Kolesterol Nedir? Sağlığa Zararları Nelerdir?

 Kolesterol Nedir? Sağlığa Zararları Nelerdir?

Kolesterol Nedir?

Kolesterol bizzat vücutta bulunan diğer hücrelerdeki yağ benzeri bir maddedir. Kolesterol çoğu süt ürünlerinde yumurta et gibi pek çok gıda maddesinde doğal olarak bulunmaktadır.
Vücudun sağlam kalabilmesi ve doğru çalışabilmesi için bir miktar kolesterola ihtiyaç vardır ancak fazla kolesterol özellikle kalp sağlığına ciddi oranda hasar vermektedir. Kolesterol vücutta
D vitamimini ve yağların sindirilmesi gibi pek çok önemli görevi bulunan gerekli bir maddedir. Vücudun kolesterol ihtiyacı oldukça sınırlıdır ve bu ihtiyacı süt ve et ürünlerini sık tüketen bireyler
kolaylıkla aşabilmekte ve fazlalığa neden olmaktadır.

Kolesterolün vücutta fazla bulunması kalbe oksijen taşıyan damarları tıkamaktadır. Tıkanan damarlar ile kan kalbe yeteri kadar ulaşamaz ve hiç ulaşamadığında ise kalp krizi gerçekleşir.

Kolesterol nedir

Kolesterol nedir

Kaç Çeşit Kolesterol Vardır ?

4 Çeşit kolesterol vardır. Bunlardan bir kısmı vücuda yararlı iken bir kısmı vücuda zarar vermektedir.

LDL : Kötü kolesterol olarak bilinen LDL, Karaciğerden damara lipit taşımaktadır. LDL yüksek olması iyi değildir. Ne kadar yüksekse kalp krizi o kadar yakındır.

HDL : İyi kolesterol olarak bilinen HDL’nin görevi damardan karaciğere kolesterol taşımaktır. HDL’nin yüksek olması her zaman iyidir. Ancak HDL düşükse kalp ve solunum yolu hastalıkları riski artar.

VLDL : Çok az miktarda protein ve yoğun miktarda yağ içermektedir. Vücutta fazla bulunması iyi değildir.

Trigliserid : Bu yağ türü, VLDL tarafından kan boyunca taşınmaktadır. Vücutta bulunan ihtiyaç fazlası kalori alkolleri, ve şekerleri yağa çevirerek vücutta depolar.

Kolesterolü İyi Veya Kötü Etkileyen Etmenler

Beslenme : Sağlıksız bol yağlı et ve süt ürünlerinin ağırlıkta olduğu bir beslenme LDL’yi yükseltir. Sağlığınız için zararlıdır.

Kilo : Fazla kilo bir çok hastalığı tetiklemektedir ve kolesterolü de kötü etkilemektedir. Kilo almak kolesterolü yükseltirken hızlı kilo vermek de kolesterolü yükseltir ideal bir zayıflama hızı sağlığa faydalıdır.

Spor : Düzenli egzersiz kötü kolesterol seviyesini düşürecektir. Sağlığınız için her gün fazladan en az 30 dakika yürüyün.

Kalıtsal Özellikler : Ailenizde yüksek LDL hastalığına sahip olan birileri varsa sizin de yüksek LDL hastası olma ihtimaliniz bulunmaktadır.

Diğer Özellikler : Bazı ilaçlar kolesterol (LDL) seviyesini yükseltebilir.

Sağlıklı beslendiğinizde ve düzenli hareket ettiğinizde vücudunuzdaki kötü kolesterol seviyesi azalacaktır.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!