Limon Suyunun Faydaları

 Limon Suyunun Faydaları

Limon Suyunun Faydaları

Sabahları yeni bir güne gözlerinizi açtığınızda limonlu su içerek güne başlamak ferahlatıcı bir etki yaratarak güne daha etkin başlamanızı sağlamaktadır. Sabah sersemliğini üstünüzden atarak bir an önce işlerinize koyulmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca B ve C vitamini, kalsiyum, demir, potasyum, magnezyum ve antioksidan etkisi ile tüm vücudunuza detoks etkisi sağlayacaktır. Bilinen pek çok yararı bulunan limon suyu enerjinizi arttırarak günü daha etkin kullanmanıza destekleyici bir içecektir. Limon suyunun faydalarını maddeler halinde sıralayacak olursak;

1) Sindirim sistemi üzerindeki etkisi

Midenin kendi öz suyu ile limon suyu benzer özellikler gösterecek bir yapıya sahiptir. Sindirime yardımcı olan limon suyu ve sindirim sisteminde bulunan toksinlerin atılmasını da desteklemektedir. Hazımsızlık, şişkinlik, ve mide ekşimesi gibi sağlık problemi olanlar limon suyu ile problemlerinde rahatlama sağlayabilmektedir.  Safra üretimini de arttıran limon suyu, dışkıyı yumuşatarak kabızlığın giderilmesine de yardımcı olmaktadır.

2) Bağışıklığı sistemi üzerindeki etkisi

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmede etkisi olan limon suyu, özellikle kış aylarında soğuk algınlığı, grip, nezle gibi hastalıklarla mücadele ederek bu hastalıklardan mümkün olduğunca sizi korumaktadır. İçeriğinde bulunan c vitamini demir emilimini arttırarak bağışıklık sisteminizin güçlenmesinde önemli rol oynamaktadır.

3) Cildiniz üzerindeki etkisi

Limon, antioksidan yönünden zengin bir besin olarak serbest oksijen radikallerin vücudumuzda yarattığı olumsuz etkilerden kurtulmamızı sağlar. Böylelikle cildin yaşlanma etkileri gecikecektir. Cilt lekelerinin ve kırışıklıkların azalmasına da yardımcı vitamin desteğiyle cildin elastikiyetini korumasını tam anlamıyla sağlamaktadır.

4) Eklem iltihapları üzerindeki etkisi

Çeşitli sağlık problemleri nedeniyle eklemlerde biriken ürik asidin ortadan kaldırılmasına önemli ölçüde etki etmektedir. Gut hastalığı başta olmak üzere eklemlerde biriken ürik asit, ağrılı ve dayanılmaz eklem iltihaplanmalarına neden olmaktadır. Limon suyu ile ürik asidin eklemlerde birikmesini engelleyerek hayatınızı daha hareketli hale getirebilirsiniz.

5) Zayıflama üzerindeki etkisi

Uygulanılan diyet programına limon suyunu da dahil ederek kilo vermenizi hızlandırabilirsiniz. Öğle arasında içeceğiniz limon suyu açlığınızı bastırarak size tokluk hissi verecektir. Metabolizmanızı da hızlandırıcı etkisi bulunan limon suyu kilo vermenizde destekleyici bir içecek olarak kullanılabilmektedir. Yalnızca limon suyu ile kola vermeye çalışmak sadece zaman kaybı olacaktır.

6) Vücut üzerindeki etkisi

Limon suyu vücutta bulunan zararlı toksinlerin atılarak vücudun temizlemede yardımcı bir kaynak oluşturur. Limon suyu, karaciğere uyarıcı etkiyle enzimlerin salgı salınımını artırır ve toksinlerin bu sayede temizlemesine yardımcı olur. İdrar söktürücü etkisi de böbreklerin düzenli çalışmasını ve toksinlerin atılmasını sağlamaktadır. Vücutta ve idrar esnasında alkali dengesinin sağlanması idrar yolu enfeksiyonların gelişmesine de engel olmaktadır. Aynı zamanda idrarın alkali olmasını sağlayarak idrar yolu enfeksiyonlarının gelişmesini engeller.

7) Ağız ve diş sağlığı üzerindeki etkisi

Ferah bir nefes sağlayan limon suyu ağız içi bakterilerle de mücadele etmektedir. Yalnızca limon suyunun sitrik asit içeriği diş minesine zarar verebileceği için limon suyunu sulandırarak tüketmeniz diş minesinin korunmasını da sağlayacaktır.

8) Beyin ve sinir sistemi üzerindeki etkisi

Vücudun ihtiyaç duyduğu vitaminler arasında potasyum ve magnezyum yönünden zengin olan limon beynin ve sinir sistemi sağlığının korunmasına yardımcı olmaktadır. Vücutta yarattığı etki ile sinir sistemi tahribatını ortadan kaldıran bu besin stres ve depresyon gibi olumsuz etkilerden de kişiyi koruyabilmektedir.

9) Kansere karşı koruyucu etkisi

Antioksidan yönünden zengin bir besin kaynağı olan limon çeşitli kanser türlerine karşı da koruyucu etki üstlenerek kanser riskini azaltmaktadır. Kanser yapıcı hücrelerin asidik ortamı severek vücutta çoğalması limon suyunun etkisiyle nötralize edilebilmektedir. Vücudun alkali dengesini korumaya yardımcı limon suyu böylelikle kansere yakalanma riskini de en aza indirmektedir.

Bu denli yararı bulunan limon ve limon suyunun faydaları saymakla bitmez, tüketilmesi vücudun dış etkilerden korunmasına yardımcı olacaktır. Yukarıda sıraladığımız etkilerinin yanı sıra balgam oluşumunu da azaltmayı sağlayan limon suyunun günde en azından bir su bardağı su ile sulandırılarak tüketilmesi tavsiye edilir.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!