Kemik Erimesi Belirtileri ve Tedavi Yolları

 Kemik Erimesi Belirtileri ve Tedavi Yolları

Kemik Erimesi Belirtileri ve Tedavi Yolları

Kemik Erimesi
Kemik erimesi, kemiklerde bulunan dokunun yoğunluk açısından dayanıklılığının azalması, kemiklerdeki kalitenin ve direncinin bozulması anlamına gelmektedir. Kemik erimesi rahatsızlığı arttıkça, kemiklerin hassasiyeti de artar. Hastalığın tıbbi ismi ‘osteoporoz’dur. Os kelimesi Yunanca kökenlidir ve kemik anlamına gelmektedir. Poroz ise aynı alfabeden delik anlamına gelmektedir. Genel anlam itibari ile kemik içlerinde bulunan mineral ve kalsiyum kaybı yaşanmasından dolayı zayıf, kırılgan ve hassas bir yapıya geçiş sürecidir. Bu rahatsızlık döneminde kemiklerin darbe almaları durumunda eskiye göre daha zayıf kalması, basit düşme ve çarpma durumlarında kırıklar meydana gelmesi mümkündür. Dünya üzerinde yapılan araştırmalara göre kemik erimesi kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülmektedir. Bu oranlar %80 lere kadar ulaşmaktadır. Bu hastalığın kadınlarda daha yoğun görülme nedenleri arasında;

-Erkelerin kemik gelişimi kadınlara oranla daha olgun ve kütle bakımından daha fazla olması.
-Kadınların erkeklere oranla yaşam sürelerinin uzun olması.
-Erkeklik hormonu olarak adlandırılan testosteron un kemikleri koruyucu özelliğe sahip olması.
-Kadınların 40lı yaşlardan sonra yaşamaya başladığı menopoz döneminde kemiklerin direncinin azalması.

Kemik Erimesinin Belirtileri

-Sırt ağrıları (kemik erimesinin ilerlemesi sonucu omurgada bulunan kemiklerin zayıflaması)
-Bel ve boyun ağrıları
-Boy kısalması
-Vücudun kambur durması, iskelet sisteminin bozulması
-Kalça ve bilek kemiklerinde kırıklar, ileri derece kemik erimesi yaşanması durumunda beklenmedik travma durumlarında ani kırıkların meydana gelmesi
-Kırıklara bağlı vücutta yapı ve şeklin bozulması
-İlerleyen dönemlerde aşırı halsizlik ve hareketsizlik

Yapılan araştırmalara göre hastalığın başlarında keskin şikayetler bulunmamaktadır ancak ilerleyen dönemlerde ciddi şekilde rahatsız edecek durumlar meydana gelmektedir. Bu sebeple hastalığın erken teşhisi zordur.

Kemik Erimesi Riskleri

Kemiklerin kalsiyum ve buna benzer önemli vitaminleri depolama özelliği bulunmaktadır. Belli bir yaşa kadar aldığımız besinler kemiklerimiz için önemli bir kaynaktır. Ancak 20-25 yaşından sonra kemikler güçsüzleşme ye başlayabilir. 30 lu yaşlara gelindiğinde ortalama olarak en iyi kemik kütlesine sahip olunabilir. Bu yaştan sonra riskler başlar ve kemiklerin hassaslaşması, hastalığı yaşama durumu bireyin yapısına göre değişebilir. Hastalığı tetikleyen faktörler şunlardır;

-Sigara ve alkol kullanımı
-Kalıtsal bir hastalık olmasından dolayı ailede bu rahatsızlığı yaşamış birinin olması
-Eklem romatizma ve hastalıkları
-Kalsiyum ve D vitamini yetersizliği
-Erkeklerde kemik koruma özelliğine sahip testosteron seviyesinin düşük olması
-Hormonsal bozukluk ve hastalıklar
-Astım hastalığının bulunması
-Düzenli olarak spor yapmama

Belirtilen bu özelliklerden şikayeti bulunan hastaların doktoruna başvurması gerekmektedir. Kemik erimesi hastalığını erkenden teşhis etmek zor olmasından dolayı ciddi bir tehlike, hastalığın ilerlemesi ile birlikte önüne geçilemez bir durumda kötüleşmesi mümkündür.

Kemik Erimesi Tedavisi

Kemik erimesi yalnızca ilaçlar sayesinde atlatılabilecek bir hastalık değildir. Anne sütünden itibaren aldığımız besinlerin bir çoğu direk olarak kemik yapısına, iskelet sistemine etki etmesinde dolayı ciddi bir rahatsızlıktır. Tedavi yollarında günlük yaşama önemli şekilde etki edecek durumlar gerekebilir. Egzersiz ve sporun tüm sağlık alanlarında olduğu gibi önemi bu rahatsızlıkta da karşımıza çıkıyor. Yeterli ve dengeli beslenmek, kemikler açısından gerekli kalsiyum ve vitamini almak bu hastalığı önleme yolları arasındadır. D vitamini doğrudan kemiklere etki eden bir vitamin olduğu için yeterli derecede kullanılmalıdır, gerektiği taktirde ilaçlar ile takviye yapılmalı. Güneş ışınlarının kemiklerimize olan etkisi çocukluğumuzdan beri bilinen bir gerçektir. Bu sebeple güneş ışınlarını günlük olarak 15-20 dakika almak faydalı olacaktır.

Ekstra olarak uzmanların bu konuda araştırmalar yapması sonucu önümüzdeki yıllarda piyasaya çıkması beklenen bir ilaçtan, testler sonucu olumlu sonuçlar alındığı belirtilmiştir.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!