Kolesterol Nasıl Düşürülür?

 Kolesterol Nasıl Düşürülür?

Statinlerin yanında kullanılan yeni ilaçlar LDL kolesterolü düşük seviyelere indirebilir, ancak riskleri faydalardan daha ağır basabilir mi ?

Yeni bir raporda, araştırmacılar, LDL kolesterolü “çok düşük” veya “ultra düşük” seviyelere indirmek için bir ilaç kombinasyonu kullanmanın LDL’deki daha ılımlı azalmalardan daha büyük yararlar sağlayıp sağlayamayacağına bakıyordu. Üretici tarafından finanse edilen FOURIER çalışması, hâlihazırda yüksek LDL kolesterolünü tedavi etmek için statin ilaçları almakta olan 27.000’den fazla kişiye kayıt yaptırdı.

Bu kişilerin yarısı, Amgen tarafından üretilen ve Repatha markası altında satılan bir ilaç olan evolokumab’ı kullanmayı tercih etti. Diğer yarısı ise plasebo veya aktif olmayan enjeksiyonları tercih etti. Evolocumab, LDL kolestrolünün büyük oranda azalmasına neden olan olumlu bir genetik varyasyonu taklit ederek çalışan bir PCSK9 inhibitörüdür. Çalışmanın önceki bir makalesinde, araştırmacılar, hem statinleri hem de evolokumab alan hastaların LDL kolesterol düzeylerini önemli ölçüde düşürdüklerini bildirdi. Çalışmanın başında, LDL düzeyi ortalama 90 mg / dL idi. Bu, 48 haftalık ilaç tedavisinden sonra 30 mg / dL’ye düştü.

Araştırmacılar ayrıca, evolokümabın kalp krizleri ve inme gibi kardiyovasküler olayların riskini yaklaşık yüzde 15 oranında azalttığını buldular. Dolayısıyla, uyuşturucu ile tedavi edilen yaklaşık 67 kişinin hepsi için bir kişi bu olaylardan birinden rahatsız oldu. Ancak, ölüm riskinde bir azalma yoktu, en azından iki yıl içinde, katılımcıların takip edildiği bir olay yoktu. Çalışmanın sponsoru olan Amgen, çalışma verilerini topladı ve yorumladı. Tıp dergilerinde yayınlanan makalelerin düzenlenmesine yardımcı oldu.

LDL ne kadar düşük kaldırabilir?

Kolesterol düşürücü statinlerle ilgili yapılan araştırmalar, düşük LDL kolesterol düzeylerinde kardiyovasküler hastalık riskinin azaldığını göstermiştir. Ancak doktorlar, düşük kolestrolün nasıl bir yol izleyeceğini, hala kalp problemleri ve inme riskini azalttığını bilmiyorlardı.

Bunun bir nedeni, önceki ilaç çalışmalarının, LDL kolestrolü “çok düşük” veya “ultra düşük” seviyelere düşenler için sonuçlara özellikle benzememesidir. Dolayısıyla, FOURIER çalışmasından araştırmacılar veriyi bu düşük kolesterol düzeylerini dikkatle yeniden analiz ettiler. Sonuçlar Lancet dergisinde 2017 Ağustos 28 de yayınlanmıştır.

Yeni analiz, LDL kolesterolünüzü düşürmenin faydalarının, en azından kalp problemleri veya inme riskinizi azaltmak açısından, aşırı düşük seviyelerde bile arttırdığınızı gösteriyor. Dl’nin fazla düşmediği insanlara kıyasla, bu grup için güvenlik endişelerinde artış olmadı. Bununla birlikte, bazı sınırlamalar var.

Araştırmacılar insanları sadece iki yıl izledikleri için ultra düşük LDL düzeylerinin uzun vadede daha düşük bir ölüm riski taşıdığını bilmiyorlar. Bazı sağlık sorunları da sadece yıllarca ilaç aldıktan sonra ortaya çıkar. Ve düşük LDL kolestrol seviyeleri daima genel sağlık yararı anlamına gelmez. Bir başka ilgisiz çalışmada torcetrapib ilacı LDL kolesterolü yüzde 25 oranında azalttı. Fakat kardiyovasküler olaylar ve herhangi bir nedenden ölüm riski artmıştır. DL düzeylerindeki dramatik düşüşe rağmen, önceki FOURIER kâğıdı ve yeni analiz, cevapsız büyük bir soru bırakıyor: Evolocumab’ın faydaları, yıllık 14.000 $ fiyat etiketini haklı çıkaracak kadar büyük mü?

Sağlık sigortacısı, şimdiye kadar ölüm riskini azaltmadığı bir tedavi için bu tür bir parayı statin tedavisinin bedelinin üstünde ödemeye istekli olmayabilir.

Kalp hastalığını doğal olarak azaltmak

Bu çalışmanın gösterdiği bir şey kardiyovasküler hastalığın karmaşık olmasıdır. Çalışma aynı zamanda kolestrol hakkında başka bir gerçeği ortaya çıkarıyor uyuşturucular LDL düzeylerini düşürmenin tek yolu değil. Yüksek kolesterol için statin reçete eden çoğu hekim, hastaların daha fazla egzersiz yapmalarını ve daha sağlıklı gıdaları yemelerini önerir.

Ancak daha fazla hastane ve doktor ofisi, hastalar için tek başına diyet ve egzersiz yapmak suretiyle kardiyovasküler hastalık ve LDL düzeyleri riskini azaltmanın bir yolu olarak yaşam tarzı değişikliklerini teşvik etmeye başlıyor.

Genellikle bu yaklaşım sebze, meyveler, tahıllar, fasulye, nohut ve mercimek gibi baklagiller, zeytinyağı ve avokado gibi sağlıklı yağlar ve süt alternatiflerinden zengin olan bütün bir yiyecek veya bitki temelli diyet içerir. Birçoğu için, bu diyet geçmek için bir meydan okuma olacak. Fakat yararları üzerine giderek artan bir araştırma grubu var. Bir çalışmada, insanlar kolestrol düşürücü bir diyetle bir yıl sonra LDL kolesterol düzeylerini 20 mg / dL’ye kadar düşürdüler. Eğer bu rotada gidersen, yine de ne yemek hakkında akıllı seçimler yapmak zorunda kalırsın.

Amerikan Kardiyoloji Koleji Dergisinde bu yılın başında yapılan bir araştırma, bitki temelli bir diyet yiyen kişilerin koroner kalp hastalığı riski daha düşük olduğunu ortaya koydu. Bununla birlikte, şekerle tatlandırılmış içecekler, meyve suları, rafine edilmiş tahıllar, patatesler ve tatlılar gibi daha az sağlıklı bitki gıdaları daha fazla yiyenlerde ters etki görülmüştür.

LDL kolesterolünüzü düşürmek ve kalp sağlığınızı iyileştirmek istiyorsanız, diyet ve egzersizin kilit rol oynayabileceği konusunda doktorunuzla konuşun. Daha sonra, daha az sağlıklı gıdaları yemenin ne kadar düşük olabileceğini düşünün.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!