Mide Ülserine Ne İyi Gelir

 Mide Ülserine Ne İyi Gelir

Mide ülseri , midenin dokusunda meydana gelen tahrişi ifade etmektedir.Buradaki tahriş olma hali mide üzerindeki açık yaraların var olduğunu ortaya koymaktadır.Mide ülserine yakalanan bir kimsenin karın ağrısı ve midede yanma hissetmesi kaçınılmazdır.Ayrıca mide bulantısı ve kusma da görülebilir düzeye erişmektedir.Ülser yarasını tahriş eden faktörler arasında acılı yemeklerin aşırı bir şekilde tüketilmesi önemli bir yere sahiptir.Ülsere yakalanma riski yaşa bağlı olarak artmaktadır.Ancak bu bir kimsenin genç yaşta ülsere yakalanmayacağı tezini doğrulamaz.Erkek ve kadında da ülser görülme oranı aynı düzeydedir.Beslenme ile yakından ilişkilidir.

Ülser Neden Kaynaklanmaktadır

Ülser rahatsızlığı dünya genelinde , her insanda ortaya çıkabilen bir rahasızlıktır ve kişinin hayatının çekilmez bir hal almasına neden olabilmektedir.Ülser olan bir kimse yemek yedikten sonra kronik bir şekilde her akşam kusma durumu yaşayabilir.Şiddetli mide ağrısına maruz kalabilir.Ülsere neden olan sebep aslında bir bakteridir.Bu bakteri sayesinde mide de belirtilen yaraların oluşması gerçekleşir.Bu yaraları duyarlı hale getiren ve yayılmasına yardımcı olan olumsuz etkenler içinde sigara , alkol kullanımı başı çektiği gibi aşırı derecede yağlı ve acılı yemeklerin tüketilmesi de önemli bir yere sahiptir.Halk arasında acılı yemeklerin ve yağlı besinlerin tüketilmesi neticesinde ülser oluştuğu düşüncesi hakimdir.Bu seçenekte gerçekleşebilmekte olsa da genel itibari ile var olan bir bakterinin ülsere neden olduğu gerçeğini unutmamak gerekir.İşte tam da burada bahsedilen acılı yemek yeme vs gibi etkenler artık ortaya çıkmış olan ülser yaralarının olumsuz bir şekilde uyarılıp , tümüne yayılmasını sağlamaktadır. Ülsere neden olan bir başka etmen ise strese dayalı yaşam koşullarıdır.Aşırı stresli bir iş hayatı olan kimsede ülser hastalığına yakalanma riski bir hayli yüksektir.Diğer nedenler arasında ağrı kesici ilaçları kullanmıda gösterilebilmektedir.

Ülsere Zararlı Olan Besinler

Kızartma (patates,et) , günlük yaşamın ortaya çıkardığı hızlı olma fikrinden ötürü öğlen yemeklerini acele ile geçiştirme bahanesinin ürünü olan fast food yiyecekleri,cips çeşitleri (baharat,yağ,tuz miktarları bir hayli yüksektir) , doymuş yağ oranını bünyesinde barındıran bir çok yiyecek ülser yarasının büyümesine neden olabilmektedir.Alkol ve sigara kullanan kimselerde ülser yaraları bir hayli gelişim gösterebilir.Kahve , turşu vs gibi ürünlerde dahildir. Tuzlu yiyecekler , asitli meşrubatlar ile yine asitli meyve ve sebzeler tüketilmemelidir.Aşırı yağlı ürünlerden uzak durulmalı , kanatlı et içeren gıdalar yenmemelidir.Baharatlı , acılı , ekşi olan yemekler de buna dahildir.

ülsere zararlı besinler

 

Ülsere İyi Gelen Yiyecekler

Ülser sorunu beslenmenin doğru bir şekilde gerçekleştirilmesi ile ortadan kaldırılabilinir.Aynı şekilde yanlış beslenme de ülserin daha da gelişmesine vesile olabilir.Beslenmenin önemi burada ortaya koymaktadır ki , yediğimiz gıdaları bilinçli ve pragramlı bir şekilde tüketmeliyiz. Hiç bir zaman aşırı bir şeye odaklanmamalı , doğru ve dengeli bir beslenme biçimini hayatımızı yönlendirmede klavuz olarak edinmeliyiz. Ülsere iyi gelen yiyecekler arasında balık ilk sırada gelir.Et ise ızgara olacaksa bu listeye dahil edilebilinir.Lifli ürünler de yine ülsere iyi gelen besinlerdendir.Kefir , süt gibi içecekler ülsere iyi gelebilmektedir.

ülsere iyi gelen yiyecekler

 

Ülser Tedavisi

Ülseri tedavi etmek için mutlaka bir hekime başvurulması gerekmektedir.Mide ülseri artık günümüz koşullarında tedavi edilebilmektedir.Doktor kontrolünde kalınması şayet mide kanaması aşamasına varılmışsa elzem bir durumdur.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!