Magnezyum Eksikliği Belirtileri Neler? | Hasta Saglik Sitesi

Magnezyum Eksikliği Belirtileri Neler?

Genel Sağlık Erman Güneş 190

Magnezyum, 300’den fazla enzime etki etmesi nedeniyle vücudumuz için son derece önemli maddedir. Başta hücreler, kaslar ve sinirler olmak üzere vücudun bütününe fayda sağlayan magnezyum, yeteri kadar alınmaması durumunda çeşitli rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır. Magnezyumun başlıca faydaları arasında protein ve kalsiyum oranını dengelemesi ve kan basıncını düzenlemesi sayılabilir.

Endüstriyel çiftlerin günümüzde hızla artması, eskiye oranla daha az magnezyum tüketmemize neden oluyor. Elbette bu durum sadece magnezyum için değil diğer sağlıklı besinler için de geçerli. Hem insanların beslenme şekillerinin değişmesi hem de endüstriyel besin üretiminin artması, daha sağlıksız beslenmemize neden oluyor. Yapılan araştırmalar, besinlerin besleyici değerlerinin zaman içerisinde giderek azaldığını ortaya koyuyor. Peki magnezyum eksikliği yaşıyorsak, bunu nasıl anlarız? İşte magnezyum eksikliğinin belirtileri:

Kas Tutulması

Bacak kasları başta olmak üzere kaslarda yaşanan tutulmalar, magnezyum eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. Uyumadan önce magnezyum içmek; hem rahat bir uyku çekmemizi hem de kaslarda kasılma yaşamamamızı sağlar.

Astım

Ortaya konulan bilimsel araştırmalar, kandaki magnezyum oranının artışının rahat nefes almaya etki ettiğini göstermektedir. Özellikle astım gibi solunum yolu problemi olan kişiler, magnezyum tüketimini arttırmalıdır.

Uyuşukluk

Araştırmaların ortaya koyduğu bir diğer sonuç, uyuşukluğun en önemli nedenlerinden birinin magnezyum eksikliği olduğudur. Vücudunda sık sık uyuşma hisseden kişiler, magnezyum yönünde zengin besinleri tüketmeye özen göstermelidir.

Migren

Magnezyum eksikliği, kaslarda gerilmelere neden olmaktadır. Bu durum, dolaylı olarak migrene etki etmektedir. Bulantı ve ışığa karşı hassaslığın artması gibi migren etkilerini ortadan kaldırmak için magnezyum tüketimini arttırabilirsiniz.

Kabızlık

Bağırsak sisteminin daha iyi çalışmasına yardımcı olan magnezyum, dışkıyı yumuşatarak kabızlık gibi sorunların önüne geçmektedir.

Kalp Ritmi Bozukluğu

Magnezyumun damarları koruyucu etkisi, kalp ritmi bozukluğu yaşayan kişilere fayda sağlamaktadır.

Depresyon

Beyin işlevselliği ve ruh hali, magnezyumun direkt olarak etki alanına girmektedir. Yapılan araştırmalar, 65 yaşından küçük ve yeterince magnezyum almayan kişilerde, depresyona girme riskinin %22 daha fazla olduğunu ortaya koymuştur.

Uyku Sorunu

Amerika’da yapılan bir araştırma, magnezyum eksikliği olmayan kişilerin daha rahat uykuya daldığını kanıtlamıştır. Bununla birlikte uyumakta güçlük çekme, en ufak bir gürültüde uyanma gibi sorunların da kaynağı magnezyum eksikliği olabilir.

Tatlıya Düşkünlük

Magnezyum eksikliği sonucunda, beynimiz vücut tarafından uyarılmaktadır. Bu uyarılma durumu, şeker eksikliği ile karıştırılabilmektedir. Canınız aşırı tatlı çektiği anlarda; ceviz, fındık veya meyve tüketerek bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Yüksek Tansiyon

Günümüzde yaygın bir sağlık problemi olan yüksek tansiyon, magnezyum eksikliğinin belirtilerindendir. Magnezyum alımı, tansiyonu dengelemektedir.

Magnezyum Eksikliği Nasıl Giderilir?

Eğer aşırı oranda magnezyum eksikliği yaşıyorsanız, doktor tavsiyesi dahilinde eczanelerden magnezyum takviyesi alabilirsiniz. Bu tip takviye besinlerin doktorunuza danışmadan alınmaması gerekmektedir. Ortalama günlük magnezyum tüketim miktarı; kadınlarda en fazla 280 mg, erkeklerde ise en fazla 350 mg ölçüsündedir. Bununla birlikte bazı besinlerden de doğal olarak magnezyum alabilirsiniz. Magnezyum yönünde zengin olan besinler şunlardır:

Bitter çikolatanın 100 gramında ortalama 100 miligram magnezyum bulunmaktadır. Kakao, magnezyum oranını arttıran önemli bir besindir. Pazı, marul ve ıspanak gibi koyu yapraklı sebzeler; muz, kayısı, avokado, şeftali ve erik gibi meyveler; badem, kaju ve ceviz gibi kuruyemişler; fasulye ve mercimek gibi baklagiller magnezyum yönünden zengindir.


Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

facia üçlü izle