Kuşburnunun Faydaları

 Kuşburnunun Faydaları

Kuşburnunun Faydaları

Basında sık sık gündeme gelmesi ile birlikte, kuşburnunda popülerliği artmıştır. Kuşburnu daha çok çay olarak tüketilir. Sağlığa oldukça faydalı olan kuşburnu, artık herkesin gözdesi olmaya aday. Tadı itibari de tercih ediliyor.

Kuşburnunun Faydaları

Kuşburnu, yabangülü meyvesidir. Kuzeybatı Afrika, Batı Asya ve Avrupa ülkelerinde yetişir. Ülkemizde ise en çok Giresun, Tokat ve Malatya da kültürü yapılmaktadır. Uzun ömürlü bir bitkidir ve kuvvetli bir köke sahiptir. Sonbaharda meyveleri toplanır ve kurutularak hava almayan kaplara koyularak muhafaza edilir. Kuşburnu meyvesi C vitamini bakımından oldukça zengindir. İçerisinde tanen ve şeker ile vitamin, flavonlar, mineraller bulunur.

Kuşburnunun Sağlığa Faydası

kusburnunun faydalari

Kuşburnunun içerisinde bulunan C vitamini, vücudun hastalıklara karşı dirençli olmasını sağlar. İltihap ve enfeksiyonlara karşı daha hızlı iyileşme gösterir. Kanda ki şeker oranını dengede tutar. Bazı kanser türlerinde iyileşme gösterir. Romatizmaya bağlı olarak gelişen ağrılara iyi gelir. Cilde parlaklık ve canlılık verir.
Kuşburnu Romatoid Artrit Hastalığına İyi Gelir

Kuşburnunun düzenli olarak tüketimi %25 oranda hareketliliği arttırır. Bu durum sayesinde hastaların genel ruh hali iyileşir ve ağrıları azalır. Kuşburnu kalça ağrıları ve eklem iltihaplarına iyi gelir.

Kuşburnunun İltihaplara Faydası Vardır

Kuşburnu son zamanlar da basında sık sık yer alması ile birlikte popülerlik kazandı. Kuşburnu en çok çay olarak tüketilmektedir. İltihapların iyileşmesine yardımcı olur. Aynı zamanda enfeksiyonların hızla iyileşmesini sağlar.

kusburnu cayinin faydalariBunun yanı sıra solunum yolları hastalıkları için kuşburnu önerilir. Bronşit, astım, kronik öksürük ve nefes darlığına iyi gelir. Kolesterol seviyesinin düzenlenmesine ve dengede tutulmasına yardımcı olur. Kuşburnunda bulunan antioksidan özelliği ile kansere yakalanma riskini azaltır. Şeker hastalığı riskini azaltmada da etkilidir. Cilt sağlığını korur ve cilde parlaklık verir. Bunun yanı sıra böbrek rahatsızlıklarına, mide rahatsızlıklarına iyi gelirken, tam bir C vitamini deposudur. Bağışıklık sistemini güçlendirme de etkilidir.

Kuşburnu Çayının Faydaları

Kuşburnunun tadı oldukça güzeldir. Kuşburnu çiğ olarak tüketilebilir. Jölelerde, çaylarda, şuruplarda ve birçok alanda kullanılır.

Kuşburnu daha çok kış aylarında nezle, grip gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır.

Kuşburnu çayı ağız ve yemek borusunda faydalıdır. Ağızda oluşan bakterilerin yok edilmesine yardımcı olur ve yemek borusunu temizler.

Kuşburnu çayı tüketimi, grip ve nezle gibi hastalıklara karşı etkilidir. Eğer bu hastalıklara yakalanmamış iseniz, yakalanma riskini azaltır.

Bazı kanser türlerine yakalanma riskini azaltır.kusburnu cayinin faydalariİçerdiği etkili antioksidan sayesinde kanseri önler.

C vitamini deposudur. Bu özelliğinden dolayı kalp ve damar hastalıklarına karşı iyi gelir.

Kuşburnu çayı stresle mücadelede etkilidir. Zihinsel faaliyetlerin sağlıklı şekilde devam etmesine yardımcı olur.

İçerdiği bol miktarda C vitamini ile bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.

A vitamini bakımından da zengin olması nedeni ile enfeksiyonlara karşı etkilidir.

Göz sağlığını korur ve katarakt ve benzeri göz rahatsızlıklarına karşı iyileşme gösterir.

Erkekler de sık görülen prostat kanseri için günde 2 ile 3 bardak kuşburnu çayı tüketilmesi önerilir.
Çocukların sağlıklı gelişmesi için günde bir bardak kuşburnu çayı tüketilmesi önerilir.

Kuşburnu özellikle kış aylarına girerken tüketilmesi faydalıdır. Çünkü bu aylarda sık sık soğuk algınlığı, grip, nezle gibi hastalıklara yakalanma riski fazladır. Bunu en aza indirmek için kuşburnu çayı tüketebilirsiniz.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!