Pekmez Faydaları

 Pekmez Faydaları

Pekmez Faydaları

Vücudun daha dirençli olmasını sağlayan pekmez faydaları arasında kış hastalıklardan korunmanın da bilgileri yer almaktadır. Özellikle ülkemizde kış aylarında sofralardan eksik edilmeyen pekmez çeşitleri, kahvaltı sofralarının ilk sırasında yer alıyor. Bağışıklık sistemini güçlendirmesi ile ünlenen pekmez, bunun yanı sıra vücuda kan etkisi yapmakta ve sindirim sistemini güçlendirmektedir. Özellikle ilerleyen yaşlarda meydana gelebilecek olan damar sertliğinin önlenmesi konusunda da yararlı besinler arasında yer alan pekmez üzüm, dut, andız, keçiboynuzu çeşitleri ile birlikte günümüzde doğal tedavi yöntemi olarak, uzman doktorlar tarafından da sıkça tavsiye edilen gıdaların başında geliyor. Soğuk havalarda sıkça meydana gelen şiddetli öksürük ve balgamlarında yok edilmesini sağlayan besinlerdendir.

Pekmez Faydaları

Pekmez Faydaları

Günde Ne Kadar Pekmez Yemeli?

Yaş aralıklarına göre farklı miktarlarda tüketilmesi gereken pekmez çeşitleri için uzmanlar günde ne kadar pekmez yemeli konusunda düzenli olarak açıklamalar yapmaktadır. Çocukların pekmez tüketimi miktarının günde 1 ile 2 tatlı kaşığında olmasına dikkat edilmesine değinen doktorlar, aynı zamanda yetişkin bireyler içinde bu oran için günde 1 ile 2 yemek kaşığı oranlarında olmasına da vurgu yapmaktadır. Daha fazla tüketmenin vücuda zararları olabileceği bilinmekte ve sunulan verilerin dışında tüketim yapmamaya özen gösterilmesi gerekmektedir.

Doğal Pekmez Yapımı Nasıl Olmalı?

En fazla tercih edilen pekmez çeşitlerinin başında üzüm pekmezi gelmektedir. Ancak ev ortamında pekmez yapma konusunda fikri olmayan kişiler, doğal pekmez yapımı nasıl olmalı konularına çözüm aramaktadır. Öncelikle üzüm pekmezinin doğal ve sorunsuz olarak yapılabilmesi için, üzümlerin mevsiminde ve ilaçsız olarak toplanması gerekmektedir. Toplamış olduğunuz üzümleri, iyice yıkamanız ve büyük bir kazan içerisine koymanız sonrasında yapım işlemine geçiş yapabilirsiniz. Kazan içerisindeki üzümleri ezmeye başlayın ve içindeki suların bez ile ayrılmasını sağlayın. Ayırmış olduğunuz suyu farklı bir kap içerisine koyun ve sıcak derecede iyice kaynatın. Bu işlemin ardından toprak yardımı ile birlikte yeni bir kap içine koyun. Kaynattığınız suyu bir süre dinlendirin, daha sonra dinlendirilen suları kavanozlara yerleştirin ve kavanozları ters çevirerek birkaç gün bekleyin. Bu işlemler sonucunda pekmeziniz hazır hale gelmiş ve tüketilmeye uygun olacaktır.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!