Mide Bulantısına iyi Gelen Yiyecekler

 Mide Bulantısına iyi Gelen Yiyecekler

Mide Bulantısına iyi Gelen Yiyecekler

Mide bulantısının bir çok sebebi olabilir.Fakat mide bulantısının yaygın olan sebepleri arasında araç tutması,migren,stres,aşırı alkol kullanımı,kaygı,gıda zehirlenmesi ve vertigo olabilir.

Mide Bulantısına iyi Gelen Yiyecekler

Mide bulantılarının pek çok sebebi olabilir.Ama en çok,migren,gıda zehirlenmeleri,araç tutması gibi sebepler olabilir.Bunların dışında gebelik dönemlerinde de mide bulantıları yaşanabilir.Gebelikte özellikle sabah saatlerinde mide bulantıları sık yaşanır.Yiyeceklerin bazıları mide bulantısını azaltırken bazı yiyecekler de mide bulantılarını şiddetlendirebilir.Mide bulantılarını sık sık yaşıyorsanız ve bunun belirli bir sebebi yok ise,bir doktora gidip,mide bulantılarının sebeplerini öğrenebilirsiniz.Geçici ve hafif mide bulantılarını geçirmek için bazı yiyecekler tüketebilirsiniz.

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

hamilelik ve mide bulantısıHafif mide bulantılarını geçirmek için bazı yiyecekler tüketebilirsiniz.Bu yiyecekler;

Zencefil:Hafif mide bulantıları için zencefili tüketebilirsiniz.Mesela hamileliğin ilk aylarında gelişen mide bulantıları ve araç tutması ile birlikte süre gelen mide bulantılarına zencefil iyi gelir.Mide bulantısını azaltmak için günde 3 bardak zenfecil çayı içebilirsiniz.Zencefil çayını hazırlamak için toz zencefil yerine,taze zencefil dilimleri kullanabilirsiniz.

Bir su bardağı zencefil çayı hazırlamak için;

20 gram zencefil yeterli olacaktır.

Taze zencefilin sert kabuklarını soyalım.Kaynamış suyun içerisine zencefili ince ince doğrayalım ya da rende kullanabilirsiniz.İki türlü zencefili çayını hazırlayabilirsiniz.İster kaynamış suyun içerisine rendelenmiş ve dilimlenmiş zencefili ilave edebilirsiniz ya da suyun içerisine zencefili atıp kaynatabilirsiniz.10 dakika kadar demlenmesi yeterli olacaktır.

Sindirimi Kolay Gıdalar:Mideniz bulandığı zaman yağ içeren ve sindirimi zor olan gıdalar yerine daha tuzlu krakerler atıştırabilirsiniz.Aynı zaman da bol proteinli gıdalar tüketebilirsiniz.Kokusu ve tadı baskın olmayan krakerler mide bulantınızı azaltır.

Limon:Gebelikte,genellikle sabahları oluşan mide bulantılarına,limon iyi gelebilir.Limonun kokusu ve ekşi tadı da mide bulantılarının hafiflemesine yardımcı olur.Daha etkili bir çözüm bulmak istiyorsanız,hazırlayacağınız zencefil çayının içerisine yarım limon sıkabilirsiniz.

Çocuklarda Mide BulantısıSu:Vücutta,çok fazla sıvı kaybının olması,mide bulantısına sebep olur.Mide bulantısı yaşadığınız zamanlarda,içtiğiniz su miktarına dikkat ediniz.Enerji içecekleri ve kafeinli içecekler tüketmeyiniz.Soğuk su içmemeye özen gösterin.Suyu biran da içmek yerine,yavaş yavaş içmeyi tercih ediniz.Su kaybı sebebiyle oluşan mide bulantıların da,su tüketimini arttırdığınız zaman kaybettiğiniz mineraller yerine koymaya başlar.Buna takviye için muz yiyebilirsiniz.

Midenizi Boş Bırakmayın:Midenizin boş olması,mide bulantılarının artmasına neden olur.Bunun için midenizi tok tutacak,hafif,güçlü tadı ve kokusu olmayan yiyecekler tüketmelisiniz.Midenizin dolması ve mide suyunu alması için,bir dilim ekmek yiyebilirsiniz.

Nane:Mide bulantısının fazlalaştığı zamanlarda bir-iki nane yaprağını çiğneyebilirsiniz ya da nane çayı içebilirsiniz.Nanenin mide bulantısını kesme üzerinde büyük etkisi vardır.Fakat nane çayı ya da nanenin yalnız tüketilmemesi gereken bazı durumlar vardır.Bunlardan birisi mide ekşimesidir.Mide ekşimesi durumunda,nane yemek mide ekşimesini arttırabilir.

Elma:Mide bulantısına iyi gelen yiyecekler arasında elma da gelir.Elmanın lifli yapısı sayesinde,vücutta ki toksinlerin atılmasına yardımcı olur.Fakat biran da birden fazla elmayı yemek,midenizi rahatsız edebilir.Bir tane elmayı dilimleyerek,yavaş yavaş yemeyi tercih edin.

Kuruyemişler:Vücutta gelişen protein eksikliği,mide bulantısını arttırabilir.Mideniz bulandığı zaman,protein bakımından zengin gıdalar,tavuk,balık veya et yiyemeyebilirsiniz.Bunun için bir avuç fındık,fıstık,badem gibi yemişler tüketebilirsiniz.

Tavuk Suyu:Tavuk suyu,soğuk algınlığı,grip gibi hastalıkların tedavisinde iyi bir yiyecektir.Mide bulantısı yaşarken,tavuk suyu çorbası içmek ağır gelebilir.Fakat,tavuk suyunun mide bulantısına iyi geleceği için,3 parça tavuğu haşlayın ve suyunu için.

Mide Bulantısı için Diğer Önlemler

Mide bulantısının biran da geçmesini beklemeyiniz.Mide bulantınızın geçmesi için bir müddet dinlenin.Sıcak ortamlarda oturmayınız,biraz pencereleri açın.İmkanınız var ise,temiz hava da yürüyün.

Mide bulantısı ile birlikte eğer aşağıda yazan şikayetler de görülüyor ise hemen bir doktora gitmelisiniz.

Bayılma

Zihin karışıklığı

Hızlı nefes alıp verme,çarpıntı

Göğüs ağrısı

Bulanık görme

Şiddetli karın ağrısı

Boyun ağrısı ve yüksek ateş

 

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!