Koltuk Altı Kalp Ameliyatı Nedir?

 Koltuk Altı Kalp Ameliyatı Nedir?

Göğüs duvarında 30 cm kadar kesi ile yapılan açık kalp ameliyatlarının aksine, koltuk altı kalp ameliyatlarında herhangi bir kemik kesilmeden ameliyat yapılır. Kalbe koltuk altı bölgesinden, kaburga kemikleri arasından ulaşılarak ameliyat gerçekleştirilir. Ameliyatın etkisi açısından tek farkı kalbe ulaşımın farklı bir yoldan gerçekleştirilmesidir. Ulaşılan bölgede aynı işlemler uygulanır, standart kalp ameliyatı gerçekleştirilir.

Koltuk Altı Kalp Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

Açık kalp ameliyatına göre birçok avantajı vardır. Açık kalp ameliyatı olan bireylerde halk arasında iman tahtası adı verilen kemik kesilerek ameliyat gerçekleştirildiği için kemik kırığının iyileşme süreci oldukça uzundur. Bu durum hastanın hayatında birçok kısıtlamayı da beraberinde getirir. Ameliyat sonrası hastanın bu bölgeye çok fazla dikkat etmesi gerekir. Bu bölgeye yük bindirilemez, hastalar ağırlık taşıyamazlar ve araba kullanmaları da yasaktır. Bu sebeple koltuk altı kalp ameliyatı olan hastaların gündelik yaşantılarına dönmeleri çok daha kolaydır. Herhangi bir kırık kemik olmadığından iyileşme fazlasıyla kısalır.

Bunun yanı sıra açık kalp ameliyatında göğüs ön bölgesinde 30 cm kadar kesi yapıldığı için ameliyat sonrası büyük bir iz kalır. Koltuk altı kalp ameliyatında ise kesi koltuk altı kısmından yapıldığı için hastanın görünen herhangi bir yarası olmaz. Estetik avantajının yanı sıra hastanın herhangi bir enfeksiyona kapılması da koltuk altı kalp ameliyatlarında çok daha düşük bir ihtimaldir. Açık kalp ameliyatından sonra hastanın uzunca bir süre yan yatması yasak iken koltuk altı kalp ameliyatında hasta istediği pozisyonda rahat şekilde yatabilir. Ameliyattan 1 hafta sonra hasta rahatça gündelik hayatına dönebilir, araba kullanabilir ve ağrı sızı yaratmadan emniyet kemeri takabilir.

Bunların yanı sıra açık kalp ameliyatı olan hastalar öksürürken, hapşırırken çeşitli açılma riskleriyle karşı karşıyayken koltuk altı kalp ameliyatlarında hasta rahat şekilde nefes alıp verebilir, öksürebilir veya hapşırabilir. Bunların hiçbirisi hastanın sağlığı açısından problem yaratmaz. Hasta hastaneden çok daha kısa sürede taburcu olur, sosyal hayatına aynı şekilde kısıtlanmadan devam edebilir ve ameliyat olduğu dahi anlaşılmaz.

Erkeklerde ve bayanlarda uygulanabilen bir yöntemdir. Bayanlarda ameliyat izi sütyenin altında kalacağı için ameliyat sonrası estetik açıdan hemen hemen hiç problem yaşanmaz. Erkeklerde ise koltuk altında gözle görülebilen ufak bir kesi izi kalabilir fakat bu iz karşıdan, hastanın sağ kolu vücudunun yanındayken hiçbir şekilde görülemez.

Koltuk Altı Kalp Ameliyatı Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Koltuk altı kalp ameliyatı, açık kalp ameliyatıyla gerçekleştirilebilecek her operasyonun alternatifidir. Kalp kapakçığıyla ilgili rahatsızlıklarda, by-pass gerektiren kalp hastalıklarında rahatlıkla kullanılabilen bir yöntemdir. Günümüzde koltuk altı kalp ameliyatı en çok doğuştan kalp rahatsızlığı olan hastalarda kullanılabilen bir yöntemdir fakat diğer rahatsızlıklarda da kolay şekilde uygulanabilmektedir. Kalbiniz ile ilgili ameliyat olmanızı gerektiren bir sıkıntıyla karşı karşıyaysanız, mutlaka doktorunuzla koltuk altı kalp ameliyatı hususunu konuşun ve açık kalp ameliyatına göre sağladığı onlarca avantajdan faydalanın.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!