Okul çağında çocukların sağlığı

 Okul çağında çocukların sağlığı

Okul çağında  çocukların sağlığı

Düzenli olarak çocuğun ağırlığını, nabzını ve tansiyonu kontrol etmek en başta gelen sağlık kontrollerin arasındadır. Biz çocuklarımızı her yıl okula gönderirken tüm kontrolleri yapıyor muyuz?  Bazı anneler ve babalar bununla yetinmiyor, aile ve çocuk doktorundan kapsamlı tahlil istiyorlar. Ve en doğrusu yapıyorlar! Sizin okuldaki dersler (beden eğitimi dahil) büyüyen organizmanın üzerinde büyük bir yük olduğunu ve sizin çocuğunuzun bununla başa çıkabileceğinden emin olmanız gerekir. Beden eğitimi derslerinde trajik vakaların yaşandığını zaman zaman tanık oluyoruz ve bu sorunu önlemek için yaş fizyolojisi konusunda bazı bilgilere sahip olmak gerekir ve çocukların hangi fizyolojik göstergeleri olduğunu kendiniz kontrol edebilirsiniz.

 

Çocuğunuzun sağlık grubu öğrenin!

Doğumdan itibaren tüm çocukları sağlık durumuna bağlı olarak gruplara ayrılır ve her grup için belli egzersizler geliştirilmelidir. Çocuk doktorunuzla birlikte çocuğunuzun hangi gruba ait olduğunu önce tespit etmelisiniz. İkinci ve önemli bir adım bunu okul yönetime bildirmelidir. Sınıftaki tüm çocukları eşit değildir ve 1 grupta bulunan bir çocuk için kolay yapılan egzersizler 3-5 arasındaki grupta olan çocuklar için zorlayıcı ve uygun olmayabilir.

 

Grup I – Normal zihinsel gelişim gösteren yılda sadece 3 – 4 kez hastalanan sağlıklı olan çocuklar. Bu gruptaki çocuklarda gelişim bozukluları veya herhangi iç hastalıkları yoktur.

Grup II – Sağlıklı çocuklar, ama hafif bir sağlık sorunları yaşayanlar. Örneğin alerjik hastalığı ya da kilo problemi olanlar. Ayrıca, bu grupta remisyon (hastalık belirtilerinin sönmesi) döneminde (en azından 3-5 yıl)  kronik hastalıkları olan veya üst solunum yolu enfeksiyonları (ÜSYE) sık geçiren olan çocuklarıdır.

Grup III – Kronik hastalıkların alevlenme döneminde ve doğuştan gelişim bozukları taşıyan olan çocuklarıdır.

Grup IV – Sağlık durumunda azaltılmış işlevsellik ile orta derece bozukları olan çocuklarıdır.

Grup V – En ciddi sağlık grubudur: önemli ölçüde azaltılmış işlevsellik ile kronik hastalıkları olan engeli çocuklarıdır.

 

Buradan kolayca sonucuna varabiliriz: beden eğitimine 1- nci gruptaki ve bazı (doktor izniyle) 2-nci gruba ait olan çocukları katılabiliyor. Ama bu 3-5 gruplara ait çocukların oturup hiçbir fiziksel aktiviteye katılmaması anlamına gelmez. Onların sağlıklı çocuklara oranla daha fazla fiziksel aktiviteye ihtiyacı vardır, sadece orta derecede ağırlık içeren ve programları dikkatli ve sağlık durumlara göz önünde bulunarak oluşturmalıdır. Düzenli egzersiz, bu tür çocukların sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur ve onların fiziksel gelişimini artırarak daha sağlıklı vücuda sahip olmasına yardımcı olur. Bu çocukları nitelikli öğretmen ve doktor gözetiminde fizik tedaviye (fizyoterapi) gitmek zorunda. Fiziksel aktivite tüm çocukları için hangi grupta bulunursa bulunsun fark etmez ama fiziksel egzersiz programları doğru ölçüde ve çocuğun sağlık durumuna göre oluşturmalıdır.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!