Kolestrolü Yükselten Ve Düşüren Besinler

 Kolestrolü Yükselten Ve Düşüren Besinler

Çoğu durumlarda kolesterol hastanın genetiğinden gelir, sadece 20% yemekten dolayı oluşabilir. Mesela, çok yağlı yemek yerken, kızartmış peynir, aşırı alkol. Ancak, kolesterole azaltan ürünleri de vardır.

Neden Kolesterol Tehlikeli

Bir çok kişinin yüksek kolesterolü vardır. Ancak sadece 16% ‘sının kolesterol sorunu çözülebilmektedir. Her beş kişiden ikisi kendi kolesterolünün hangi durumda olduğunu hiç bilmemektedir.Ama elbette herkes bilir kolesterol kalp hastalıklarının sebebidir. Siz biliyor musunuz kolesterolünüz hangi miktarda? Kolesterol iki türlü vardır: iyi ve kötü kolesterol. Kötü kolesterol organizmada sadece 3 mg /L kadar olmalı.İyi kolesterol ise tam tersi olarak vücutta yüksek miktarda varsa daha iyidir. Örneğin kadınlarda 1,3 mg /L, erkeklerde-1 mg /L. Genel olarak kolesterol 5 mg /L olmalı. İyi beslenince kolesterolü azaltabilirsiniz.

Kötü Kolesterolü Azaltan Ürünler

Yulaf Gevreği
Yulaf , mineraller, eser elementler, lif ve enerji veren maddeler için değerli, bu nedenle bir tabak yulaf ezmesi kahvaltı da enerji öğlene kadar verir. Yulaf çok yararlı yüksek kolesterol olursa. Amerikan araştırmacısı Dr. Brandy Davy gösterdi ki her gün yulaf yenilirse, önemli ölçüde kötü kolesterolü düşürür aynı sırada iyi kolesterolü değiştirmiyor.
Ceviz
Eğer TV izlerken bir şey yemeyi seviyorsanız o zaman bir avuç tuzsuz, kızartılmamış ceviz yiyebilirsiniz. Ceviz — zengin bir kaynak alfa-linolenik asit ve omega-3 için. Araştırma gösterdiki ceviz kalbi koruyor ve kötü kolesterolü azaltıyor.
Balık
Somon, ton balığı ve diğer yağlı deniz balıklarında yararlı omega-3 ve omega-6 vardır. Beynin iyi çalışması, kardiyovasküler hastalıkların ve bazı kanser türlerinin önlemesi için çok iyidir. California daki araştırmalara göre Loma Linda diyor ki, balık haftada en az iki kere yenilirse kötü kolesterolü azaltmaya başlar ve aynı zamanda iyi kolesterolü arttırır.Ortalama 4%.kadar..

Çikolata
Kaliteli bitter çikolata, yüksek kakaolu olduğunda antioksidan seviyesi oldukça fazladır.Kan plakaları yapışmaz, kan damarlarının dar olmasını engeller ve kan pıhtılarını kontrol eder. Amerika’da yapılan araştırmalara göre bitter çikolata (yaklaşık 20 gram bir gün) her gün yenirse, iyi kolesterolü yükseltir.
Sarımsak
Sarımsak doğal bir antibiyotiktir. O bağışıklık sistemini güçlendirir, kanı temizler, , kan pıhtılarını düşürür, enfeksiyonlardan korur, tansiyon ve kolesterolü azaltır. Sarımsak çok faydalıdır zayıflamak için. Birçok araştırmaya göre sarımsak kan dolaşımını güçlü bir şekilde destekler. Bunun için günde en az dört diş sarımsak yemek gerekli.

Elma
Elma lezzetli meyvelerdendir, ucuz ve vitaminlerle dolu (A, C ve E), mineral (demir, potasyum, magnezyum), antioksidanlar ve diğer yararlı maddeleri içerir. Ek olarak elma aynı zamanda sindirim sistemini iyi çalıştırır, bağışıklığı güçlendirir, kan şekerini azaltır ve kolesterolü kontrol eder.. Zaten günde iki doğal elma yenince, kolesterol normal duruma döner.
Siyah çay
Avustralya’lı uzmanlar, siyah çayın başka bir avantajını buldular. «Çayı,haftada üç ve daha fazla içince, lipoprotein vücutta azalıyor 10% kadar.

Kolesterol Olan Gıdalar Tablosu

Çok Yüksek Kolesterollü Gıdalar
Yağlı kırmızı et
Karaciğer, akciğer ve beyin
Kalamar, karides
Yumurta sarısı
Havyar, siyah ve kırmızı
Ekşi krema çok yağlı, peynir
Pasta, kek, bisküvi
Tereyağı,

Az Kolesterollü Alternatif Gıdalar
Hindi, tavuk
Balık (özellikle deniz)
Midye
Protein yumurta
Meyve ve sebzeler
Yoğurt az yağlı
Yulaflı Kurabiye
Bitkisel yağ

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!