Özgüven Eksikliği Sonuçları Nelerdir?

 Özgüven Eksikliği Sonuçları Nelerdir?

Özgüven kişinin kendini yeterli kabul etmesidir. Özgüven sahibi insan iç dünyasıyla barışıktır. Kendini değerli görür ve başka insanların ne düşündüğüyle ilgilenmez. Özgüven duygusunun yeterince gelişmediği kişiler hayatın her alanında sıkıntı yaşarlar. İş hayatları, sosyal yaşantıları, aşk hayatları bu durumdan ayrı ayrı nasibini alır. Özgüven eksikliği yaşayan kişilerin hayatlarını nasıl kâbusa çevirdiklerine bir göz atalım:

İş Hayatımız Çekilmez Olur

Kendine yeterince güvenmeyen çalışan için iş hayatı katlanılmaz bir hal alır. Yaptığı hiçbir işten emin olamaz. Her şeyi defalarca kontrol eder, çünkü mutlaka hata yaptığı inancını taşır.

Sorumluluk Almak Azaptır

Üstleneceği iş her ne olursa olsun, altından kalkamayacağından emindir. Yoğun kaygı ve stres yaşar.

Şüphecilik

Her şeye kuşkuyla yaklaşır. Ve çoğu kez bu davranışının kendine olan güvensizliğinden kaynaklandığının bilincinde değildir. Hiç Kimseye güven duymaz ve bu huyunu temkinli olmak şeklinde açıklar.

Aşktan Yana Şansım Yok

Şans, kader, kısmet gibi kavramların kanatları altına sığınır. Cesaret duygusu olmadığı için aşk hayatında dilediği mutluluğu yakalayamaz. Çoğu kez baştan kestirip atar.

Duygularını ve Düşüncelerini Paylaşmakta Güçlük Çeker

Duygu ve düşüncelerini sözlü olarak dile getirmekten imtina ederler. Hiç kimsenin kendilerini dinlemeyeceğini düşünürler ya da söyledikleriyle küçük düşmekten korkarlar.

Sosyal Hayata Katılmazlar

Olumsuz duygu ve düşünceleri o kadar vakitlerini alır ki, başka bir meşgale edinmeye dermanları kalmaz.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!