Lazer Epilasyon ve İğneli Epilasyon

 Lazer Epilasyon ve İğneli Epilasyon

İğneli epilasyon ve lazer epilasyon , vücudumuzdaki istenmeyen tüylerden kurtulmamız için yapılabilen iki metottur. Bu iki metotta kılların köklerini kurutarak bir daha çıkmamasını hedeflemektedir. Benzerlikleri olduğu gibi farklılıkları da bir o kadar çoktur.

İğneli epilasyonda, adından da anlaşılacağı gibi iğne batırılarak tüy köküne kadar az seviye de elektrik enerjisi vererek kılın köklerinin parçalanmasına sebep olur. Her kök diplerine tek tek bu işlem yapılır. Yaklaşık olarak 10 ila 25 seans arasında değişmektedir. Herkesin kıl yapısı farklıdır. İğneli epilasyon fiyatları lazer epilasyona göre daha uygundur. Bu epilasyonun en büyük güzelliği her renkte her kalınlıktaki ve her cilt tipine uygulanıyor olmasıdır.

İğneli epilasyon avantajlarına gelecek olursak en verimli epilasyon yöntemi budur. Lazerde %40 ila %80 arasında sonuç alırken iğneli de %100 yaklaşık bir sonuç almak mümkündür. Tamamen doğal bir yöntemdir. Bu metot kıl köklerinde su ve tuza ulaşarak kıl köklerine varır. Lazer epilasyon cildi yakabilir, tahriş edebilir,leke oluşabilir ama iğnelide bu sorunlar yoktur. Son olarak tüğ rengine bakmazsınız uygulama yapılabilir.

Dezavantajları ise zamanını alan bir yöntemdir. Çünkü tüyler tek tek kurutulmaktadır ve bölge ne kadar büyükse işlem o kadar uzun sürer. İnsan vücudunda milyonlarca kıl vardır ve tamamen kurtulmak bazen o kadar da kolay olmayabilir.Yan etkileri tabi ki de vardır. Sonuçta derinize iğne batırılacak ve bu size acı olarak dönüş yapacak. İyi bir hekim canınızı yakmamak için uyuşturucu melhem sürebilir. Eğer kalp pili kullanıyorsanız epilasyon size uygun bir yöntem olmaktan çıkar kalp pilinizin ısınmasına sebep olabilir.Uzman kişiler tarafından yapılmazsa ciltte çukurluklar ,geçmeyen izler meydana gelebilir. Ama insanların en çok tercih ettiği epilasyon biçimi iğneli epilasyondur.

Lazer epilasyonda ise , adından da anlaşılacağı gibi iğneli epilasyonun tersine ışık enerjisi verilir. Kıl köklerinde bulunan melanin adındaki maddeye odaklanır ve kökü ışık enerjisiyle ısıtarak yok etmeye çalışır. Lazer epilasyondaki dezavantaj açık renkli tüylere etki etmesi biraz güçtür. Tüylerinizin lazer epilasyona uygun olması gerekir.

Bu metot da yaklaşık olarak 6 ila 8 hafta yani 4 veya da 5 seans katılabileceğiniz bir metot. Tabi ki de tekrardan söylemekte fayda var kıl köklerine göre bu durum değişkenlik gösterir. Lazer epilasyon ücreti iğneliye göre daha külfetlidir.

Her iki metotta da riskler mevcuttur. Böyle bir olaya katılmak istiyorsanız tecrübeli ve temiz bir klinikte yaptırmanız en doğrusu olacaktır. İki metotta da iş iyi bir hekimden geçiyor.

İnce ve beyaz kıllarda etkisine gelirsek , lazer epilasyon pek çok kıl kökünü görebilen bir yöntemdir.Kısa sürelerde iyi sonuçlar almak mümkün.Ama seanslara düzenli gidilmesi şartı ile tabi ki de. Lazer epilasyonun belli bir noktadan sonta beyaz kılları görmeme gibi bir durumu olabilir. Veyahutta çok incelmiş kılları da görememesi işlemin tam gerçekleşmediği anlamına gelir aslında. Lazer epilasyon seanslarını bitirdikten sonra görünmeyen ,incelmiş yada beyaz kıllar için tekrardan iğneli epilasyona gidilmelidir.

İki metotta da avantajlar ve dezavantajlar mevcut . Her ikisinin de olur yanları var . Fakat insanlar tarafından en çok tercih edilen iğneli epilasyon.

 

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!