Kızlık Zarı Nedir?

 Kızlık Zarı Nedir?

Kızlık zarı, vajina girişinden 1,5 cm kadar içeride bulunan, vücutta herhangi belirgin bir görevi olmayan ortası delik bir zar şeklindedir. Ortasının delik olması, adet ( regl ) kanamalarının dışarıya rahat şekilde çıkmasını sağlar. Vücuttaki görevi, bebeklik döneminden ergenlik dönemine kadar mikropların yukarı çıkmasını engellemektir. Yani varoluş amacının kız çocuklarını hastalıklardan ve mikroplardan korumak olduğu söylenebilir. Bunun dışında herhangi bir görevi ve işlevi yoktur.

Kızlık zarının yapısı ve türü her kadında farklıdır. Bu yapının farklılığı sebebiyle ilk cinsel deneyimden sonra oluşan kanamanın miktarı kişiden kişiye göre değişebilir. Kimi bireylerde bu zar esnek olabilir, ilk ilişkiden sonra çok az yada hiç kan gelmeyebilir. Fakat bu nadir görülen bir durumdur. Genellikle ilk ilişkiden sonra kanama olayı görülür.

KIZLIK ZARI DİKİLİR Mİ?

Kızlık zarı dikimi mümkün ve basit bir operasyonla gerçekleştirilebilir. Ülkemizde de çok sık başvurulan bir yöntemdir. Kızlık zarı onarımının genel adı hymenoplastidir. Bu operasyon 2 şekilde gerçekleştirilebilir.

Flep yöntemi adı verilen ilk yöntemde, kızlık zarı çevresindeki mukozalar kullanılır ve yırtık oluşan bölgede yeni bir kızlık zarı meydana getirilir. Bu yöntemle kızlık zarı onarımı gerçekleştirildiğinde bir sonraki ilişkide de kanama yaşanacaktır.

Geçici kızlık zarı dikimi ise, ilk kızlık zarından arda kalan dokuların dikilmesi şeklinde uygulanmaktadır. Görünmeyen dikişlerle dikildiğinden dışarıdan fark edilmesi mümkün değildir. Fakat flep yöntemine göre oldukça başarısız bir yöntemdir. Zira bu ameliyatı cinsel ilişkiye girmeden 1-2 gün kadar önce yaptırmanız gerekmekte. Ancak bu şekilde tekrar kanama sağlanabilir. Tavsiye edilen yöntem flep yöntemidir.

KIZLIK ZARI DİKİLDİKTEN SONRA ANLAŞILIR MI?

Flep yöntemiyle gerçekleştirilen operasyonlardan sonra tekrar kanama yaşanacağından hiçbir şekilde dikildiği anlaşılamaz. Fakat ikinci onarım yönteminde basit bir birbirinin ucuna görünmeyen dikişle bağlama işlemi gerçekleştirileceğinden kanama yaşanmayabilir. Fakat dışarıdan hiçbir şekilde ameliyat olup olmadığınız öğrenilemez. Bunu öğrenebilmenin tek yolu bir doktorun muayene etmesidir. Cinsel ilişki yaşadığınız kişinin herhangi bir şekilde bu durumu anlaması mümkün değildir.

En fazla sorulan sorulardan bir tanesi de girdiğimiz ilişki sayısı, kızlık zarı dikimini etkiler mi yada dikildikten sonra bu durum belli olur mu şeklinde. Doğum yapmış bile olsanız kızlık zarınız flep yöntemiyle rahat şekilde dikilebiliyor. O sebeple girdiğiniz cinsel ilişki sayısını düşünüp ben ameliyat olsam dahi kızlık zarım tam olarak dikilemez, başarılı olmaz şeklindeki yaklaşım yanlış. Rahat şekilde cinsel ilişki geçmişinizden bağımsız şekilde flep yöntemini kullanabilirsiniz.

KIZLIK ZARI DİKİLDİKTEN SONRA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER?

Öncelikle doktorun size verdiği ilaçları eksiksiz ve tam olarak kullanmanız son derece önemli. Çünkü operasyon sonrası vajina bölgesi bakterilere ve enfeksiyonlara karşı oldukça hassas bir konuma gelecektir. Pansumanların düzenli yapılması, doktor kontrollerinin aksatılmaması oldukça önemli.

Ayrıca operasyondan sonra 1 hafta kadar ağır bir şeyler kaldırmamak, spor aktivitelerinden uzak durmak gerekir. Özellikle motorsiklet ve bisiklet kullanımı son derece risklidir ve doktor tarafından yasaklanır. Banyo ve tuvalet ihtiyaçlarından sonra genital bölgeye dikkat edilmelidir. Ilık suyla ve yavaş şekilde genitan bölgenin hijyeni, temizliği sağlanmalıdır.

KIZLIK ZARI DİKİM ÜCRETİ NE KADAR?

Kızlık zarı dikim ücreti uygulanan yönteme ve uygulanan hastaneye göre değişkenlik gösterebilir. Merdiven altı diye tabir edilen yerlerde bu işlemi 500-600 liraya yaptırabilirken, özel ve kaliteli bir hastanede 2000-3000 liraya yaptırabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken temel nokta şu. Kızlık zarınızı diktirirken sağlık açısından birçok problem yaşayabilirsiniz. O sebeple bu operasyonu merdiven altı yerlerde yaptırmak yerine uzman bir hekime yaptırın. Unutmayın ki sağlığınız her şeyden değerli.

Ayrıca ucuza yaptırayım düşüncesiyle başarısız operasyon geçirenlerin sayısı da bir hayli fazladır. O sebeple paranızı çöpe atmak yerine kaliteli bir doktora bu işlemi yaptırın. Aksi takdirde ameliyat sonrası gerekli desteği ve alamazsınız ve oluşabilecek herhangi bir sorunda kapısını çalacağınız bir hekim olmaması işinizi fazlasıyla zorlaştıracaktır.

KIZLIK ZARI DİKİMİ HAKKINDAKİ YORUMLAR

Ameliyat sonrasında yaşanan en büyük problem genellikle psikolojik oluyor. Ameliyattan sonra evliliği yada bir sonraki cinsel ilişkiyi beklerken acaba tekrar kanayacak mı, acaba ilk gibi hissettirebilecek miyim gibi sorular kadınların kafasını kurcalıyorlar. Flep yöntemi uygulanan hastaların bu konuda daha memnun olduklarını söyleyebilirim. İnternetten yaptığım araştırmalara göre flep yöntemini kullanmış, işlemleri doktor kontrolünde gerçekleştirilmiş hastaların ilk ilişkilerinde problem yaşamadan istedikleri, bekledikleri kanamayı sağladıklarını söyleyebilirim.

Bunun dışında onarım yöntemini kullanan bayanların da bir kısmı başarılı sonuç almışlar. Fakat onarım yönteminde şöyle bir sıkıntı var. Bu işlemi ilişkiden 1-2 gün kadar önce yaptırmanız gerekiyor. O bölgede oluşabilecek herhangi bir kızarıklık, duyarlılık yada enfeksiyon sizin 1-2 gün sonra hiç ilişkiye girememenize sebep olabilir ki bu da oldukça büyük bir probleme yol açabilir. O sebeple kızlık zarı diktirmeyi düşünen kadınların flep yöntemini tercih etmelerini tavsiye ediyorum. Diğer yönteme göre daha masraflı olsa da sonuç açısından oldukça başarılı.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!