Kelliğin Kesin Tedavisi Bulundu Mu?

 Kelliğin Kesin Tedavisi Bulundu Mu?

Dünya üzerinde birçok erkeğin ortak problemi olan kellik, orta yaşlardaki erkeklerde çok sık karşılaşılan bir durum. Bazı insanlar için önemli bir problem olarak görülmüyor olsa da, kimi insan üzerinde psikolojik anlamda yıkıcı etkiler bırakabilen kellik ile ilgili dünya üzerinde önemli araştırmalar yapılır. Bu araştırmalardan birisi yürütmekte olan iki Japon merkezli şirket ise kelliğin tedavisini bulduklarını 2020 yılında kullanılabileceğini açıkladı.

Kellik Kadınlarda Nadiren Görülüyor

Kellik sadece erkeklere özgü bir durummuş gibi algılanıyor olsa da çok nadir olmakla birlikte kadınlarda da görülebiliyor. Dünya üzerinde pek çok kadın belli bir yaşa geldikten sonra saçlarının dökülmesi durumuyla yüzleşmek zorunda kalabiliyor. Kadınlarda nadir görülüyor olsa da kadınlar üzerinde çok daha kötü etkiler bırakan kellikle ilgili olarak Japon şirketlerin kök hücreyi baz alan çalışmaları sonuç vermiş gibi görünüyor.

Kök Hücreler Kelliği Bitirecek

Japonya merkezli Kyocera ve Organ Technologies şirketlerinin ortaklaşa yürüttükleri çalışmalarda temel mantık saçın kökleri olarak bilinen folikülleri hedef alıyor. Normal şartlarda her insanın saç diplerinde bu foliküller bulunur.

Bir folikülün içinde de 1 ile 3 arası saç kökü yerleşmiştir. Folikül sayısı arttıkça bununla doğru orantılı olarak saçlarınızda gürleşir. Fakat foliküller hormonlardan etkilendiği için yaşlılık ya da genetik bazı sebeplerden ötürü saç üretmeyi bırakır ve kellik baş gösterir.

Japonlar Kelliğin Tedavisini Buldu

Bu noktada da devreye Japon iki şirketin tedavisi devreye giriyor. İki firma tarafından geliştirilen yöntemle hastaların saç derilerinden alınan ufak parçalardaki aktif köklerin ayrıştırılması işlemi yapılır. Sonrasında köklerin zenginleştirilmesi için bir dizi işlemden geçirilir ortaya çıkan kök hücrelerin foliküllere dönüşmesi sağlanır. Elde edilen foliküller kellik olan bölgeye ekilir.

Fakat bu foliküller insan vücudundaki doğal foliküller gibi hormondan etkilenmez. Yani yaşlanma ya da genetik problemler sebebiyle dökülmez. Böylelikle kelliğe kalıcı olarak çözüm üretilmiş olur. Şirketlerden yapılan açıklamada söz konusu tedavinin 2020 yılında kullanılabileceği belirtiliyor. Ayrıca tedavinin ücretinin de 1000 Dolar düzeyinde olması bekleniyor.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!