Mide Bulantısına Ne İyi Gelir

 Mide Bulantısına Ne İyi Gelir

Mide bulantısına ne iyi gelir evde hazırlayabileceğiniz birçok yöntem vardır. Bunları sizlerle paylaşacağız. Elbetteki içlerinden size en uygun olanı seçebilirsiniz.

Mide bulantısı bazen hastalıkların habercisi olabileceği gibi bazen de fazla yemek yeme, sağlık beslenme gibi belirtiler de olabilmektedir. Mide bulantısı seyehat zamanlarında, araba kullanımında veya alkol tüketiminde oldukça normaldir. Bunun yanında en sık bilinen migren hastalığında sık sık mide bulantısı görülmektedir. Bununla birlikte gebelik dönemlerinde anne adayları da sık sık bu deneyimi yaşarlar. Stres, gıda zehirlenmesi veya sigara içiminden dolayı görülebilir. Mide bulantısı tekrarlanma durumunda doktora başvurulması gerekmektedir.

mide bulantısına ne iyi gelir

Mide Bulantısı Nasıl Giderilir ?

Sürekli temiz hava alınız.

Alkol ve sigaradan mümkün olduğu kadar uzak durunuz. (Buna sigara içen kişilerin yanında bulunup pasif içicilik de dahil)

Yağlı ve fast food yiyeceklerden uzak durunuz.

Soğuk ve aşırı sıcak yerlerde durmayınız.

 

Mide Bulantısını Ne Geçirir ?

Zencefil: Zencefil mide bulantılarında en çok kullanılan yöntemdir. Özellikle hamile kadınların ilk tercihi olarak bilinmektedir. Zencefil çayı ve yanında ekleyeceğiniz bir tatlı kaşığı bal mide bulantınıza oldukça iyi gelecektir. 1 bardak zencefilli çay için 15/20 gram kadar zencefil kullanmanız yeterlidir. Ayrıca balın yanında veya haricinde bir tutam limon da ilave edebilirsiniz.

Nane Limon: Hemen hemen birçok hastalığa iyi geldiği hatta bazen bitkinlik ve yorgunluk için de kullanılan nane limon mide bulantısına da iyi gelmektedir. Mide bulantısında sıvı kaybı hemen çözmeniz gereken sorunlardan biridir. İçeceğiniz bir fincan nane limon oldukça etkili olacaktır. Zencefilde olduğu gibi Nane limon için de bal kullanabilirsiniz.

Not: Bal kullanmanız mide bulantısını gidermenin yanı sıra kusmayı da önlemektedir.

Yukarıdaki bitki çaylarını tüketmeniz oldukça önemlidir. Çünkü mide bulantısı anında vücudunuz normalinden daha fazla sıvı ihtiyacı duyar. Bitki çayları da bu durumu iyileştirebilirsiniz. Bunun yanında bazı kişiler kolonya ve lavanta kokusunu önerseler de bitki çayları ve zencefil, nane limon kadar etkili değildir. Sadece sizi rahatlamaya yarar. Mide bulantısı anında temiz hava alabileceğiniz bir yere geçip, eğer evdeyseniz odanın camını açabilirsiniz. Elinizi ve yüzünüzü yıkamak da sizi ferahlatıcaktır.

Mide bulantısı uzun süre devam eder ve daha sonrasında kusma görülürse mutlaka doktora başvurmanız gerekmektedir. Mide zehirlenmesi veya benzer durumların habercisi olabilir. Ayrıca sürekli mide bulantısı migren ve reflü gibi hastalıkların da habercisi olarak kabul edilmektedir.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!