Kas Yırtılması Nedir ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

 Kas Yırtılması Nedir ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kas yırtılması nedir? Kasların zorlanması ve ani hareketler sonucunda meydana gelen kas yırtılmaları bilinenin aksine günlük hayattaki hareketsizlik ve yanlış oturma şekillerinden dolayı da meydana gelebilmektedir. Halk arasında lif kopması ya da kas çekilmesi olarak da bilinen yırtılmalar, çok sayıda faktöre bağlı olarak karşımıza çıkabilmektedir. Bunların başında yanlış egzersiz sonucu meydana gelen kas yırtılmalarını örnek verebiliriz. Kas yırtılmalarından korunmak için en etkili yöntem, kas yırtılmalarını nedenleri hakkında bilgi sahibi olmanız ve günlük hayatınızdaki hareketlerinizi kontrol altına almanızdır. Ağır kaldırma, fazla hareketsiz kalma, egzersiz hareketlerini bilinçsiz yapma gibi durumlarda karşımıza çıkan kas yırtılmaları, baz derecelendirmelere tabi tutulmaktadır. Bu derecelendirmeler sonucunda hastalara bazı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Peki, kas yırtılmalarında tedavi yöntemleri nelerdir?

Kas Yırtılması Derecelendirmeleri

Birinci Derece: Birden fazla kasın yanlış hareketler sonucunda gerilerek yırtılmasına neden olan kas yırtılmalarıdır. Hafif ya da birinci derece olarak nitelendirilen kas yırtılmaları kendini genellikle hafif ağrı şeklinde belli etmektedir. Gerekli tedaviler uygulandıktan sonra kas eski işlevini yerine getirebilir hale dönebilir.

İkinci Derece: Birinci derece yaralanmalara nazaran daha fazla kasın hasar gördüğü kas yırtılmalarıdır. Birçok kasın belirli nedenlere bağlı olarak yırtılmasından dolayı bölgede belirgin ağrı, morarma ve şişmeler görülmektedir.

Kas Yırtılması Nedir ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Üçüncü Derece: Kasların ani hareketler ya da çeşitli etkenlere bağlı olarak tamamen kopması şeklinde kendini göstermektedir. Üçüncü derece olarak adlandırılan kas kopmaları gerçekleştiğinde dışarıdan patlama sesi benzeri ses duyulabilmektedir. Şiddetli ağrı, morarma ve şişliklerin olduğu bu tür yaralanmalarda kas ve lifler işlemini tamamen yitirmektedir. Peki, geri dönüşü olan kas yırtılmalarında tedavi yöntemleri nelerdir?

Kas Yırtılmasında Tanı ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Her rahatsızlıkta olduğu gibi kas yırtılmalarında da tanı oldukça önem arz etmektedir. Bu tür şikayet ile doktora danışıldığında şikayetlerinizi net bir şekilde söylemeli ve doğru tanı konulmasına yardımcı olmanız gerekmektedir. Hareket kabiliyetinizi ne derecede yitirdiğiniz ve hasar alınan bölgede ağrı, şişlik ve morluk gibi durumlar doktor tarafından kontrol edilecektir. Tanı aşamasının geçmesini ardından tedavi yöntemine karar verilmektedir. Kas yırtılmalarında aşırı bir durum söz konusu değilse yapılan egzersizlere ya da ani hareketlere bir süreliğine son verilmesi söylenmektedir. Bu süreç içerisinde egzersiz dışında da günlük hayatınızda hasar almış kasınızı yoracak faaliyetlerden kaçınmanız gerekmektedir. Bunların dışında doktor tavsiyesinde bağlı olarak kas yırtılmasının gerçekleştiği bölgeye buz uygulaması yapılabilmektedir. Bazı kas yırtılmalarında hasarlı bölgeye çok vakit kaybetmeden buz uygulaması yapılması gerekmektedir. Buz uygulamasının hangi aralıklarla yapılacağı gibi bilgiler doktor tarafından aktarılmaktadır. Buz uygulamasının kas yırtılmalarındaki işlevi bölgenin daha çabuk iyileşmesini sağlayarak şişmesini engellemesidir. Üçüncü derece dediğimiz kasın tamamen yırtıldığı durumlarda bir Fizyoterapist desteği ile tedavi sürecine girmek gerekmektedir.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!