Liposuction Yöntemleri Nelerdir?

 Liposuction Yöntemleri Nelerdir?

Liposuction, dilimizde yağ emme anlamına gelen bir sözcüktür. Eskiden nadir olarak yaptırıldığını duyduğumuz liposucton artık günümüzde pek çok kişi tarafından tercih edilen bir yöntem. Özellikle kilo vermek ve yağları eritmek konusunda birçok yöntem denemiş fakat sonuç alamamış olan kişilerce tercih edilen liposuction, tüm dünyada estetik operasyonlar arasında ikinci sırada yer alıyor. Dünyada bu kadar yaygın olarak yapılıyor olmasının sebebi elbette obezitenin fazlalığı fakat yanı sıra spora kıyasla çok daha hızlı sonuç almak isteyenlerin de tercih ettiği bir gerçek.

Vücudun belli bölgelerinde yoğunlaşan yağ dokusunu, küçük kesilerle, cilt ve kas dokusu altına girilerek vakumlanması prensibine dayalı liposuctionla istediğiniz kadar yağdan kurtulmanız mümkün. Bu şekilde yapılan işleme geleneksel liposuction adı veriliyor. Kesilerden girilerek yağ çekilen yerlerde ameliyat sonrası yağ boşluğuna dayalı çökmeler meydana geliyor ve sonra bu çökmeler toparlanıyor. Fakat ameliyatı iyi bir cerrah gerçekleştirmemişse bu çökmelerin olduğu gibi kalması ve çirkin bir görüntü oluşturması da olabilecekler arasında.

Geleneksel liposuction ile gerçekleşen ameliyatların süresi, yağ dokusunun büyüklüğüne göre 1 ila 4 saat arasında değişiyor. Olası komplikasyonlar için bir gün kadar hastanede yatmanız gerekiyor ardından 1 hafta sonra işinize dönebiliyorsunuz. Ameliyatın sonuçlarını 6 ila 8 ay sonrasında gözle görebiliyorsunuz.

Geleneksel liposuction tercih etmeyenler, korkanlar olabilir. Onlar için de yeni geliştirilmiş lazer liposuction uygun bir seçenek olabilir. Lazer liposuction vücudunuzun yağlanan herhangi bir bölgesine uygulanabiliyor. Birden fazla bölgeye aynı anda işlem yapılabiliyor. Lazer liposuctionun geleneksel liposuctiona göre en büyük avantajı, geleneksel liposuctionda görülebilen cilt ve doku sarkmalarının tamamen ortadan kalması. Hatta lazer liposuctionun bu sarkmaları yok edip cildi eskisinden sıkı ve gergin bir hale getirdiği uzmanlarca söyleniyor.

Lazer liopsuction sonrası iş hayatınıza 1 ila 3 gün arasında dönebiliyorsunuz, geleneksel yöntemde 4 hafta olan korse kullanma süresi lazer ile ameliyat sonrası 2 haftaya iniyor. Yine sonuçları çok daha erken almanız mümkün.

Tüm bu açılardan bakıldığında lazer liposuction yöntemi herkes için ideal görünse de, uygulanması için bazı şartlar var. Boy-kilo oranları normal ya da normale yakın kişilerin bölgesel yağlanmasında tavsiye edilen liposuction özellikle selülitlenme gibi durumlarda kullanılıyor.

Lazer liposuctionun uygulamasında oluşabilecek dezavantajlar da var. Bunlar arasında iç dokularda ya da cilt yüzeyinde yanık oluşması en çok görülenler. Lazer sistemi yoğunlaştırılmış ışık ve ısı yardımıyla yağ hücrelerini yaktığı için, fazla ısı iç dokularda ya da derinin üstünde bazen yanıklar oluşturabiliyor. Bu durumda iyileşme süresi biraz uzuyor.

Liposuction yöntemlerinden bir diğeri ise Vaser Liposuction. Adını işlem için uygulanan cihazdan alan vaser liposuction, ultrasonik ses dalgaları yardımıyla çalışıyor. Bu dalgalar bölgedeki başka hiçbir dokuya zarar vermeden yağları eritiyor. Kasa ve deriye zarar vermediğinden gereksiz sarkmalar oluşmuyor, damar ve sinirler de korunduğu için olası bir yanık durumuna maruz kalmıyorsunuz. Bu yöntem çene altınızdan alt bacağınıza kadar her bölgede güvenle uygulanabiliyor.

Yöntem her ne olursa olsun bütün liposuction ameliyatlarından sonra dikkat etmeniz gereken en önemli detay korse kullanımı. Kas ve cilt dokusu arasındaki yağ alındığı için burada oluşan boşluğun birbirine temas ederek dolması bekleniyor. Bunun için de korse kullanımı şart. Bir diğer husus ise fazla hareketten kaçınmanız. Yapacağınız hareketler kas dokusunda artışa sebep olacağından liposuction uygulanan bölgelerinizin gereğinden kalın bir şekilde şekil almasını istemiyorsanız, bir süre aynı yöne sürekli hareket etmekten kaçınmalısınız.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!