Lavantanın Faydaları Nelerdir?

 Lavantanın Faydaları Nelerdir?

Lavantanın Faydaları Nelerdir?

Lavanta kokusunu sevmeyen yoktur.Kokusu ve lavanta bahçesinin renkleri ile harika bir bütündür diyebiliriz.Bunun yanı sıra lavantanın bir çok faydasının olduğunu biliyor muydunuz?Uzmanlar lavantanın faydalarını saymakla bitiremiyorlar.

Lavanta Hakkında

Lavanta anti bakteriyel ,anti depresan,gaz giderici,uyku bozuklukları,yatıştırıcı,kas spazm giderici özelliklere sahiptir.Bazı cilt rahatsızlıklarına da iyi gelir.Egzama ,akne tedavisinde kullanılır.Tibet’te psikolojik sorunlar ve Mısır da mumyalama işlemlerinde kullanılmıştır.

Lavantanın,mor,mavi-mor çiçekleri vardır.Hoş bir kokuya sahiptir.Çiçeklerinin içerisinde yağ bulunur.Genellikle parfüm,bahçe bitkisi ve dekoratif amaçlı kullanılabilir.Bol güneş gören yerler de yetiştirilmelidir.

Lavantanın Tarihi

Lavanta Akdeniz de yetiştirilir.Dünya da ise,Avustralya,Arap Yarımadası,Amerika Birleşik Devletleri,Rusya da yetiştirilmektedir.100 santimetreye kadar boyları uzayabilir.Yeşil yapraklı ve dallı bir bitkidir.

Lavantanın Faydaları Nelerdir?

Lavanta karaciğer ile dosttur ve karaciğere çok faydası vardır.Karaciğer yetmezliğine iyi gelir ve karaciğerin düzenli çalışmasına yardımcı olur.Hepatit gibi bir çok hastalığa iyi gelir.Karaciğere iyi gelmesi açısından,günde bir-iki kez,az miktar da lavanta çiğneyebilirsiniz ya da lavanta çayı tüketebilirsiniz.

Lavantanın Cilt Sağlığına Faydası

Lavanta antiseptik özelliği sayesinde,cilt sağlığını olumlu yönde etkiler.Cilt sağlığının başında,harika bir akne tedavi edicidir.Lavanta ciltte oluşan,kızarıklık,enfeksiyon ve yara izlerine etki ederek,kusursuz bir cilde sahip olmanızı sağlar.

Lavanta aknenin yanı sıra,egzama ya karşı da oldukça etkilidir.Lavanta yağı egzama konusunda etkilidir.Yaşlanmadan kaynaklı kırışıklıkların yanı sıra,bir çok cilt sorununa da iyi gelir.Hamilelik ve fazla kilo alımı ile gerçekleşen çatlakların iyileşmesi konusunda yardımcı olur.

Lavantanın Saç Sağlığına Faydası

Cilde bir çok faydası bulunan lavantanın,saçlara da faydası büyüktür.Saç dökülmelere karşı iyi gelirken aynı zamanda saçlara da parlaklık verir.Kafa derisinde oluşan kepek sorununa çözüm bulur.Saçların kolaylıkla uzamasını sağlarken,saça doğal parlaklık verir.

Lavanta Uykusuzluğa İyi Gelir

Eski medeniyetlerde,uykusuzluk sorununu,lavanta ile çözüme kavuşturmuşlardır.Eskiden uyku sorununu çözmek için,yastıkları içerisine lavanta konulurdu.Aynı zamanda iyi bir sindirim sistemi düzenleyicisidir.Olumlu etkileri,eski çağ hekimleri tarafından bilinen bir gerçektir.Harika bir uyku spreyi tarifini sizlerle paylaşalım.Yarım su bardağının içine,bir çay kaşığı lavanta yağı ilave ederek,uyku spreyinizi hazır hale getirebilirsiniz.Bu sizin daha çabuk ve kaliteli bir uyku çekmenize sebep olacaktır.

Stres ve Depresyona Karşı,Lavanta

Lavantanın içerisindeki yağların,sakinleştirici ve yatıştırıcı özelliği vardır.Kokusu da depresyona iyi gelir.Sinir sisteminizi rahatlamasına ve gevşemenize yardımcı olur.Ruh sağlığınızı olumlu yönde etkiler.Bunun için yatak odanızın bir kenarında,kavanoz içinde lavanta yetiştirmeniz önerilir.

Baş Ağrısına ve Mide Bulantısına İyi Gelir

Migren ağrıları başta olmak üzere,baş ağrıların iyi gelir.Lavanta yağını boyun ve alın kısmına sürün,ağrınıza iyi geleceğini göreceksiniz.

Lavantanın Hamilelik Döneminde Faydaları Nelerdir?

Gebelikte oluşan,şişkinlik,hazımsızlık gibi sorunlara iyi gelir.Kas krampları da,gebelikte sık sık yaşanır.Lavanta krampların azalmasına yardımcı olur.Yorgunluk,enfeksiyon,ödem sorunlarına iyi gelir.Lavanta ağrılara iyi gelir.

Lavanta Çayının Faydaları

Lavanta çayı;bir bardak suyun içerisine bir çay kaşığı lavanta ekleyelim ve kaynatalım.Yaklaşık beş dakika kaynatın ve demlendikten sonra için.Günde iki bardak içebilirsiniz.

Baş ağrılarına ve migrene iyi gelir.

Bağırsak da oluşan zararlı bakterilerin yok olmasına yardımcı olur.Zararlı bakterilerin neden olduğu şişkinlik sorunlarını giderir.

Ateş düşürücü özelliğe sahiptir.Soğuk algınlıklarna ve öksürüğe iyi gelir.

Sindirim sistemini düzene sokar ve bağırsak hareketlerini arttırarak,kabızlık sorununa çözüm sağlar.

Bronşit ve astıma iyi gelir.Astım da oluşan atakların daha hafif geçmesini sağlar.

Düzenli tüketilen lavanta çayı,depresyona iyi gelir ve sinir sistemi için faydalıdır.

 

 

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!