Kemoterapi Nedir? Yan etkileri Nelerdir?

 Kemoterapi Nedir? Yan etkileri Nelerdir?

Kemoterapi Nedir? Yan etkileri Nelerdir?

Kemoterapi, çeşitli derecede kanser olan yan tümörlü hücreleri bulunan hastalara  ilaçlar ile uygulanan kimyasal bir tedavidir. Kemoterapi ilaçları genel olarak  damar yolu ile verilmekte olup seyrekte olsa hap şeklinde de uygulanabilmektedir.

Kemoterapi tedavisi

Kemoterapi tedavisinin bir çok yan etkisi vardır.Kusma, halsizlik, saç-sakal dökülmesi , vücutta yaraların oluşması en bilindik yan etkilerdir.Peki neden bu yan etkiler olmaktadır.Kemoterapi ilaçlarının amacı tümörlü hücreleri öldürüp bunları küçültmek ve kanserin ilerlemesini durdurmaktır. Ne yazık ki şu anda sadece tümörlü yani hastalıklı hücreleri öldüren ilaçlar bulunulmamıştır.Bu yüzden bu ilaçlar sağlıklı hücreleri de öldürüp saç dökülmesi, vücutta yara oluşması gibi yan etkilere neden olmaktadır.

Kemoterapi alan hastaların kan değerlerinin yüksek olması oldukça önemli olup, kan değerlerinin yüksek olması kemoterapi almasına devam edebilmesi anlamına gelmektedir.Kan değerleri düşük olan hastalara tedavi uygulanamamaktadır.Ayrıca kemoterapi vücudun bağışıklık sistemini de olumsuz etkilemektedir. Çoğu kemoterapi hastalarının bağışıklığı normal sağlıklı bir insana göre yaklaşık olarak 10 kat daha düşüktür.Bu durumda hastaların enfeksiyon kapmalarına neden olmaktadır.Tümörlü hücreler kedilerini kontrol edemeyip çok hızlı bir şekilde çoğalan hücrelerdir ve enerji olarak saf glikozu daha doğru bir ifade ile şekeri kullanırlar.Bu nedenle kemoterapi gören hastalara şeker ve şekerli ürünler yasaktır.

Kemoterapi Yan Etkileri Nelerdir?

kemoterapi

kemoterapi

Yapılan araştırmalara göre kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi ilaçlarının kanser yapma riski bile bulunmaktadır.Buna rağmen kanser kesinlikle tedavi edilmesi gereken bir hastalık olup kemoterapide tedavi şekillerinden biridir.Genel olarak kemoterapi kanserli hücreleri yok etmez yani hastalığı tam olarak iyileştiremez fakat hastalığın ilerlemesini veya hızlı ilerlemesini durdurur.Başka bir ifade ile hastanın ömrünü uzatır.Hastalığın ortadan kalkması için kemoterapi ile küçülmüş hücrelerin ameliyat ile alınması gerekmektedir fakat  tümörün yayılma durumuna bağlı olarak bu ameliyatlar bazı durumlarda yapılamamaktadır.Kemoterapi tümörlü hücrelerin küçülmesi için tek çare olmaktadır

Kemoterapi Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler

Kemoterapi alan hastalar hijyenine ve yemeğine çok dikkat etmelidir çünkü hastaların yeniden başka bir hastalık kapmaları önlenmeli ve kan değerleri ile bağışıklık sistemi yüksek tutularak kemoterapinin devamlılığını sağlamak önemlidir.Hayatta her şeyde olduğu gibi inanmak ve moral de kemoterapi ile aynı anda kullanılması gereken iki ilaçtır!

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!