Kepekli Saçlara Kesin Çözüm

 Kepekli Saçlara Kesin Çözüm

Kepekli Saçlara Kesin Çözüm

Kepekli saçlar kuru saç derisi olan kişiler için büyük bir sorun haline gelmiştir. Kepekli saçlardan kurtulmak için şampuanlara, kremlere ve maskelere yüzlerce lira harcadığınızı biliyoruz. Fakat bir süre sonra saçlarınızı yıkadıktan sonra bile saçınızda kepek görmek artık canınızı çok sıkmaya başlar. Peki kepekli saçlardan kurtulmak için ne yapmalıyız, saç derimize ne gibi bakımlar uygulamalıyız ve beslenme şeklimizi düzenlediğimizde bu problemi aşabilir miyiz? Kepekli saçlar sadece kuru saçlara özgü değildir saç yıkarken saçtaki şampuanın kalıntı bırakması da kepek oluşturur. Saçtan temizlenmeyen şampuan hem saç derisine hem de saça zarar verir bu hususa özellikle dikkat etmeniz gereklidir. Size vereceğimiz bakım önerileri ve maskeleri düzenli uygulayarak kepek probleminden kurtulabilirsiniz.

Kepekli saçlara kesin çözüm

Kepek Nedir?

Kepek problemi hem kadınların hem de erkeklerin mustarip olduğu saç derisi sorunudur. Yaygın olarak görünen kepek beyaz ve gri saç derisinden oluşmaktadır. Kepek toplumun %50’ sinde görülmektedir. Kendinizde bu problem olduğu için kendinizi kirli ve pis hissetmemelisiniz. Bunun çözümü için birkaç yöntem deneyerek çözüme kavuşturabilirsiniz.

Şampuan Tercihleri

Eğer saçınız kepekliyse saç deriniz kuruyor ve dökülüyor demektir. Bunun nedeni agresif içerikli şampuanlar kullanıyor olduğunuzdandır. İçerisinde çok fazla yapay madde bulduran şampuanlar saça ve saç derisine büyük ölçüde zarar verir bu zararın göstergesi kepek olabilir. Saç tipinize göre şampuan seçmeniz de bir diğer önemli ayrıntıdır. Saç derinizi besleyen ve kurutmayan şampuanlar tercih etmelisiniz. Kepek önleyici şampuanlar sizi bu durumdan kurtarabilir.

Şampuanınıza Aspirin Eklemek

Kepekli saçlar için ilk vereceğimiz çözüm yolu şampuanınıza saç uzunlunuza ve yoğunluğuna göre aspirin eklemek aspirin içinde bulundurduğu enzimler ile saç derinizi temizler ve yeniler. Kurumuş veya hasar görmüş olan saç deriniz yenilendiğinde kepeklenmez ve düzen alır. Aspirin içeren şampuanınızı saçınızda 3 ila 4 dakika bekletin ve durulayın. Böylece kepeklerden kurtulmuş olacaksınız.

Şampuanınıza Karbonat Eklemek

Kepeğin kesin çözümlerinden biri de şampuanınıza karbonat eklemektir. Şampuana karbonat eklemek herkesin memnun kaldığı bir kepek çözümüdür. Bu tavsiye şöyle uygulanır; Sadece kullanacağınız miktardaki şampuana karbonat ekleyin fakat bu karbonatlı şampuanı sadece saç diplerinize uygulayın. Saç diplerinizi parça parça ayırın ve her yere uyguladığınızdan emin olun. Karbonatlı şampuan tavsiyemizi sadece haftada bir gün uygulayın. Fakat bu yöntem düzenli uygulama istemektedir. Sadece bir hafta yapıp daha sonra devam etmezseniz çözüm bulamazsınız. Birkaç ay düzenli yapın ve tamamen kepek temizlenene kadar bu uygulamayı yapmaya devam edin.

 

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı sivilce ve cilt problemlerine iyi gelmesiyle bilinir. İçerdiği antimikrobiyal maddeler sayesinde saç derinizdeki mikropları temizliyor ve derinizi rahatlatıyor. Kepek oluşumunu etkileyen mantar çeşidini kontrol altına alır ve geçirir. Fakat hassas cilde sahip olan kişilerde çay ağacı tahriş edici olabilir. Tahrişe sebep olabileceğini düşünüyorsanız ensenizde deneyerek bundan emin olabilirsiniz.

Probiyotik Alımı

2017 yılında yapılan bir araştırmaya göre probiyotik kullanımını artıran kişilerde saçta oluşan kepeğin büyük oranda azaldığı gözlenmektedir. Fakat probiyotiğin saç derisine etkisi tam olarak kanıtlanmamıştır.

Omega – 3 Kullanmak

Omega içerisinde bulundurduğu yağ asitleri sayesinde cilt sağlığına büyük ölçüde faydalıdır. Omega – 3 kullanmak sadece saç derisine faydalarıyla değil, yara iyileştirmede ve erken yaşlanmayı önlemede vücuda destek verir. Omega – 3 sadece cilde değil zekaya ve kalbe de faydalı olmasıyla bilinir.

Saç Derisini Besleyici Maske

Saç derisi vücudun en hassas deri noktasından biridir. Bu deri kuruduğu an dökülmeye ve pul olmaya başlar. Saç derisi beslendiği zaman bu sorundan kurtulmak oldukça kolaydır. Tarifini vereceğimiz maske ile saç derinizi besleyerek kepeği engelleyebileceksiniz. Bu tarifi ilk önce ensenizde bir bölgeye uygulayarak alerjinizin olup olmadığını test etmekte fayda vardır.

Malzemeler

  • Hindistan cevizi yağı
  • Aloe Vera
  • Yumurta Sarısı
  • Süt

Bu maskeyi yaparken saçlarınızın temiz olmasına gerek yoktur. Duş almadan önce malzemeleri karıştırın ve saçınıza uygulayın. Maskeyi saç diplerinize uygulayın ve masaj yaparak yedirin. Bu saç maskesi saçınızda 30 ila 45 dakika arası kalmalıdır. Kalan maskeyi saç uçlarınıza yedirebilirsiniz. Eğer saçınızdaki kepek geçerse ve kuru saç uçlarınız var ise saç uçlarınız için de bu maskeyi uygulamaya devam edebilirsiniz.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!