Metamfetamin bağımlılığı

 Metamfetamin bağımlılığı

HIZLA ARTAN METAMFETAMİN KULLANIMI

EGM Narkotik Suçlarla Mücadele Dairesi’nin Ağustos ayında yayımladığı bir rapora göre; ülkemüzde özellikle 2016-2021 yılları arasında her geçen yıl metamfetamin yakalama miktarında artış olduğu görülmektedir.

En fazla artış 2020’de bir önceki yıla göre 4 kat artarak görülmüştür ancak günümüzde de bu artış hala devam etmektedir. Oranlar farklılık gösterse de sadece Türkiye’de değil dünyada da hızla kullanımının arttığı bilinmektedir.

Metamfetamin nedir ve ne gibi etkileri bulunur?

Metamfetamin güçlü bağımlılık yapıcı etkisi olan uyarıcı bir maddedir. Halk arasında ‘’kristal, buz, met, ice’’ gibi isimlerle de bilinir. Kristal formu daha yaygın olmakla birlikte likit halde taşındığı da bilinmektedir.

Etkileri hızlı başlayıp hızlı sonlandığı için tekrar tekrar kullanıma ve böylece bağımlılığa neden olabilir.

Düşük dozda kullanıldığında; enerji fazlalığı, uyanıklık, öfke, iştahsızlık gibi etkilere yol açabilir. Daha yüksek dozlarda kullanıldığında da huzursuzluk, korku, panik, şüphecilik ve saldırganlığa neden olabilir. Uzun vadede kalp-damar, böbrek sağlığı bozulabilir, diş sağlığı problemleri, aşırı kilo kaybı, cilt problemleri görülebilir.

Ayrıca metamfetamin kullanımına bağlı ortaya çıkan paranoya ve halüsinasyonlar zamanla kalıcı hale gelebilir. Kullanan kişilerin %6-46’sında metamfetamine bağlı psikoz geliştiği tahmin edilmektedir.

Tedavi Süreci

Diğer bağımlılıklarda da olduğu gibi psikolojik destek, bağımlılığın giderilmesine yönelik motivasyonu arttırma, kişinin sosyal yönden desteklenmesi, ailenin (çevrenin) bilgilendirilmesi, kullanımı bıraktıktan sonra oluşabilecek çekilme belirtilerine yönelik ilaç tedavisi kullanılır.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!