Meme Estetiği Uygulamaları Nelerdir ?

 Meme Estetiği Uygulamaları Nelerdir ?

Meme Estetiği Uygulamaları Nelerdir?

Operasyon, operasyon ortamında genel anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Bu nedenden dolayı prosedür esnasında hiçbir ağrı ve efkâr hissedilmemektedir. Prosedür sırasında meme altından açılan 4-5 cm’lik kesiler ile silikon implantlar yerleştirilmektedir. Protez sık sık meme altından yapılmakta ya da meme başı çevreninden yapılmaktadır. Silikon protez, meme dokusunun altına veyahut göğüs kasının arka kısmına yerleştirilmektedir.

Meme estetiği uygulamaları nelerdir

Meme estetiği uygulamaları nelerdir

Silikon şekilleri yuvarlak, damla şekilli, düzgün yüzeyli ya da pütürlü yüzeyli gibi seçeneklere sahip olabilmektedir. Meme büyütme operasyonu yaptıracak kadınlar doğrulusunda nihai dönemde en fazla seçenek edilen silikon biçimi ise yuvarlak protezlerdir. Damla protezler henüz sık sık uzun boylu ve meme üst bölümünün belirginleştirilmesini talep eden hastalarda seçenek edilmektedir. Hem biçim hem ebat yönünden bireyin bedeni ile ahenkli protezler bu arada kohezif jel içermektedir. Böylelikle hem görünüş hatta dokunuş olarak defa henüz gerçekçi his veren göğüslere kavuşulmuş olunur.

Meme büyütme operasyonları konusunda sık suallen sorulardan bir tanesi de emzirme ile ilgilidir. Meme büyütme sırasında meme dokusu çıkartılmadığı için süt kanalları zarar görmez. Meme büyütme operasyonu olan kadınların emzirmelerinde hiçbir mesele yoktur.

Meme Küçültme Ameliyatı Nedir

Meme küçültme prosedürü de meme büyütme gibi kadınlar doğrulusunda sık seçenek edilen prosedürlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Göğüslerin bedene nispeten epey büyük olması, yol açtığı ağırlık neticesi boyun ve bel ağrısı yapılması, fiziksel hareketleri ve giyimi kısıtlaması, meme altında pişik gibi yara izlerine yol açması gibi kötü geri bildirimler ile bu operasyona baş vurulmaktadır. Bu manada estetik bir operasyondan daha fazla kişilerin konforunu sağlamaya yönelik bir işlem olduğunu söylemek mümkündür.

Meme büyütme ve meme küçültme ameliyatları çoğunlukla göğüs gelişimini bitirmeden gerçekleştirilmemektedir ancak; meme küçültme operasyonu ciddi sorunlar yaşam sürdüren genç kızlara da uygulanabilmektedir.

Öncelikle, her hastanın ilk kontrolü sırasında beden ölçüleri ile uyumlu olacak meme büyüklüğü belirleme edilmektedir. Bunun için hastanın göğüs ölçüsü içerler, meme başının pozisyonu değerlendirilir, meme başının alçakta kalması halinde ne kadar yukarıya taşınacağı gibi ayrıntılar belirlenir.

Meme küçültme ameliyatı evvel hastadan yüzeye yakın doku ultrasonografi ya da mamografi istenmektedir. Bu mamografinin neticenine göre ise prosedür sırasında çıkartılan dokunun patolojiye gidip gitmeyeceğine karar verilmektedir.Meme küçültme operasyonu sırasında meme dokusu çıkartıldığı için süt kanallarının zarar görme tehlikesi bulunmaktadır. Bu nedenden dolayı şahsa bu operasyondan ardından emzirebileceğine değin bir teminat verilememektedir.

Meme küçültme operasyonu ertesi göğüslere esnek bandaj ve gaz ile pansuman yapılmaktadır. Cilt altında sıvı birikmemesi için takılan silikon borular ise operasyondan 1 – 2 gün ardından çıkartılmaktadır. Bandajlar da operasyondan 2 – 3 gün kadar ardından çıkartılmakta olup birkaç hafta kullanılacak olan sporcu sutyenine geçilmektedir.

Operasyondan ardından ilk 2 gün ağrı bişi beklenilen bir durumdur. Fakat ağrı kesiciler sayesinde bu ağrıları muayene altına alabilmek mümkündür. Operasyondan ileri ilk adette göğüslerde ve şişme ortaya gelebilmektedir. Yeniden ilk 6 hafta geçici his kayıbı da görülmesi beklenilen normal bir durumdur.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Nedir

Gebelik, emzirme ve hem de yer çekimi gibi faktörler ile göğüslerde seneler içinde hacim kayıbı ve sarkmalar ortaya gelebilmektedir. Cildin elastikiyetini kaybetmesine bağlı olarak, göğüsler de şeklini yitirir ve külüstür dolgunluğunu kaybederler. Bunun yanında meme başı çevresindeki koyu renkli ciltte de genişleme görülür.

Meme dikleştirme ameliyatı meme küçültme ya da meme büyütme ameliyatları eşliğinde uygulanabilmektedir.

Ameliyatlar genellikle  2 – 3 saat sürmekte ve genel anestezi ile birlikte uygulanmaktadır. Prosedür sırasında hem hacim kayıbı ve sarkıklık giderilmektedir hatta protez ile hacmi çoğaltmak gerekmektedir. Ayrı olarak meme başı çevresindeki koyu renkli cildin de ebatı küçültülmektedir. Meme dokusunun hacmi kafi ise memeye biçim sunarak dikleştirme prosedürü yeterlidir.

Meme dikleştirme, memenin sarkmasını durdurmamaktadır fakat göğüsleri sarkma öncesindeki durumuna geri döndürmektedir. Şayet bireyin yakın vakitte anne olmak gibi tasarıları varsa operasyonu ertelemesi önerilmektedir.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!