Keten Tohumu Yağının Faydaları Neler?

 Keten Tohumu Yağının Faydaları Neler?

Keten tohumları, doymamış bir protein ve lif dozu sağlayarak, iştahı azaltarak ve kilo kontrolünde yardımcı olan pek çok sağlık yararları ile bilinir. Yumuşak besin profili göz önüne alındığında, keten tohumu yağı da benzer sağlık yararları ile yakınlaşmış olması şaşılacak bir şey değil. Keten toğumu, doğal yağlarını almak için öğütülmüş ve preslenmiş keten tohumlarından yapılır. Bu sağlıklı besleyici yağ, yemek pişirmeden cilt bakımına kadar çok çeşitli kullanım alanlarına sahiptir. Bu makale, keten tohumu yağının en iyi faydalarını ve onu kullanmak için birkaç basit yoldan bahsedeceğiz.Keten tohumları, doymamış bir protein ve lif dozu sağlayarak, iştahı azaltarak ve kilo kontrolünde yardımcı olan pek çok sağlık yararları ile bilinir. Yumuşak besin profili göz önüne alındığında, keten tohumu yağı da benzer sağlık yararları ile yakınlaşmış olması şaşılacak bir şey değil. Keten toğumu, doğal yağlarını almak için öğütülmüş ve preslenmiş keten tohumlarından yapılır. Bu sağlıklı besleyici yağ, yemek pişirmeden cilt bakımına kadar çok çeşitli kullanım alanlarına sahiptir. Bu makale, keten tohumu yağının en iyi faydalarını ve onu kullanmak için birkaç basit yoldan bahsedeceğiz.

1. Omega-3 Yağ Asitlerinde Yüksek

Keten tohumu gibi, keten tohumu yağı, kalbe sağlıklı olan omega-3 yağ asitleri ile yüklenir. Aslında, bir çorba kaşığı (15 ml) etkileyici 7,196 mg omega-3 yağ asitleri içerir. Spesifik olarak, keten tohumu yağı, alfa-linolenik asit (ALA), sadece, EPA ve DHA içerir. Diyetinizde yeterli miktarda DHA ve EPA almıyorsanız, çoğu kılavuz günlük olarak erkekler için 1,600 mg ALA omega-3 yağ asitleri ve kadınlar için 1,100 mg yağ asitleri önerir.

Sadece bir çorba kaşığı keten tohumu yağı günlük ALA gereksinimlerinizi karşılayabilir. Omega-3 yağ asitleri, sağlık için çok önemlidir ve azalmış inflamasyon, gelişmiş kalp sağlığı ve yaşlanmaya karşı beyin koruması gibi faydalar ile ilişkilendirilmiştir. Her hafta diyetinizde balık yağı almıyorsanız veya bir iki porsiyon yağlı balık alıyorsanız, keten tohumu yemi ihtiyacınız olan omega-3 yağ asitleri ile diyetinizi tamamlamaya yardımcı olmak için iyi bir çözüm olabilir.

2. Kanser Hücre Büyümesini Azaltmaya Yardımcı Olabilir

Mevcut araştırma çoğunlukla test tüpü ve hayvan çalışmaları ile sınırlı olsa da, keten tohumu yağı kanser hücrelerinin büyümesini azaltmaya yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar bulunmaktadır. Bir hayvan araştırmasında, farelere 40 gün boyunca 0.3 ml fıstık yağı verildi. Kanserin yayılmasını ve akciğer tümörlerinin büyümesini önlediği bulundu. Başka bir küçük hayvan araştırmasında, keten tohumu yağı sıçanlarda kolon kanseri oluşumunu bloke ettiği gösterildi. Ayrıca, test tüpü çalışmaları, keten tohumu yağı ile meme kanseri hücrelerinin büyümesini azalttığını gösteren birçok çalışma ile benzer bulgular üretti. Yine de, bu bulgular umut vericiyken, bu sonuçların insanlara nasıl dönüşebileceğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

3. Kalp Sağlığından Yararlanabilir

Birkaç çalışma, keten tohumu yağı ile kalp sağlığının fayda sağladığını tespit etti.59 katılımcının yaptığı bir çalışmada, keten tohumu yağının etkileri, omega-6 yağ asitlerinde yüksek bir yağ türü olan aspir yağı etkileri ile karşılaştırıldı. Bu çalışmada, bir çorba kaşığı (15 ml) keten tohumu yağının ile 12 hafta boyunca takviye edilmesi, aspir yağı ile desteklenenden daha düşük kan basıncı seviyelerine yol açtı. Yüksek tansiyon kalp sağlığına zarar verebilir, çünkü kalbe fazladan baskı uygulayarak daha zor çalışmaya zorlar.

Keten tohumu yağı arterlerin esnekliğini de artırabilir. Hem yaşlanma hem de artan kan basıncı genellikle esneklikteki düşüşlerle bağlantılıdır. Bu faydalar büyük olasılıkla ketamin yağı içindeki omega-3 yağ asitlerinin yüksek konsantrasyonuna bağlıdır çünkü onunla takviye edilmesi, kandaki omega-3 miktarını önemli ölçüde arttırdığı gösterilmiştir. Dahası, sayısız çalışma omega-3 yağ asitlerinin kalp sağlığını iyileştirdiğini ve düşük inflamasyon ve düşük kan basıncı gibi faydalarla sağlandığını göstermiştir.

4. Kabızlık ve İshal Tedavisinde Yardım Alabilir

Keten tohumu yağı, hem kabızlık hem de ishale karşı etkili olabilir. Yakın tarihli bir hayvan araştırmasında keten tohumu yosunu, antidiyareik bir madde olarak davranırken sıradanlık gelişimi için müshil etkisi yaptığını gösterdi. Başka bir çalışmada, 50 fıstık yağı, zeytinyağı veya mineral yağı ile hemodiyalize kabarmış hastalar verildi. Dört hafta sonra, keten tohumu yağı, bağırsak hareketlerinin sıklığını ve dışkı tutarlılığını geliştirdi. Ayrıca zeytinyağı ve madeni yağ kadar etkili olduğu tespit edildi.

Bununla birlikte, keten tohumu yağının kabızlık ve ishal üzerindeki etkileri üzerine yapılan araştırmalar şu anda hayvan çalışmaları ve spesifik koşulları olan insanlar üzerinde yapılan çalışmalarla sınırlıdır. Genel popülasyondaki etkinliğini değerlendirmek için ek çalışmalara ihtiyaç vardır.

5. Cilt Sağlığını İyileştirebilir

Keten tohumu yağı cildin sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Küçük bir çalışmada 13 kadın, 12 hafta boyunca keten tohumu yağı kullanıyordu. Çalışmanın sonunda cildin pürüzsüzlüğü ve nemlenmesinde iyileşme sağlanırken, ciltte iritasyon ve pürüzlülüğe duyarlılık azalmıştı. Yakın tarihli bir hayvan araştırmasında keten tohumu yağı benzer olumlu sonuçlar verdi. Dermatitli farelere üç hafta boyunca keten tohumu yağı verildi. Yağın, kızarıklık, şişme ve kaşıntı gibi atopik dermatit semptomlarını azalttığı gösterildi. Bununla birlikte, hiçbir çalışma, keten tohumu yağı insanların derisine uygulanmasının faydalarına bakmadı. Ayriyeten, keten tohumu yağı uygulandıktan sonra pürüzsüzlük ve azalmış tahrişte iyileştirmeler hakkında birçok anektod raporu bulunmaktadır.

6. Enflamasyonu Azaltabilir

Omega-3 yağ asidi içeriği sayesinde bazı araştırmalar, keten tohumu yağı, bazı popülasyonlarda inflamasyonu azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor. Bununla birlikte, 20 araştırmanın bir analizi, keten tohumu yağı genel popülasyon için iltihap üzerinde bir etkiye sahip olmadığını gösterdi. Ayriyeten, obez insanlarda, iltihabı ölçmek için kullanılan bir işaretleyici olan C-reaktif proteinin seviyelerini önemli ölçüde düşürdü. Bir hayvan araştırması ayrıca keten tohumu yağı üzerinde güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğunu buldu.

Bununla birlikte, diğer araştırmalar çelişkili sonuçlar üretti. Örneğin, bir çalışmada 37 katılımcıya zeytinyağı veya keten tohumu yağı eklenmiştir. Sağlıklı, normal kilolu erişkinlerde, keten tohumu yağı iltihap belirteçleri üzerinde herhangi bir etkiye sahip olmadığını tespit etmiştir. Keten tohumu yağı insanları farklı şekilde etkileyebilecek gibi görünse de, genel popülasyon için iltihap üzerindeki etkilerini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!