebebi bağışıklık sisteminin zayıflamasıdır. Keçiboynuzu pekmezi bağışıklık sistemini güçlendirir.

Andız Pekmezinin Faydaları Nelerdir?

Alerjik ve alerji hastalıklarını tedavi edebilme özelliği vardır.

Saç dökülmesini engelleyerek, sağlıklı saçlara kavuşmanızı sağlar.

Öksürük ve soğuk algınlığına karşı korur.

Mide sağlığını koruyarak, gazın sebep olduğu spazm ve sancıları giderir.

Andız pekmezi damar sağlığını koruyarak, kanı temizler.

Sindirimi kolaylaştırır ve bağırsakları temizler.

İdrar yollarını da temizler.

İçerdiği antioksidan sayesinde, bazı cilt hastalıkların da giderilmesine yardımcı olur.

Dut Pekmezinin Faydaları

Çocukları emziren annelerin dut pekmezi tüketmesi önerilir. Çünkü dut pekmezi mineraller açısından oldukça zengindir.

Çinko, magnezyum ve demir içeren dut pekmezi, genel olarak vücut sağlığını korur ve beyin sinir sistemi sağlığına katkıda bulunur.

Sporcuların en sık tükettiği besin kaynağıdır.

Alerji ve solunum yolu hastalıklarına iyi gelir.

Yemek borusu, ağız ve boğaz için faydalıdır. O bölgede oluşan mikropları temizler.

Pamukçuk hastalığına da iyi gelir.

İdrar yolu ve kabızlığa da iyi geldiği bilinir.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!