Menenjit Nedir?

 Menenjit Nedir?

Menenjit Hastalığı Nedir ?

Öncelikle aileleri en çok tedirgin eden konulardan biri olan menenjit konusunda bilgi vermek istiyorum. Menenjit özellikle beyin ve beyin zarlarını tutan iltihabi bir hastalıktır. Yüksek ateş en sık menenjit bulgusudur. Her yaş grubu menenjitte farklı özellikler görülmektedir.

Menenjit Hastalığı

Menenjit Hastalığı

Bebeklerde daha farklı bulgu vermektedir. Süt çocuklarında farklı bulgular ve büyük çocuklarda daha farklı bulgular vermektedir. Özellikle bebeklerde olan menenjit tipine baktığımızda farklı etkenler olmakla birlikte en sık çocuklarda yüksek ateş fontanel dediğimiz bıngıldak, huzursuzluk şikayetleriyle gidilmektedir. Süt çocuklarında baktığımızda özellikle yüksek ateş de bulgu verir düşmeyen yüksek ateşle büyük çocuklarda ense sertliği dediğimiz fizik muayenede ortaya çıkan bulgu olmaktadır.

n sık neden olan mikroorganizma 5 yaş altında özellikle nysra menen dedğimiz menengokok enfeksiyonu neden olmaktadır. Menengokok çok hızlı ilerleyen bir tablodur. Enfeksiyon ilk 6 saatte yüksek ateş, halsizlik 12 saatte bilinçte bulanma ve 24 saat içinde ölüme neden olabilen bir hastalıktır. Ciddi bir tabloya neden olmaktadır. Menengokokun bu kadar yüksek ve hızlı ölümcül seyretmesi nedeniyle bununla ilgili son zamanlarda geliştirilmiş aşı vardır.

Menegokok’a karşı 4 tipi bulunmaktadır. Karma menenjit olarak değerlendirdiğimiz. A formu C formu Y formu W135 formu olan ve piyasada aşısı vardır. Bebeklik döneminden itibaren bu aşı yapılmaktadır. İkinci olarak da farklı olan B tipi menenjit aşısı bulunmaktadır. B tipi karma menenjit içerisine sokulamamaktadır.

Bu yüzden B tipi aşısı da ülkemizde yeni uygulamaya giren bexsero adındaki aşıdır. İki aşının da yapılmasında özellikle tavsiye edilir. Özellikle karşılaşıldığında çok ölümcül seyrettiği için tedavisinin çok zor olduğu için iki aşının da yapılmasını özellikle önerilir.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!