Kulak Ağrısı Nasıl Geçer?

 Kulak Ağrısı Nasıl Geçer?

Kulak Ağrısı Nasıl Geçer?

Kulak ağrısı çoğu insanın hayatının bir döneminde yaşamış olduğu ve oldukça rahatsız eden bir ağrıdır.

Kulak Ağrısı Nasıl Geçer?

Kulak ağrısı genellikle gece geç saatlerde,şiddetli bir zonklama ile kendisini göserir.

Kulak Ağrısı:Aniden başlayan,yanma,zonklama,basınç şeklinde hissedilmektedir.Oldukça keskin bir ağrıdır.Kulak ağrısının basit bir nedeni olabileceği gibi,oldukça ciddi sebeplere de bağlı olabilir.Kulağın orta kısmaında bulunan östaki borusunun tıkanması ile kulak ağrısı meydana gelir.Hemen hemen her yaştaki insanı etkileyeceği gibi,özellikle çocuklarda daha sık görülür.

Kulak ağrısı,kulak ile alakalı bir ağrı olabileceği gibi,boyun,baş gibi bölgelerde oluşan herhangi bir sorun ile ilgili de olabilir.Kulak ağrısının yanında,tıkanıklık,işitmede sorun-az duyma gibi belirtilerde kendini gösterir.

Kulak Ağrısı Neden Olur?

kulak agrisiBu dayanılmaz ağrıya sebep bir çok etki olabilir.Bunların içerisinde en sık rastlanan ise,

Alerjiler:Vücudumuz alerjenlere teki vermeye başladığı zaman,koruyucu tepki olarak,sinüs boşluğunda mukus üretimine başlar.Mukus,sümüksü bir maddedir.Mukus,kulak zarına baskı yapar ve bunun sonucunda ağrı meydana gelir.Polen,toz,yaz nezlesi,hayvan alerjileri gibi uyaran lar kulak ağrısına neden olur.

Enfeksiyonlar:En sık orta kulak enfeksiyonları ve dış kulak enfeksiyonları,kulak da ağrıya sebep olur.Orta kulağı genize bağlayan östaki borusunun tıkanması sonucunda orta kulak iltihabı oluşur.Soğuk algınlığı,sinüzit,sigara dumanı ve genetik sebeplerden dolayı kulakta tıkanıklık yaşanabilir.Bu da ağrıyı tetikler.

Basınç Travması (Barotravma):Genellikle uçaktayken,basınç seviyesinde meydana gelen değişimler de kulak ağrısına neden olur.Bu durum sadece yüksekliğin artmasında değil,yer seviyesinin altına inildiğinde ya da su altına yapılan dalış sırasında da oluşur.Kulak,iç kulak ve dış kulak arasındaki basınç farkını dengeleyemez ve bu sebeple kulak ağrısı başlar.

Kulak Zarının Hasar Görmesi:Kulak zarı delindiğinde ya da yırtıldığında ilk hissedilen şey kulak da ağrıdır.Kulaklarımızı temizlerken,kulak çöpünü nazikçe kullanmalısınız.İyice derine iterek kulağınızı temizlememelisiniz.Bunun dışında,kulağa gelen güçlü bir darbe,yakında atılan silah sesi ve buna benzer yüksek desibeldeki sesler,kulak zarına zarar veriri ve sonucunda kulak ağrısı oluşur.

Kulak Kiri:Kulağın uzun süre temizlenmemesi ve kulak da kir birikmesi de ağrıya neden olur.Ağrı oluştuğunda kulak kirini,kulak çöpü ile temizlemek de ağrıyı arttırır.Kulak kirini temizlemek için en uygun ve sağlıklı yol kulak temizleme damlalarıdır.Ya da doktorun önerdiği kulak yıkama yöntemidir.

Çene Kemiği Problemi:Çok nadir görülmesine rağmen,çene kemiği sorunu da kulak ağrısına sebep olur.Kireçlenme ya da diş gıcırdatma nedeni ile de kulak ağrısı oluşur.

Diş Apsesi:Diş etlerinde ya da dişlerde enfeksiyon oluşması sebebi ile oluşan iltihaplanma kulak ağrılarına sebep olur.Bu durum sonucunda kulak ve diş ağrıları oluşur.

Kulak Kanalında Egzama:Kulak içi de cildin yağlı bölgelerinden birisini oluşturur.Bu bölgelerde oluşan kulak egzama kulak ağrısıa neden olur.Aynı zamanda egzamalı bölge tahriş olur,kızarır ve iltihaplanır.

Bebeklerde Kulak Ağrısı

bebeklerde kulak agrisiBebeklerde kulak ağrısı sık rastlanan bir durumdur.Daha konuşmaya başlamayan bebeğiniz,elini kulağına götürüyor ise,ya da ortada hiç bir sorun yok iken durmadan ağlıyor ise,muhtemelen kulak ağrısı yaşıyordur.

Bebeklerde oluşan kulak ağrıları,kulakta oluşan iltihaptan ya da başka bir sorundan dolayı olabilir.Bebeğinizin kulağının ağrıdığını,hareketlerini kontrol ederek,hergün ki normal hareketlerinin olup olmadığını gözlemleyerek ve ruh halinden yola çıkarak anlamaya çalışın.Bebeğiniz eğer kulak ağrısı yaşıyor ise kafasını hızlıca sağa-sola çevirir ve normalden fazla ağlar.

Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kulak ağrısını her zaman ve çok şiddetli olarak yaşamıyorsanız,buna evde bir çözüm bulabilirsiniz.

Birden başlayan kulak ağrısının ilk şokunu attıktan sonra pozisyonunuzu değiştirin.Oturuşunuzu dikleştirin.

Sık sık esnemeye çalışın.

Kulak kepçenizle oynayın.

Sakız çiğneyin.

Bulunduğunuz ortamı havanlandırmaya çalışın.

İki parmağınız ile burnunuzu sıkıştırın,derin derin nefes alın.Aldığınız havayı genzinize doğru iterek üfleyin.Kafanızın içerisinden açılma sesi duyacaksınız.Bu ses basınç eşitlemesinin oluştuğunu gösterir ve kulak ağrınız ortadan kalkar.

Ütü ya da benzeri ile ısıtılmış havluyu kulağınıza koyun.

Evde saç kurutma makinası var ise ısıtabilirsiniz.

Sıvı tüketmeye özen gösterin.

Kulağınızdaki ağrıyı kesmek için kulağınıza yabancı cisimler sokmayın.

Kulak temizliğini,kulak çöpü yerine ince dokulu ve yumuşak bir kağıt mendil ile yapın.

Duş alırken ya da yüzerken kulağınıza çok fazla su kaçırmamaya dikkat edin.

Ayaz ve çok soğuk havalarda dışarı çıkarken ya da yazın klimanın yaynına oturduğunuzda şapka ya da benzeri bişey ile kulaklarınızı koruyun.

Doktor önerisi olmadan kulak damlası kullanmamaya özen gösterin.

Sigara kullanmayın ve sigara içilen ortamlarda bulunmayın.

Kulak Ağrısına Evde Çözüm yöntemlerini yukarıda paylaştık.Eğer kulak ağrınız 12 saatten fazla,kesintisiz devam ediyor ise mutlaka bir doktora başvurmalısınız.

Kulak Ağrısı Tedavisi

Tüm hastalıkların tedavisinde olduğu gibi,kulak ağrısının tedavisinde de ağrının nedeni bulunmalıdır.Ağrının sebebi öğrenildikten sonra,tedaviye başlanmalıdır.

Evde Kulak Ağrısının Tedavisi

Yarım diş sarımsak ve susam yağını sıcak olacak şekilde karıştırınız ve kulağınıza 10 dakika ara ile damlatınız.

Sıcak suda ısıttığınız havlu ile kafa çevrenize masaj yapınız.

Elma sirkeli su,tuzlu su,Arnavut biberli su ile gargara yapabilirsiniz.

Bunlar evde deneyebileceğiniz tedavi yöntemleri.Ama en sağlıklı yöntem bir doktora gidip,doktorun uygun gördüğü tedavi yöntemini uygulamalısınız.Yukarıda bahsettiğimiz yöntemleri denediniz ve 12 saattir kesintisiz kulak ağrısı çekiyor iseniz hemen bir doktora başvurmalısınız.

İbrahim Saraçoğlu Kulak Ağrısı Kürü

kulak agrisina sogan

İbrahim Saraçoğlu çok şiddetli kulak ağrıları için soğan suyunu tavsiye ediyor.Ağrıyan kulaklarınızın içine,1’er damla soğan suyu damlatabilirsiniz.Bunun yanı sıra soğan suyunu kulak çöpüne damlatıp,kulak çöpü ile kulağınıza pansuman yapabilirsiniz.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!