Miyop Nedir

 Miyop Nedir

Miyopu ilk açıklamaya çalışan filozof Aristoteles olmuştur ve bu rahatsızlığa miyop adını veren de kendisidir.
Miyop , uzağın düzgün bir şekilde görülemediği bir göz rahatsızlığı olarak ifade edimektedir. Tam tersine yakın iyi görülebilmektedir.Miyop olan gözler gün içerisinde hızlı göz yorgunluğu yaşayabilir ve baş ağrısına sebep olabilir.Karanlıkta kötü görebilir.Eğer gerekli önlem alınmazsa gelecekte rahatsızlığın derecesi ilerleyip gözün görme yeteneği daha da azalabilir.Miyop olan kimselerin dikkat etmesi gereken şey hijyenik olmak , özel miyop gözlüğü edinmek ve ya lens gibi görmeye yardımcı araçları kullanmaktadır.Tüm bunlar doktor kontrolünde yapılmalıdır. Miyop , dünya genelinde yaygın bir rahatsızlıktır ve nüfusun % 25 – 30 ‘unu kapsar. Çocukluk ve ergenlik döneminde insanların hayatında beliren miyop , gelecekte yaşa bağlı olarak derecesini arttırarak kişinin uzağı görmesini daha da zorlaştırabilir.
Genelde miyop kalıtsal özelliğe sahiptir ve anne ile babadan birinde olursa , çocuklarda % 50 oranında görülmesi mümkün olabilmektedir.Normal gören anne ve babaların ise çocuklarında miyop çıkma olasılığı % 8’dir.
Eğer çocukluktan gelmiyorsa miyop gözlerde aşırı yorgunluk , yakından uzun zaman tv izlemek , uzun süreli bilgisayar kullanımı , araçta ve karanlıkta kitap okumak gibi sebeplerden dolayı sonradan ortaya çıkabilme riskini barındırır.Astigmat ve şaşılık varsa gözde , miyop riski ile sonuçlanabilecek görme kaybı yaşanması olasıdır.
Derecesi is zayıf , orta ve yüksek miyop olarak sınıflandırılabilir.Zayıf miyop -3 ‘ e kadar ; orta miyop -3 ile -6 arasında seyredebilir.Yüksek miyop ise -6’dan daha fazla yaşanabilimektedir.

Miyop Belirtileri

Genellikle miyop küçük yaştaki çocuklarda ortaya çıkar.Çocuk okulda uzağı görememesi neticesinde tahtadaki yazıları okuyamamakta ve yine uzakta olan nesneleri görememeye başlamaktadır. Bu yüzden daha yakına gelmeye çalışır.Sürekli uzaktaki şeyleri görmek için sarf edilen çaba neticesinde gözlerde yorgunlukla beraber baş ağrısıda oluşmaya başlıyor.En tehlikeli olarak tanımlanan miyop çeşidi ise Retina Dekolmanı olarak adlandırılmaktadır.Bu miyop gözlerde körlüğe neden olabilir.

Miyop Tedavisi

Cerrah kontrolünde gözlük ve lens kullanılabilir.Ağır spor yapılmamalı , B ve C vitaminli sebze ve meyveler tüketilmeli ve doktor kontrolünde gerekirse vitaminler kullanılabilmektedir.Kişinin yapısına ve miyop rahatsızlığına göre lazer yöntemleri ile yüksek olasılıklarda iyileşme olabilmektedir.Bunun için doktorunuza başvurmanız önerilmektedir.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!