Kilo Aldıran Besinler

 Kilo Aldıran Besinler

Kilo Aldıran Besinler

Olmanız gereken kilonun altında iseniz, sağlıklı kilo almak istiyorsanız, tıpkı diyet yapan kişilerin uyguladığı ya da kilolarını korumak için sağlıklı kişilerin uyguladığı türden beslenme programına ihtiyacınız var demektir. Her kalorisi yüksek yiyecekleri yemek doğru değildir. Çünkü kilo alsanız bile bu çok sağlıksız bir beslenme şekli olacaktır.

Sağlıklı bir şekilde kilo almak istiyorsanız, bunun için bazı kurallara uymalısınız. Gün içerisinde harcadığınız kalorinin fazlasını almanız ve bunu düzenli şekilde yapmanız gerekir. Uzmanlar kilo alırken, kendinize hedef koymanız gerektiğini, bu da ayda 1-1.5 kilo olduğunu belirtiyor. Bu oranı yakalayabilmeniz için günde 300-400’den fazla kalori almanız gerekmektedir. Kilo aldıran yiyecekler arasında peynir çeşitleri, makarna, muz, tam tahıllı ekmekler gibi kalorisi yüksek, mineral, vitamin ve besin lifi açısından zengin gıdalar tercih edilmeli.

İdeal Kilo Nedir?

Kilo Aldıran Besinler

İlk olarak ‘ideal kilo’ nedir, bunu belirlemeliyiz.

Son zamanlarda herkesin savaştığı fazla kilolar, obezitenin yanında zayıf olmak çokta kötü bir şey gibi durmuyor değil mi? Fakat çok zayıf olmakta iyi değil. Çünkü aşırı zayıf kişinin bağışıklık sistemi de zayıf oluyor.

Bu nedenle viral yolla bulaşan hastalıklar ya da bakteriyel hastalıklar çok çabuk kişiyi etkiliyor.

Aynı yaşta ve aynı boyda, hatta aynı cinsiyette olan kişinin bile ideal kilosu değişir. Bunun sebebi ise kişinin kas yoğunlukları, vücutlarında bulunan su oranı ve kemik büyüklüklerine göre değişen ideal kilodur.

Neden Kilo Alamıyorum?

Çok zayıf insanların sık sık sorduğu bir soru bu ‘Neden kilo alamıyorum?’ Bunun bir çok nedeni olabilir. ‘Hızlı ve çok çalışan metabolizma’ en öneli sebeplerden birisidir. Bazen de fiziksel olarak sürekli aktivite halinde olan kişiler de, aldıkları kaloriyi bu şekilde harcayabilirler. Bazen de genetik bir mirastır, aşırı zayıflık.

Bunun dışında depresyon ve sıkıntı iştahı olumsuz yönde etkiler, kilo almamaya hatta vermeye sebep olur.

Kilo Aldıran Besinler

Kilo Aldıran Besinler

Bitkisel Yağlar: Bunlar, fıstık yağı, palmiye, soya, kanola ve zeytinyağı gibi yağlardır. Yüksek kalorili besinler arasında yer alır. 100 gram bitkisel yağ 900 gram kalori demektir.

Hayvansal Yağlar: Et ve alık yüksek miktarda kolesterol içerir. Bu nedenle dikkatli tüketilmelidir. Mesela; 100 gram tereyağında 900 gram kalori vardır.

Tahin: 100 gram tahinin içerisinde 595 kalori vardır.

Kuruyemişler: Fıstık, badem, gibi kuruyemişler kalori bakımından zengindir.

Fıstık Ezmesi: 100 gram fıstık ezmesinde 600 gram kalori vardır.

Peynir: Kalsiyum ve protein içeren peynir, kilo aldıran yiyecekler arasında yer alır.

Siyah Çikolata: Bitter diye bilinen siyah çikolata, kalori bakımından zengindir.

Kilo Aldıran Diğer Besinler

Kilo Aldıran Besinler

Yukarıda saydığımız besinlerin dışında kilo almanıza yardımcı başka besinlerde var. Bunlar;

Elma suyu

Patates

Susam

Esmer pirinç

Kuru kayısı

Kuru üzüm

Yulaf ezmesi

Avokado

Tam buğday ekmeği

Ceviz

Ananas suyu

Yumurta

Tereyağı

Bunların yanı sıra sağlıklı bir beslenme programı izleyebilirsiniz.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!