Limon Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

 Limon Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

Limonun yararları yıllardır anlatılır ve limon kendi başına bile bir şifa kaynağıdır, ki bu alanda yapılan araştırmaların her biri yeni bir yarara işaret etmeye başladı.Mucizevi bir meyve olan limonu zayıflamak ve zinde kalmak için, metabolizmayı hızlandırmak için, cilt güzelliğini sağlamak için kullanıyoruz ancak hem kendisi hem de kabuğu gerçekten hayret verici derecede faydalar sağlıyor biz de bu makalemizde bu yararlara değineceğiz.

Rahmetli Barış Manço’nun şarkısında belirttiği gibi; nane- limon kabuğu… gerçekten çok eskilerden beri şifa niyetine kullanılmakta ve hala kullanılmaya devam ediyor. Limon kabuğu birçok yararlı bileşen barındırıyor mesela içeriğindeki C vitamini kalsiyum; potasyum ve lif bakımından limonun kendi suyundan 10 kat daha fazla yararlı bileşik içeriyor. Ayrıca kabuk içinde de  limon yağı- sitrik asit ile beraber, malik asit, hesperidin, pektin gibi içerikler var.

Limon Kabuğunun Faydaları

• -A ve C vitamini içeriği

• -Ca-kalsiyum ve vitaminlerin menopoz dönemi kadınlara kemik güçlendirici yararları

• -Kansere karşı yararları

• -Kolesterol düşürme özelliği

• -Diz ve eklem ağrılarını dindirme avantajı

• -Kan- pH- dengesini sağlaması

gibi birçok yararı var.

Limonun cildi de pürüzsüzleştirir, yağlı ciltleri fazla yağdan arındırır. Eklem ağrılarınızı yine limon kabuğu kürleri ile giderebilirsiniz. Limonda antiseptik, anti-bakteriyel, anti-inflamatuar, sıkıcı, carmenatif, anti-kanserojenik, febrifüj, diüretik, hemostatik, sakinleştirici ve detoks özelligi saklıdır Dahası, bir Phytonutrient limonoidlerin kanserlerle mücadelesi dillere destandır. Buna ek olarak limon, kan kolestrolünü düşürmede, yüksek tansiyonun düşürülmesinde ve kardiyovasküler hastalığın önlenmesinde sizlere bir takım faydalar sağlar.

Osteoartrit ve romatizma için muhteşem bir doğal tedavi yeteneği vardır.  Bu nedenle, limon suyu ile karıştırılmış bitki çayları içmek sağlık için iyidir. Ayrıca salatalara da güvenle limon suyu ekleyebilirsiniz. Limon suyu ve balın kombinasyonu, üst solunum yolu enfeksiyonlarının doğal tedavisinde faydalıdır. Limon suyu sıcak su ile alındığında müshil olarak işe yarar ve kabızlığı hafifletir. Ayrıca, limon ağacı kabuğu ve kökünden hazırlanan infüzyonlar ve dekoaksiyonların kolik, gonore vb. iyileştirmede faydalı olduğuna inanılmaktadır. Limonun diğer bir sağlık yararı, dişeti iltihabının iyileşmesinde etkili olmasıdır. Sivilce akne ,ciltte çıkan siyah lekeler , egzama ve diğer cilt hastalıklarından kurtulmak için de kullanılır

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!