Kızamık nedir?

 Kızamık nedir?

Kızamık genellikle çocukluk çağında görülen enfeksiyon türü bir hastalıktır. Ciddi riskler taşıdığı için aşılama yapılması oldukça önemlidir. Döküntülerin ortaya çıktığı süre içerisinde kişinin vücut ısısı sürekli olarak yükselir. Ve döküntülerin yaşandığı sürede en yüksek dereceye ulaşır.

Kızamık diğer insanlara nasıl bulaşır?

Kızamık genellikle çocukluk döneminde yaşanan bir hastalık olarak bilinse de yetişkinlik çağında da görülebilir. Bu hastalık paramiksovirus grubuna dahil olup morbili adı verilen virüsün ortaya çıkardığı bir tür hastalıktır. Bulaşıcı bir hastalık olan kızamık solunum yolu ile ya da direkt yapılan temaslarla hızlı bir şekilde bulaşmaktadır. Ayrıca kızamığı meydana getiren virüsler normal bir oda havası içerisinde bir saat hatta bazı durumlarda bir saatten daha fazla kalabilir. Oda içerisinde bir saatten daha fazla bulunan virüslerin solunması sonucunda dahi kızamık diğer insanlara hızlı bir şekilde bulaşabilir. Hastalık genellikle ilk dört gün ya da hastalığın sona ermesinden önceki son dört gün içerisinde başka kişilere bulaştırılabilir. Bu hastalığın bulaştırıcılığının en çok olduğu dönem ise öksürük ya da ateş gibi belirtileri yaşandığı zamanlardır.

Kızamık yaşayan kişi ile yapılan temastan yaklaşık olarak 8 ila 12 gün sonra diğer kişilerde de belirtiler oluşmaya başlar. Kızamık döküntüleri ise temasta bulunulan süreden yaklaşık on dört gün sonra belirmeye başlar. Kızamıklığı bir kez yaşamak bu hastalık için bağışıklığın kazanılmasını sağlamaktadır.

Kızamık nedir?

Kızamık belirtileri nelerdir?

İlk günlerinde nezle ya da grip gibi başlayan kızamıklığın birçok belirtisi vardır. Bu süreçten sonra kişilerde kesik kesik ya da sürekli öksürükler, ışığa karşı duyarlaşma sonucu ışığa bakamama, ateş, burun akıntısı, gözlerde kızarıklık, akıntılı olmayan konjonktivit ismi verilen gözlerde yaşarma ve kaşınma durumları da meydana gelmektedir.

Kızamık döküntüleri oluşmadan genellikle iki ya da üç gün önce yanak içinde ve alt azı dişlerin hizasında kırmız ya da pembe halkalar ile çevrili mavi beyaz renkli 1 milimetrelik lekeler meydana gelir. Yanak içerisinde oluşan bu lekeler bazı durumlarda ağzın başka kısımlarına da yayılabilir. Kızamığın yukarıda sayılan belirtilerinin görülmesinden yaklaşık 3 ya da 4 gün sonra saç çizgisi de dahil olmak üzere döküntüler ortaya çıkar. Devam eden üç gün içerisinde bu döküntüler kol ve bacaklarla beraber tüm gövdeye yayılır. Bunun yanı sıra bu döküntüler ayakların taban kısmında ya da avuç içerisinde de görülebilir. Döküntülerin oluşması sonucunda deride ödem oluşur ve yüz bir miktar şişebilir. Hastalığın şiddeti vücutta ortaya çıkan döküntülerin yaygınlığı ile doğru orantılıdır. Hastalığın dördüncü ya da ilerleyen birkaç gününden sonra döküntüler koyu bir renk alarak esmerleşir ve devam eden günler içerisinde döküntüler ortadan kalkar. Döküntülerin yok olması süreci de yüzden başlar ve ayaklara doğru devam eder.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!