Olağan yas ve patolojik yas

 Olağan yas ve patolojik yas

Normal yas

Yas, bir kayıp yaşadıktan sonra verdiğimiz doğal bir tepkidir. Bu doğal tepkiye müdahale etmemek gerekir çünkü bu durum yasın ertelenmesine, duyguların bastırılmasına sebep olabilir. Zorlayıcı ve stresli bir durumdur ancak bir hastalık gibi değerlendirilmemelidir. Yaşanan kayıptan sonra kişinin duygularını yaşaması, şok, inkar, depresyon, kabullenme gibi yasın doğal evrelerinden geçmesi gereklidir. Bu süreçte ortaya çıkan tepkiler kişiden kişiye değişebilir ama genel olarak bulunduğu bağlam ile uyumlu olması beklenir.

Patolojik Yas

Patolojik yas, yaşanan kaybın inkar edilmesi, bu kayıpla yüzleşmenin gecikmesi, zorlayıcı duyguların bastırılması sonucu ortaya çıkabilir.

Patolojik yasta normal yas sürecinin uzaması, 6-12 aylık zaman içinde yas tepkilerinde herhangi bir azalma olmaması, ileriye dönük planlar yapmama-adım atmama, süre ve yaşanan kayıpla orantısız tepkiler verme, kayıpla aşırı uğraş gibi durumlar söz konusudur. Bunların yanında ölen kişinin semptomlarını taklit etme, düşmanca tutum, yoğun öfke, iş ve sosyal hayatın bozulması, ağır depresyon gibi durumlar da görülebilir.

Patolojik yas durumunda psikolojik/psikiyatrik destek gerekmektedir.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!